To je nesmysl, řekl Babiš o podpoře Štěpánka do vysílací rady. Ten kandidaturu stáhl

Kateřina Frouzová Martin Ťopek ČTK Kateřina Frouzová, Martin Ťopek, ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2018 14:32
Premiér Andrej Babiš považuje volbu Petra Štěpánka za nesmysl, o jeho výběru údajně nevěděl a poslancům řekl, že nechápe, jak se mohl stát nominantem.
Petr Štěpánek.
Petr Štěpánek. | Foto: ČTK

Praha - Publicista Petr Štěpánek, původně navržený hnutím ANO do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, stáhnul svou kandidaturu. Ve svém dopisu předsedovi poslaneckého klubu ANO Jaroslavu Faltýnkovi to odůvodnil tak, že by neměl stoprocentní podporu hnutí.

"Před půl hodinou jsem obdržel dopis od pana Štěpánka, v němž píše, že se rozhodl, že nebude kandidovat a odvolává svůj souhlas s kandidaturou," řekl předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Podle Faltýnka se tak rozhodl poté, co mu klub ANO zaslal informace o průběhu jednání. "Když zjistil, že nemá stoprocentní podporu poslaneckého klubu v tajné volbě, tak napsal dopis, že to nemá zapotřebí," dodal Faltýnek. Odmítl však sdělit, jak velká část klubu by pro publicistu pravděpodobně hlasovala. Nového kandidáta do Rady zatím ANO nemá.

Proti jmenování tohoto ostrého kritika České televize se postavila významná část klubu a podle informací Aktuálně.cz je proti i premiér a šéf hnutí Andrej Babiš. Řekl to na schůzi poslanců ANO.

Klub o Štěpánkovi jednal v úterý dopoledne před začátkem jednání sněmovny. Premiér považuje volbu Štěpánka za nesmysl, o jeho výběru údajně nevěděl a poslancům řekl, že nechápe, jak se mohl stát nominantem.

Už před jednáním klubu se ke Štěpánkově nominaci vyjádřil poslanec Jan Řehounek. "Předpokládám, že nebudu sám, kdo proti němu bude hlasovat. Jeho výstupy směrem k hnutí ANO jsou z mého pohledu tak závažné, že budu mít velký problém, abych pro něj hlasoval," řekl Řehounek a dodal, že mu každý den chodí až 80 mailů, ve kterých ho lidé vyzývají, aby Štěpánka nepodpořil.

"Myslím, že jsme dospělí, asi nechtěl nikoho vyhazovat do vzduchu. Byl to bonmot. Konstruktivní kritika je zapotřebí a je otázka, jestli pan Štěpánek toto představuje. Četl jsem od něj jeden článek a ten byl rozumný, Nelíbí se mi ale některé formy vyjadřování a to ho v mých očích diskvalifikuje," uvedl předseda sněmovny Radek Vondráček.

RRTV bude obsazovat místo po Miladě Richterové

Velkou vysílací radu tvoří 13 členů, které na návrh sněmovny jmenuje a odvolává premiér. Nyní se bude v RRTV obsazovat místo po Miladě Richterové, které končí šestiletý mandát začátkem října. Dolní komora by měla nového člena volit na současné schůzi. Podle komunistů je po odstoupení Štěpánka možné, že se nynější volba neuskuteční.

Podle usnesení sněmovní volební komise na post kandidují vedle Štěpánka právnička Olga Ulrichová za Piráty a bývalý náměstek ministra kultury Patrik Košický za KDU-ČSL.

Komunisté uvedli, že po odstoupení Štěpánka by se měla vypsat zcela nová volba. To odmítají ODS i piráti. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura ale vyjádřil obavy, že nebude zvolen nikdo a že ANO si tak bude chtít udělat prostor pro novou volbu. Podle Pirátů by to však bylo nešťastné a vyvolalo by to dojem, že se ANO pouze snaží najít přijatelnějšího člověka místo Štěpánka, který by plnil jejich zadání.

Nominaci Štěpánka kritizovali už dříve zástupci šestice iniciativ a profesních svazů. KDU-ČSL dnes dopoledne vyzvala ANO, aby Štěpánkovu nominaci stáhlo. Podle předsedy sněmovního klubu KDU-ČSL Jana Bartoška chtělo nominací ANO destabilizovat radu a ovládnout média, zejména převzít kontrolu nad veřejnoprávními Českou televizí (ČT) a Českým rozhlasem (ČRo). Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil před zahájením schůzce vyzval ostatní strany, aby umožnily veřejné hlasování.

Podle šéfa sněmovního klubu hnutí STAN Jana Farského vzbudila nominace Štěpánka výrazné emoce, a to oprávněně. "Je pro mne něco úplně nepochopitelného, jak vládní strana si může dovolit nominovat člověka, který chce podminovat Kavčí hory. Co bude jeho přidanou hodnotou v RRTV," zeptal se řečnicky s odkazem na dřívější Štěpánkova vyjádření. Proti Štěpánkovi se postavila i koaliční sociální demokracie. "Pro nás je to nedůvěryhodná osoba, osoba, která by v RRTV nebyla na správném místě," konstatoval předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka.

Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že jeho hnutí nebude hlasovat pro žádného ze zbývajících dvou kandidátů. "Ani jeden z kandidátů není garantem naplňování zákona o České televizi, aby vysílání bylo vyvážené," řekl.

Nesouhlas s nominací Štěpánka přišly v pondělí večer do blízkosti sněmovny vyjádřit zhruba dvě stovky demonstrantů. Vyzvali poslance, aby vybrali jiného kandidáta a aby jejich hlasování bylo veřejné.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Sleduje obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

Debata o pokutě i odebrání licence Primě je na místě, řekl Kolovratník:

Dáme úkol RRTV, aby konala. Aby si zadala analýzu zpravodajství televize Prima za posledního půl roku, říká poslanec Kolovratník. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy