Kischovu cenu získala Miroslava Poláková, popsala hrdinství i selhání odbojářů

Jan Gazdík Jan Gazdík
25. 9. 2019 16:07
Jedna z nejrozsáhlejších publikací o partyzánském odboji v Čechách a na Moravě "Měli odvahu žít" autorky Miroslavy Polákové získala na XXVIII. ročníku udílení mezinárodních cen Egona Ervína Kische za literaturu faktu hlavní cenu.
Foto: Kosmas

"Jde o největší poctu, které se mi jako učiteli historie dostalo," sdělila Aktuálně.cz bezprostředně po převzetí prestižního uznání Miroslava Poláková. Cenu mezinárodní poroty si dnes odpoledne převzala na zámku Letohrad.

Cesta k této ceně však nebyla jednoduchá. Poláková po 40 let shromažďovala v archivech historických ústavů či koncentračních táborů fakta o hrdinství, ale i selhání odbojářů. Hlavně však se stovkami z nich osobně hovořila. V knize například vystupuje úctyhodných 2083 osobností (zveřejněno je 528 fotografií).

"O většině z nich se nevědělo anebo se na ně zapomnělo. O jejich statečném chování za nacistické okupace často nevěděli ani jejich blízci. Ti lidé totiž o svém boji proti okupantům po válce příliš nemluvili, vlastně mlčeli. Považovali ho za svou občanskou povinnost a tím to pro ně končilo," svěřuje se Poláková, středoškolská profesorka z Uherského Brodu.

Cenný přínos její knihy nazvané Měli odvahu žít spočívá podle recenzentů tudíž i v tom, že z bezejmenných osob se vůbec poprvé stali konkrétní lidé. Neopomenutelným apelem rozsáhlé publikace jsou pak shromážděné důkazy, že lidé se sice ve válkách dopouštějí strašlivých věcí, stejně tak jsou ovšem i v té největší nouzi schopni dobra, obětí a těžko uvěřitelných humánních činů pro záchranu druhých. 

Přečtěte si více o knize Miroslavy Polákové:

"Kniha Miroslavy Polákové je konečně poučná i v tom, že nás učí vážit si hodnot, bojovat za pravdu a nebát se zítřejšího dne, ať už bude jakkoliv těžký," říká například slovenský historik a spisovatel Jozef Leikert. A když už je řeč o Slovensku, tak Hlavní cenu za Slovensko v Letohradě dnes získal exprezident Rudolf Schuster za knihu "Schody návratov".

 

Právě se děje

před 5 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy