Kischovu cenu získala Miroslava Poláková, popsala hrdinství i selhání odbojářů

Jan Gazdík Jan Gazdík
25. 9. 2019 16:07
Jedna z nejrozsáhlejších publikací o partyzánském odboji v Čechách a na Moravě "Měli odvahu žít" autorky Miroslavy Polákové získala na XXVIII. ročníku udílení mezinárodních cen Egona Ervína Kische za literaturu faktu hlavní cenu.
Foto: Kosmas

"Jde o největší poctu, které se mi jako učiteli historie dostalo," sdělila Aktuálně.cz bezprostředně po převzetí prestižního uznání Miroslava Poláková. Cenu mezinárodní poroty si dnes odpoledne převzala na zámku Letohrad.

Cesta k této ceně však nebyla jednoduchá. Poláková po 40 let shromažďovala v archivech historických ústavů či koncentračních táborů fakta o hrdinství, ale i selhání odbojářů. Hlavně však se stovkami z nich osobně hovořila. V knize například vystupuje úctyhodných 2083 osobností (zveřejněno je 528 fotografií).

"O většině z nich se nevědělo anebo se na ně zapomnělo. O jejich statečném chování za nacistické okupace často nevěděli ani jejich blízci. Ti lidé totiž o svém boji proti okupantům po válce příliš nemluvili, vlastně mlčeli. Považovali ho za svou občanskou povinnost a tím to pro ně končilo," svěřuje se Poláková, středoškolská profesorka z Uherského Brodu.

Cenný přínos její knihy nazvané Měli odvahu žít spočívá podle recenzentů tudíž i v tom, že z bezejmenných osob se vůbec poprvé stali konkrétní lidé. Neopomenutelným apelem rozsáhlé publikace jsou pak shromážděné důkazy, že lidé se sice ve válkách dopouštějí strašlivých věcí, stejně tak jsou ovšem i v té největší nouzi schopni dobra, obětí a těžko uvěřitelných humánních činů pro záchranu druhých. 

Přečtěte si více o knize Miroslavy Polákové:

"Kniha Miroslavy Polákové je konečně poučná i v tom, že nás učí vážit si hodnot, bojovat za pravdu a nebát se zítřejšího dne, ať už bude jakkoliv těžký," říká například slovenský historik a spisovatel Jozef Leikert. A když už je řeč o Slovensku, tak Hlavní cenu za Slovensko v Letohradě dnes získal exprezident Rudolf Schuster za knihu "Schody návratov".

 

Právě se děje

Další zprávy