Zadržený Turek jde do vydávací vazby. Není terorista, ale disident, říká advokátka

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 11. 2015 14:59
Krajský soud v Hradci Králové ve čtvrtek rozhodl, že třicetiletý Turek, kterého ve středu zadržela policie, půjde do předběžné vydávací vazby. Policie uvedla, že po muži, který byl odsouzený za kriminální delikt s teroristickým podtextem a vyhýbal se nástupu do vězení, pátral Interpol. Takzvaná předběžná vazba jako jediná v českém právním řádu nemá pevně stanovenou maximální dobu trvání.
Turek zadržený v Hradci Králové kvůli údajnému napojení na teroristy.
Turek zadržený v Hradci Králové kvůli údajnému napojení na teroristy. | Foto: ČTK

Hradec Králové - Třicetiletý Turek, kterého v Hradci Králové zadržela policie, půjde do předběžné vydávací vazby. Ve čtvrtek o tom rozhodl Krajský soud v Hradci Králové. Policie uvedla, že po muži, který byl odsouzený za kriminální delikt s teroristickým podtextem a vyhýbal se nástupu do vězení, pátral Interpol.

Právní zástupkyně zadrženého Zuzana Dostálková odmítla, že by se jednalo o terorismus, podle ní šlo spíše o politické akce. Dostálková ve čtvrtek řekla, že proti rozhodnutí soudu podá stížnost, kterou se bude zabývat vrchní soud.

Advokátka: Byl tady jenom nahodile

"Ta stížnost nemá odkladný účinek, takže byl odvezen do vazby," řekla Dostálková, která tvrdí, že muže zadržení v České republice překvapilo. "S Českou republikou nemá nic společného, byl tady jenom nahodile, v podstatě na turistickém výletě," řekla Dostálková.

Podle Dostálkové byl muž v Turecku odsouzený na zhruba šest let, do vězení však nenastoupil a nyní mu hrozí vyšší trest. "Jako byla u nás disidentská činnost za komunistů, asi něco takového," řekla Dostálková na dotaz, čeho se zadržený muž dopustil.

Zástupkyně také tvrdí, že se muž zdržuje na území Evropské unie údajně šest let, policistům také předložil italské doklady, protože mu tam byl údajně poskytnutý politický azyl. "To se nyní přezkoumává, což bude trvat v řádu měsíců," řekla Dostálková.

Státní zástupce Radek Soukup řekl, že soud muže do vazby poslal, protože shledal nebezpečí útěku. "My vedeme předběžné šetření na základě požadavku turecké strany zhruba dva dny, žádné oficiální doklady ještě nemáme," řekl Soukup s tím, že turecká strana by dokumenty měla předložit do 40 dnů. Soukup připustil, že přípravné řízení před rozhodováním o případném vydání muže do Turecka může trvat delší dobu.

Nepodporoval IS ani Kurdy

Soukup ve čtvrtek novinářům řekl, že podle zatím neoficiálních informací muž v Turecku podporoval či propagoval jistou organizaci. "Prozatím si dovolím nesdělovat její označení, nicméně můžeme už nyní vyloučit, že by to byla organizace takzvaný Islámský stát a není to ani Kurdská strana pracujících (PKK)," řekl Soukup. Na dotaz, zda je nejmenovaná organizace v Turecku zakázaná, řekl, že neví.

Mluvčí hradeckého krajského soudu Kateřina Podeszwová uvedla, že muž byl zadržený na základě mezinárodního zatýkacího rozkazu vydaného prokuraturou v tureckém městě Van 8. března 2013. Podle mluvčí byl zadržený muž odsouzený 30. března 2007 k trestu šest let a tři měsíce vězení, k výkonu trestu však nenastoupil.

Podle původních neoficiálních informací zadržený spolupracoval s Kurdskou stranou pracujících (PKK), která usiluje o vytvoření vlastního kurdského státu. "ČR považuje Kurdskou stranu pracujících (PKK) i nadále za teroristickou organizaci. Poslední série teroristických útoků v Turecku, za něž je PKK zodpovědná, si v září 2015 vyžádala životy několika desítek lidí.

PKK je také vedena na seznamu teroristických organizací EU," uvedl ve čtvrtek tiskový odbor ministerstva zahraničí. Podle ministerstva však nesmí být pozice ČR vůči PKK směšovaná s pozicí vůči Kurdům obecně. "ČR podporuje kurdské pešmergy na území Iráku v boji proti ISIL," uvedlo ministerstvo.

Takzvaná předběžná vazba jako jediná v českém právním řádu nemá pevně stanovenou maximální dobu trvání. Muž by v ní měl být do ukončení vydávacího řízení do jiné země. Policisté muže zadrželi v úterý u Šimkových sadů v Hradci Králové, z dostupných evidencí zjistili, že byl odsouzený pro napojení na organizaci s politickými zájmy neslučitelnými se státním zřízením Turecka.

 

Právě se děje

Další zprávy