Hledaný zakladatel vytunelované kampeličky byl zavražděn. Tělo policie nenašla

ČTK ČTK
30. 10. 2016 20:51
Martin Říha, který byl před bezmála 13 roky odsouzen za vytunelování První pražské družstevní záložny, byl zavražděn. Případ řeší liberecká policie a podle státní zástupkyně byla podána obžaloba na čtyři podezřelé. Kriminalisté se původně domnívali, že si Říha užívá milionů někde v Karibiku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Irena Hošková\Economia

Liberec – Zmizelý zakladatel První pražské družstevní záložny Martin Říha, kterého soud v lednu 2004 odsoudil k 11 letům vězení za vytunelování kampeličky, byl podle policie zavražděn.

Informovala o tom televize Prima, podle níž byli z vraždy obviněni tři muži a se spisem se nyní seznamuje soudkyně Krajského soudu v Liberci. Říha zmizel před 13 lety a dlouhou dobu patřil k nejhledanějším Čechům v databázi Interpolu.

"Mohu potvrdit, že jsem podala žalobu na čtyři osoby, z toho na tři pro trestný čin vraždy a na jednu osobu pro pokus trestného činu krádeže," řekla liberecká státní zástupkyně Petra Žílová.

Jeden z obžalovaných je podle televize ve vězení kvůli jinému trestnému činu a zbylí tři na svobodě.

Tělo se nenašlo

Policie se nechce k případu blíže vyjadřovat, tělo Martina Říhy ale nenašla. Trojice pachatelů Říhu před smrtí údajně brutálně mučila, aby vyzradil, kde jsou stovky milionů, o které přišli klienti jeho zkrachovalé kampeličky.

Říha byl v dubnu 2003 propuštěn z vazby na svobodu, a ještě než byl v lednu 2004 pravomocně odsouzen, zmizel. Bývalému generálnímu řediteli kampeličky Petru Bubeníčkovi uložil soud devět let vězení. Podle soudů se oba dopustili podvodu, kterým připravili 2930 členů záložny o 276 milionů korun.

Kriminalisté se domnívali, že si Říha užívá milionů někde v Karibiku. Podle důkazů, které měli získat detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, Říha ale za hranice neodjel, stal se obětí vraždy zřejmě chvíli po svém zmizení, uvedla Prima.

Z databáze hledaných osob už Říhovo jméno zmizelo. "Kriminalisté vyřazují osoby z pátrání ze dvou důvodů, prvním je vypátrání dané osoby a druhý je, když ta osoba je prohlášena za mrtvou," řekl televizi mluvčí Policejního prezidia ČR David Schön.

 

Právě se děje

Další zprávy