Hnutí ANO našlo náměstka pro ministra zdravotnictví, vybralo si západočeského lékaře

Radek Nohl Lucie Stuchlíková Radek Nohl, Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 1. 6. 2016 21:08
Novým náměstkem na ministerstvu zdravotnictví by se mohl již tento týden stát lékař Kamal Farhan. Nominovalo ho hnutí ANO, které v úřadu ministra Svatopluka Němečka nemá svého zástupce od března. Tehdy na post náměstka rezignoval ze zdravotních důvodů Josef Vymazal.
Hnutí ANO si vybralo nového náměstka na ministerstvu zdravotnictví. Andrej Babiš o tom ještě nic neví.
Hnutí ANO si vybralo nového náměstka na ministerstvu zdravotnictví. Andrej Babiš o tom ještě nic neví. | Foto: Facebook Andreje Babiše

Praha - Hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše by již tento týden mohlo mít nového náměstka na ministerstvu zdravotnictví. Na tento post si vybralo lékaře Kamala Farhana, který je místopředsedou ANO v Plzni. Hnutí nemá žádného náměstka na ministerstvu zdravotnictví od března, kdy rezignoval Josef Vymazal.

Informaci potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha. "Ministrem zatím jmenován nebyl," řekl Šticha. "Předpokládám, že věc dořeším tento týden," uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Farhan dříve pracoval jako náměstek v Konstantinových Lázních, působil také v několika soukromých firmách. Křeslo na ministerstvu zdravotnictví by mohl získat díky místopředsedovi ANO Janu Volnému, který je také předsedou hnutí na Plzeňsku. A právě Volný Farhana doporučil. Babiš o lékaři nic neví. "Neznám ho, nevím o tom," prohlásil Babiš.  

Jeho hnutí hledalo nového náměstka od března, kdy se rozhodl z ministerstva odejít Josef Vymazal. Oproti němu by ale Farhan měl být politickým náměstkem. Vymazal svůj odchod vysvětlil zdravotními důvody. Před svou rezignací však byl pod kritikou kvůli novému tendru na leteckou záchrannou službu, který měl na starosti. Ministři opakovaně vypsání zakázky odložili.

Babiš průběh soutěže několikrát zkritizoval a v jednom z dopisů Němečkovi napsal, že bude velký problém, aby se zakázka stihla dokončit do konce letošního roku, kdy současná smlouva skončí. To, že by důvodem jeho odchodu byla právě soutěž na provozování letecké záchranné služby, Vymazal popíral.

Opozice se bude snažit dávat návrhy, které to budou zdržovat, a obstruovat, ale věřím, že protikuřácký zákon během měsíců projde, říká ministr Němeček | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Série explozí v Íránu pokračuje. V Teheránu vybuchly lahve s plynem

Rezidenční budovou v íránské metropoli Teheránu v sobotu otřásl výbuch plynu. Jeden člověk utrpěl zranění. Podle tamních hasičů explodovalo několik tlakových nádob s plynem, jež byly uloženy ve sklepě budovy.

V Íránu v posledních týdnech došlo k řadě výbuchů. V úterý zemřeli dva lidé po explozi na jihu metropole, minulý čtvrtek pak vypukl požár v jaderném provozu v íránském Natanzu, které je centrem programu na obohacování uranu v zemi. Úřady následně uvedly, že tam oheň způsobil rozsáhlé škody. Minulý týden rovněž zemřelo 19 lidí po výbuchu v nemocnici na severu Teheránu, který podle místních činitelů rovněž způsobil únik plynu.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Pekhartův gól pomohl Legii Varšava k polskému titulu

Fotbalista Tomáš Pekhart získal s Legií Varšava polský titul. Český útočník vstřelil úvodní branku utkání 5. kola ligové nadstavby, ve kterém Legia doma porazila Cracovii Krakov 2:0 a má jistotu prvního místa. Pekhart se trefil poprvé od 7. června a celkově popáté v ročníku po zimním příchodu ze španělského druholigového Las Palmas.

V zápase, který byl po poločase na několik minut přerušen kvůli výtržnostem fanoušků, měl Pekhart další šanci na skórování těsně před koncem. Jeho střelu však soupeř před brankovou čárou zblokoval.

Varšavský tým má jistotu titulu, který získalo mužstvo z hlavního města po roční odmlce, dvě kola před koncem nadstavby. Ligu vyhrála Legia počtrnácté, čímž se vyrovnala nejúspěšnějším polským celkům Ruchu Chorzów a Górniku Zabrze.

Další zprávy