Hygienik: Čechům nehrozí nákaza nemocemi kvůli migraci

ČTK ČTK
4. 9. 2015 16:30
Blok proti islámu podal trestní oznámení na ministra vnitra Milana Chovance. Podezírá ho z "šíření nakažlivé nemoci z nedbalosti". Podle hlavního hygienika Čechům nehrozí žádné nebezpečí.
Vladimír Valenta
Vladimír Valenta | Foto: DVTV

Praha - Česko není podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty aktuálně ohroženo šířením exotických infekčních nemocí v souvislosti s migrací. Valenta sdělil, že epidemiologická situace je podle hlášení ze všech zdravotnických zařízení klidná.

"V souvislosti s uprchlickou krizí v tuto chvíli občanům na území České republiky nehrozí žádné zdravotní nebezpečí spojené s exotickými nemocemi. Po kontrole hlášení ze všech zdravotnických zařízení v ČR o výskytu infekčních nemocí lze konstatovat, že epidemiologická situace je momentálně naprosto stabilní," uvedl Valenta.

Spolupráce s WHO i Evropskou komisí

Čeští hygienici podle něj denně komunikují s orgány Světové zdravotnické organizace a Evropské komise, aby měli zcela aktuální informace o případných rizicích souvisejících s uprchlickou krizí.

Orgány ochrany veřejného zdraví, Státní zdravotní ústav a ministerstvo zdravotnictví průběžně monitorují vývoj epidemiologické situace v ČR.

Pracovníci hygienické služby také pravidelně zajišťují odběry vzorků odpadních vod na zjištění původců obrny.

"Ani v tomto ohledu není zaznamenán žádný výskyt nebezpečí," ujistil Valenta a dodal, že k takto příznivé epidemiologické situaci významně přispívá vysoká proočkovanost populace proti záškrtu, obrně a dalším infekčním nemocem.

Trestní oznámení na Chovance

Kvůli přílivu uprchlíků podalo ve čtvrtek vedení Bloku proti islámu trestní oznámení na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Podezírá ho z "šíření nakažlivé nemoci z nedbalosti".

Podle ředitelky Sdružení pro integraci a migraci Magdy Faltové se blok chce jen zviditelnit a jeho aktivita není ani hodna komentáře. Zadržené cizince prohlížejí lékaři. V záchytných zařízeních pak bývají v karanténě.

Prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny Rastislav Maďar už dříve médiím řekl, že v zemích jako Německo, Francie, Británie či Švédsko, kam míří velké množství běženců, žádné problémy nenastaly.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy