Hnutí ANO by v únoru vyhrálo volby před ČSSD, na třetí komunisty dotahuje ODS

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 2. 2017 16:06
Případné parlamentní volby by v únoru jednoznačně vyhrálo Hnutí ANO se ziskem 31,5 procenta hlasů. Druzí sociální demokraté by získali 20 procent. Zastoupení v dolní komoře by podle modelu uhájily také KSČM a ODS. Z ostatních uskupení by měly nejblíže k pětiprocentní uzavírací hranici - a tím tedy k poslaneckým mandátům - hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury a Česká pirátská strana shodně se třemi procenty hlasů. Strana zelených by dostala 2,5 procenta hlasů, Úsvit-Národní koalice procento.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Hnutí ANO by i v únoru vyhrálo jednoznačně sněmovní volby před ČSSD, uvádí aktuální volební model Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Proti lednu mírně ztratila KSČM, stále však udržela třetí pozici před ODS. Zastoupení v dolní komoře by podle modelu uhájily i KDU-ČSL a TOP 09.

ANO by získalo 31,5 procenta hlasů, o půl procentního bodu méně než v lednu. Podpora ČSSD podle modelu naopak vzrostla z 19 na 20 procent.

O tři procentní body přišla proti minulému měsíci KSČM, nyní by byl její volební zisk 10,5 procenta. Na tu v únoru dotahovala ODS s deseti procenty, což v porovnání s lednem znamená výsledek o procentní bod vyšší.

Z ostatních uskupení by měly nejblíže k pětiprocentní uzavírací hranici - a tím tedy k poslaneckým mandátům - hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury a Česká pirátská strana shodně se třemi procenty hlasů. Strana zelených by dostala 2,5 procenta hlasů, Úsvit-Národní koalice procento.

Stejné vylepšení jako ODS zaznamenala v únorovém modelu KDU-ČSL, a to na devět procent. Pokud by šli lidovci do voleb se Starosty a nezávislými, jak o tom obě uskupení uvažují, hnutí by přidalo jedno procento. TOP 09 by aktuálně zopakovala lednový zisk 6,5 procenta.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Zastavení stíhání Štrougala a Vajnara za střílení na hranicích je pravomocné

Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, které se ztotožnilo se závěrem znalců, že bývalý předseda vlády i exministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. O posunu v úterý informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller, informaci následně potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Štrougalovi je 96 let a Vajnarovi 90. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil jejich stíhání v listopadu 2019. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, který ale následně ve věku 97 let zemřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy