Turné může najít kandidáta na Hrad. Jede i generál Pavel

Jakub Kalenský, Irena Jirků
6. 3. 2015 11:05
Tři roky před prezidentskými volbami začíná hledání osobnosti, která by vyzvala Miloše Zemana.
Generál Petr Pavel.
Generál Petr Pavel. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý český velvyslanec v Rusku a ve Spojených státech Petr Kolář dal dohromady sestavu lidí, která se od dubna vydá na speciální turné po českých městech.

Na seznam osobností, které se na pódiích představí, patří například náčelník generálního štábu Petr Pavel, bývalý český eurokomisař Štefan Füle nebo listopadoví studentští vůdci - nynější úspěšný headhunter Jan Bubeník a šéf neziskovky Člověk v tísni Šimon Pánek.

Organizátoři z think-tanku Evropské hodnoty zatím do světa příliš nevyhlašují přesný záměr akce nazvané Iniciativa pro evropské hodnoty. Připouštějí však, že rozsáhlá akce může najít pro prezidentské volby v roce 2018 alternativního kandidáta k reprezentantům politických stran.

"Není to primární úkol celé akce, ale pokud nějaký takový výstup směrem k prezidentské volbě jako vedlejší produkt přirozeně vyplyne, tím lépe," řekl Kolář Hospodářským novinám, které o turné informují v pátečním vydání.

"Zájem tisíců lidí mi lichotí"

Oficiálně chce připravovaná iniciativa zvýšit povědomí o demokratických hodnotách. "Cílem je hájit ve veřejném prostoru důležitost principů a hodnot liberální demokracie. Budeme mimo jiné objíždět české regiony a při debatách s mladými lidmi chceme představit řečníky, kteří k tomuto tématu mají co říct," uvádí Radko Hokovský, ředitel Evropských hodnot.

Hned na úvodní akci 16. dubna v Praze vystoupí generál Petr Pavel, který se letos v červnu stane předsedou Vojenského výboru NATO. Právě jeho jméno se v posledních týdnech začalo zmiňovat v souvislosti s prezidentskou kandidaturou. A facebooková stránka "Petr Pavel prezidentem" má pouhé dva týdny po svém vzniku přes pět a půl tisíce fanoušků.

Třiapadesátiletý Pavel se k případné kandidatuře vyjadřuje zdrženlivě. "Jako snad v každém chlapovi i ve mně je kus ješity. Lhal bych, kdybych tvrdil, že mi zájem tisíců lidí nelichotí. Na druhé straně život mě naučil stát nohama na zemi a život v armádě navíc, že situace na frontě se mění každým okamžikem," říká Pavel v rozhovoru pro nový páteční magazín Hospodářských novin Ego!.

Ovšem období, na které byl Pavel zvolen do vysoké vojenské funkce NATO, je tříleté. Ze své mise by se měl tedy vrátit až na podzim 2018 čili po prezidentských volbách.

Přesto kandidaturu úplně nezatracuje - byť by pro něj politika byla něčím zcela novým. "To je hřiště, na kterém se u nás většinou hraje podle jiných pravidel, než na jaká jsem zvyklý a podle kterých bych chtěl hrát."

Havlův favorit Pánek

Při úvahách o prezidentských kandidátech padá často i jméno ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka. Jako ideální hlavu státu ho před lety zmínil i první český prezident Václav Havel.

"Přihlásil jsem se k té iniciativě, protože mě zajímá hodnotově. Protože je tady málo hlasů, které by vysvětlovaly, že je naše náležitost k demokraciím liberálního typu důležitá," řekl Pánek s tím, že uvažovat o akci jako o hledání prezidentského kandidáta považuje za "umělou konstrukci".

V pátrání po budoucím českém prezidentovi tři roky před volbami je řada neznámých. Především není jasné, zda se k opětovné kandidatuře odhodlá prezident Zeman. V čase volby - v lednu 2018 - mu bude 73 let. A své rozhodnutí definitivně oznámí až rok před koncem svého prvního mandátu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Legendární cyklista Merckx byl propuštěn z nemocnice

Pětinásobný vítěz Tour de France Eddy Merckx byl necelý týden po nedělní nehodě při cyklistické vyjížďce s přáteli propuštěn z nemocnice. Legendární Belgičan skončil po pádu se zraněním hlavy na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Dendermonde poblíž Gentu.

Po sérii vyšetření byl čtyřiasedmdesátiletý Merckx v týdnu předložen na normální oddělení a v pátek byl propuštěn do domácího ošetřování. "Je šťastný, že mohl jet domů. Vždycky je to lepší doma než v nemocnici, i když tam měl skvělou péči," řekla listu Het Nieuwsblad Merckxova manželka Claudine.

Merckx je považován za nejúspěšnějšího cyklistu historie, vedle Tour vyhrál pětkrát i Giro d'Italia, má triumf z Vuelty a 19 vítězství na takzvaných cyklistických "Monumentech".

Aktualizováno před 35 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy