Hlavně běžte volit, domlouval Schwarzenberg bezdomovcům při poslední jízdě tramvají

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
17. 10. 2017 20:37
Osmdesátiletý doyen české politiky Karel Schwarzenberg absolvoval poslední jízdu předvolební historickou tramvají v barvách TOP 09. Jako lídr pražské kandidátky přesvědčoval lidi, aby šli především volit a zabránili vládě šéfa ANO Andreje Babiše. Pro Schwarzenberga to zřejmě budou poslední volby v roli aktivního politika.
Lídr pražské kandidátky TOP 09 Karel Schwarzenberg před koncem volební kampaně.
Lídr pražské kandidátky TOP 09 Karel Schwarzenberg před koncem volební kampaně. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Už když v úterý odpoledne vyjížděla historická tramvaj z depa v rámci předvolební kampaně TOP 09, nebylo v ní příliš slyšet slova. A jakmile vjela do pražských ulic, bylo v ní větší rozhovory téměř nemožné. Hlavní "pasažér", volební lídr strany v hlavním městě Karel Schwarzenberg, přesto trpělivě pokračoval v jízdě a snažil se pochytit alespoň některá slova těch, kteří nastupovali a snažili se jej oslovit. 

"Demokracie v České republice je ohrožená, nemůžeme dopustit, aby tady vládl Andrej Babiš," vysvětloval několikrát. Když zaslechl dotaz, jak tomu zabránit, s úsměvem opáčil: "No přece například tak, že se člověk snaží dělat co nejaktivněji předvolební kampaň. Myslíte, že bych tady jinak seděl?"

Ještě za komunistického režimu, který jeho rodu sebral majetek, Schwarzenberg významně podporoval z Rakouska disidenty, a po roce 1989 se naplno zapojil do politiky. Nejdříve jako kancléř prezidenta Václava Havla, následně také jako senátor, poslanec i ministr zahraničí.

Když se v úterý odpoledne vydal na závěrečnou předvolební jízdu, tušil, že se chýlí ke svému závěru zřejmě jeho poslední aktivní kampaň. V prosinci mu bude osmdesát let.

V Praze nikdy neměl nouzi o voliče a jinak tomu zřejmě nebude ani tento víkend. "Těžko říci. Neodvažuji se výsledky ani odhadovat. Nálada mezi lidmi se mi zdá docela vstřícná. Lepší, než byla před minulými volbami. Jak to ale dopadne, to ví bůh," poznamená a vzápětí si během přestávky v jízdě zapálí dýmku. "To je vlastenecká, dostal jsem ji jako dar," směje se s poukazem na národní trikolóru na svém kuřáckém náčiní.

Prezidentský souboj? Žádná procházka růžovým sadem

Častým tématem během jízdy zůstávají prezidentské volby v lednu příštího roku. Schwarzenberg s klidem odpovídá, že ty z roku 2013 pro něj byly poslední. Teď drží palce soupeřům Miloše Zemana, i když svého "koně" jmenovat nechce.

"Uvidíme, kdo ještě bude kandidovat. Líbí se mi Pavel Fischer, znám ho dobře a byl by výborný. Jen by měl v kampani výrazně přidat. Oni si všichni myslí, že souboj s Milošem Zemanem bude procházka růžovým sadem, jenže on to bude těžký boj," odhaduje.  

Na zastávce sedí skupinka bezdomovců, za kterou se Schwarzenberg okamžitě vydává. "Běžte volit, nevykašlete se na to," promlouvá k nim a každému podává ruku.

"Politika je mé povolání," pokračuje. "A berete ji vážně?" ptá se jeden z bezdomovců. "Samozřejmě. Když člověk maká od rána do noci, tak by byl pitomec, kdyby to nebral vážně," odpovídá Schwarzenberg. Následně požádá svého asistenta, aby bezdomovcům daroval nějaké drobné a zase si jde sednout do tramvaje, kde mu dělá společnost herečka Tereza Brodská.

"Jsem konzervativní člověk v politice i vztazích, s knížetem se známe už poměrně dlouho. Nesmírně ho obdivuji, má neuvěřitelné charisma, kouzlo osobnosti, je velmi vtipný. Navíc dokáže trefně pojmenovat věci, velmi se mi to líbí," vysvětluje Brodská.

Zatímco Karel Schwarzenberg sedí převážně uvnitř vozu, lidé z TOP 09 na každé zastávce vyskočí a snaží se nabízet volební programy i balonky. Na harmoniku hraje písničkář Václav Koubek, který při mnoha zastaveních bere do ruky zvon a volá do dálky: "Nasedat! Do Bruselu! Projíždíme celou Prahou až do Evropy!" 

S koncem jízdy finišuje také kampaň doyena české politiky. Jak se svěřuje, už se moc těší na to, jak po volbách vyrazí za svými vnoučaty. Jinak si nic moc neplánuje.

"V takto pokročilém věku si už netroufám plánovat, co bude příště," komentuje budoucnost, ve které ho s největší pravděpodobností čekají další čtyři roky v Poslanecké sněmovně.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Senát USA schválil zákaz aplikace TikTok na vládních zařízeních

Americký Senát dnes schválil návrh zákona, který federálním zaměstnancům zakazuje používat čínskou aplikaci pro sdílení krátkých videí TikTok na vládních zařízeních. Informovala o tom agentura Reuters. Bílý dům v poslední době hrozí, že aplikaci ve Spojených státech zakáže úplně.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Ozbrojenec drží tři rukojmí v bance v Le Havru, další tři propustil

Ozbrojený muž dnes zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre. Během vyjednávání s policií tři rukojmí propustil, informovala francouzská média. Podle zdrojů televizní stanice RTL se domáhá osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahuje zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavním městě. Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením.

Policii se propuštění tří rukojmích podařilo dosáhnout po několika hodinách vyjednávání, přičemž nikdo nebyl zraněn.

Zdroj: ČTK
Další zprávy