Hygienik: Čechům nehrozí nákaza nemocemi kvůli migraci

ČTK ČTK
4. 9. 2015 16:30
Blok proti islámu podal trestní oznámení na ministra vnitra Milana Chovance. Podezírá ho z "šíření nakažlivé nemoci z nedbalosti". Podle hlavního hygienika Čechům nehrozí žádné nebezpečí.
Vladimír Valenta
Vladimír Valenta | Foto: DVTV

Praha - Česko není podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty aktuálně ohroženo šířením exotických infekčních nemocí v souvislosti s migrací. Valenta sdělil, že epidemiologická situace je podle hlášení ze všech zdravotnických zařízení klidná.

"V souvislosti s uprchlickou krizí v tuto chvíli občanům na území České republiky nehrozí žádné zdravotní nebezpečí spojené s exotickými nemocemi. Po kontrole hlášení ze všech zdravotnických zařízení v ČR o výskytu infekčních nemocí lze konstatovat, že epidemiologická situace je momentálně naprosto stabilní," uvedl Valenta.

Spolupráce s WHO i Evropskou komisí

Čeští hygienici podle něj denně komunikují s orgány Světové zdravotnické organizace a Evropské komise, aby měli zcela aktuální informace o případných rizicích souvisejících s uprchlickou krizí.

Orgány ochrany veřejného zdraví, Státní zdravotní ústav a ministerstvo zdravotnictví průběžně monitorují vývoj epidemiologické situace v ČR.

Pracovníci hygienické služby také pravidelně zajišťují odběry vzorků odpadních vod na zjištění původců obrny.

"Ani v tomto ohledu není zaznamenán žádný výskyt nebezpečí," ujistil Valenta a dodal, že k takto příznivé epidemiologické situaci významně přispívá vysoká proočkovanost populace proti záškrtu, obrně a dalším infekčním nemocem.

Trestní oznámení na Chovance

Kvůli přílivu uprchlíků podalo ve čtvrtek vedení Bloku proti islámu trestní oznámení na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Podezírá ho z "šíření nakažlivé nemoci z nedbalosti".

Podle ředitelky Sdružení pro integraci a migraci Magdy Faltové se blok chce jen zviditelnit a jeho aktivita není ani hodna komentáře. Zadržené cizince prohlížejí lékaři. V záchytných zařízeních pak bývají v karanténě.

Prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny Rastislav Maďar už dříve médiím řekl, že v zemích jako Německo, Francie, Británie či Švédsko, kam míří velké množství běženců, žádné problémy nenastaly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy