Hlavně běžte volit, domlouval Schwarzenberg bezdomovcům při poslední jízdě tramvají

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
17. 10. 2017 20:37
Osmdesátiletý doyen české politiky Karel Schwarzenberg absolvoval poslední jízdu předvolební historickou tramvají v barvách TOP 09. Jako lídr pražské kandidátky přesvědčoval lidi, aby šli především volit a zabránili vládě šéfa ANO Andreje Babiše. Pro Schwarzenberga to zřejmě budou poslední volby v roli aktivního politika.
Lídr pražské kandidátky TOP 09 Karel Schwarzenberg před koncem volební kampaně.
Lídr pražské kandidátky TOP 09 Karel Schwarzenberg před koncem volební kampaně. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Už když v úterý odpoledne vyjížděla historická tramvaj z depa v rámci předvolební kampaně TOP 09, nebylo v ní příliš slyšet slova. A jakmile vjela do pražských ulic, bylo v ní větší rozhovory téměř nemožné. Hlavní "pasažér", volební lídr strany v hlavním městě Karel Schwarzenberg, přesto trpělivě pokračoval v jízdě a snažil se pochytit alespoň některá slova těch, kteří nastupovali a snažili se jej oslovit. 

"Demokracie v České republice je ohrožená, nemůžeme dopustit, aby tady vládl Andrej Babiš," vysvětloval několikrát. Když zaslechl dotaz, jak tomu zabránit, s úsměvem opáčil: "No přece například tak, že se člověk snaží dělat co nejaktivněji předvolební kampaň. Myslíte, že bych tady jinak seděl?"

Ještě za komunistického režimu, který jeho rodu sebral majetek, Schwarzenberg významně podporoval z Rakouska disidenty, a po roce 1989 se naplno zapojil do politiky. Nejdříve jako kancléř prezidenta Václava Havla, následně také jako senátor, poslanec i ministr zahraničí.

Když se v úterý odpoledne vydal na závěrečnou předvolební jízdu, tušil, že se chýlí ke svému závěru zřejmě jeho poslední aktivní kampaň. V prosinci mu bude osmdesát let.

V Praze nikdy neměl nouzi o voliče a jinak tomu zřejmě nebude ani tento víkend. "Těžko říci. Neodvažuji se výsledky ani odhadovat. Nálada mezi lidmi se mi zdá docela vstřícná. Lepší, než byla před minulými volbami. Jak to ale dopadne, to ví bůh," poznamená a vzápětí si během přestávky v jízdě zapálí dýmku. "To je vlastenecká, dostal jsem ji jako dar," směje se s poukazem na národní trikolóru na svém kuřáckém náčiní.

Prezidentský souboj? Žádná procházka růžovým sadem

Častým tématem během jízdy zůstávají prezidentské volby v lednu příštího roku. Schwarzenberg s klidem odpovídá, že ty z roku 2013 pro něj byly poslední. Teď drží palce soupeřům Miloše Zemana, i když svého "koně" jmenovat nechce.

"Uvidíme, kdo ještě bude kandidovat. Líbí se mi Pavel Fischer, znám ho dobře a byl by výborný. Jen by měl v kampani výrazně přidat. Oni si všichni myslí, že souboj s Milošem Zemanem bude procházka růžovým sadem, jenže on to bude těžký boj," odhaduje.  

Na zastávce sedí skupinka bezdomovců, za kterou se Schwarzenberg okamžitě vydává. "Běžte volit, nevykašlete se na to," promlouvá k nim a každému podává ruku.

"Politika je mé povolání," pokračuje. "A berete ji vážně?" ptá se jeden z bezdomovců. "Samozřejmě. Když člověk maká od rána do noci, tak by byl pitomec, kdyby to nebral vážně," odpovídá Schwarzenberg. Následně požádá svého asistenta, aby bezdomovcům daroval nějaké drobné a zase si jde sednout do tramvaje, kde mu dělá společnost herečka Tereza Brodská.

"Jsem konzervativní člověk v politice i vztazích, s knížetem se známe už poměrně dlouho. Nesmírně ho obdivuji, má neuvěřitelné charisma, kouzlo osobnosti, je velmi vtipný. Navíc dokáže trefně pojmenovat věci, velmi se mi to líbí," vysvětluje Brodská.

Zatímco Karel Schwarzenberg sedí převážně uvnitř vozu, lidé z TOP 09 na každé zastávce vyskočí a snaží se nabízet volební programy i balonky. Na harmoniku hraje písničkář Václav Koubek, který při mnoha zastaveních bere do ruky zvon a volá do dálky: "Nasedat! Do Bruselu! Projíždíme celou Prahou až do Evropy!" 

S koncem jízdy finišuje také kampaň doyena české politiky. Jak se svěřuje, už se moc těší na to, jak po volbách vyrazí za svými vnoučaty. Jinak si nic moc neplánuje.

"V takto pokročilém věku si už netroufám plánovat, co bude příště," komentuje budoucnost, ve které ho s největší pravděpodobností čekají další čtyři roky v Poslanecké sněmovně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Americké námořnictvo reagovalo prohlášením, že torpédoborec John S. McCain "uplatnil právo na plavbu" v dané oblasti, na kterou Rusko vznáší "přehnané nároky". Námořnictvo nezveřejnilo podrobnosti o incidentu. Uvedlo nicméně, že americká loď se plavila v oblasti, kterou USA za ruské teritoriální vody neuznávají. Oblast je sporná od roku 1984, kdy ji za součást svých vod označil Sovětský svaz. Rusko na nároku trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy