Turné může najít kandidáta na Hrad. Jede i generál Pavel

Jakub Kalenský, Irena Jirků
6. 3. 2015 11:05
Tři roky před prezidentskými volbami začíná hledání osobnosti, která by vyzvala Miloše Zemana.
Generál Petr Pavel.
Generál Petr Pavel. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý český velvyslanec v Rusku a ve Spojených státech Petr Kolář dal dohromady sestavu lidí, která se od dubna vydá na speciální turné po českých městech.

Na seznam osobností, které se na pódiích představí, patří například náčelník generálního štábu Petr Pavel, bývalý český eurokomisař Štefan Füle nebo listopadoví studentští vůdci - nynější úspěšný headhunter Jan Bubeník a šéf neziskovky Člověk v tísni Šimon Pánek.

Organizátoři z think-tanku Evropské hodnoty zatím do světa příliš nevyhlašují přesný záměr akce nazvané Iniciativa pro evropské hodnoty. Připouštějí však, že rozsáhlá akce může najít pro prezidentské volby v roce 2018 alternativního kandidáta k reprezentantům politických stran.

"Není to primární úkol celé akce, ale pokud nějaký takový výstup směrem k prezidentské volbě jako vedlejší produkt přirozeně vyplyne, tím lépe," řekl Kolář Hospodářským novinám, které o turné informují v pátečním vydání.

"Zájem tisíců lidí mi lichotí"

Oficiálně chce připravovaná iniciativa zvýšit povědomí o demokratických hodnotách. "Cílem je hájit ve veřejném prostoru důležitost principů a hodnot liberální demokracie. Budeme mimo jiné objíždět české regiony a při debatách s mladými lidmi chceme představit řečníky, kteří k tomuto tématu mají co říct," uvádí Radko Hokovský, ředitel Evropských hodnot.

Hned na úvodní akci 16. dubna v Praze vystoupí generál Petr Pavel, který se letos v červnu stane předsedou Vojenského výboru NATO. Právě jeho jméno se v posledních týdnech začalo zmiňovat v souvislosti s prezidentskou kandidaturou. A facebooková stránka "Petr Pavel prezidentem" má pouhé dva týdny po svém vzniku přes pět a půl tisíce fanoušků.

Třiapadesátiletý Pavel se k případné kandidatuře vyjadřuje zdrženlivě. "Jako snad v každém chlapovi i ve mně je kus ješity. Lhal bych, kdybych tvrdil, že mi zájem tisíců lidí nelichotí. Na druhé straně život mě naučil stát nohama na zemi a život v armádě navíc, že situace na frontě se mění každým okamžikem," říká Pavel v rozhovoru pro nový páteční magazín Hospodářských novin Ego!.

Ovšem období, na které byl Pavel zvolen do vysoké vojenské funkce NATO, je tříleté. Ze své mise by se měl tedy vrátit až na podzim 2018 čili po prezidentských volbách.

Přesto kandidaturu úplně nezatracuje - byť by pro něj politika byla něčím zcela novým. "To je hřiště, na kterém se u nás většinou hraje podle jiných pravidel, než na jaká jsem zvyklý a podle kterých bych chtěl hrát."

Havlův favorit Pánek

Při úvahách o prezidentských kandidátech padá často i jméno ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka. Jako ideální hlavu státu ho před lety zmínil i první český prezident Václav Havel.

"Přihlásil jsem se k té iniciativě, protože mě zajímá hodnotově. Protože je tady málo hlasů, které by vysvětlovaly, že je naše náležitost k demokraciím liberálního typu důležitá," řekl Pánek s tím, že uvažovat o akci jako o hledání prezidentského kandidáta považuje za "umělou konstrukci".

V pátrání po budoucím českém prezidentovi tři roky před volbami je řada neznámých. Především není jasné, zda se k opětovné kandidatuře odhodlá prezident Zeman. V čase volby - v lednu 2018 - mu bude 73 let. A své rozhodnutí definitivně oznámí až rok před koncem svého prvního mandátu.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy