Hlavolam Prunéřov rozlouskne nový ministr až za pár dní

Pavel Baroch
22. 3. 2010 18:45
Nový ministr životního prostředí se k elektrárně vyjádří příští týden
Foto: MZe

Praha - Nový ministr životního prostředí Jakub Šebesta, který zároveň vede ministerstvo zemědělství, se bezprostředně po jmenování odmítl vyjádřit k tomu, jak se postaví k plánům společnosti ČEZ na stavbu nové elektrárny Prunéřov v severozápadních Čechách.

Po pondělním uvedení do funkce uvedl, že nejprve potřebuje několik dní na to, aby se s celým problémem seznámil.

Právě kvůli sporu o podobě nového Prunéřova rezignoval minulý týden na svou funci ministr životního prostředí Jan Dusík. Spor se vede zejména o účinnost nové elektrárny, tedy o to, kolik exhalací včetně skleníkových plynů vypustí do ovzduší a do atmosféry.

Dusík chtěl více času

Aby mohl Dusík rozhodnout, zda elektrárnu v rámci posuzování vlivu na ži votní prostředí posvětí, či nikoli, žádal delší dobu na přípravu dalších podkladů.

"Premiér mé rozhodnutí neakceptoval a požádal mne o bezodkladné vydání stanoviska EIA. Nejsem vnitřně přesvědčen, že v situaci, ve které se nachází proces EIA (hodnocení vlivu na životní prostředí - pozn. red.), je nyní možné s čistým svědomím vydat kladné či záporné stanovisko," vysvětlil Dusík důvod své rezignace.

Premiér Jan Fischer předpokládal, že Šebesta potřebuje nějaký čas na to, aby se s problematikou Prunéřova seznámil.

"Já nevím, jak on se rozhodne a ani na vteřinu nedopustím úvahu, že bych to rozhodnutí nějak ovlivňoval. Je to ryze správní úkon v rukou ministra životního prostředí," odpověděl na otázku Aktuálně.cz Fischer.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Manželé Kottovi z kauzy Rath nastoupili do vězení

Manželé Petr a Kateřina Kottovi nastoupili do vězení, kde si bude každý z nich odpykávat šestiletý trest za ovlivňování tendrů Středočeského kraje. ČTK to řekl důvěryhodný zdroj. Někdejší poslanec za ODS a bývalá ředitelka kladenské nemocnice podle rozsudku zmanipulovali zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad a hostivického gymnázia, přijali na úplatcích téměř 17 milionů korun a sedm milionů předali tehdejšímu hejtmanovi Davidu Rathovi (dříve ČSSD).

Další zprávy