Hlasování o vládě může ČSSD poškodit, sám nejsem rozhodnutý, říká šéf poslanců Chvojka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
21. 5. 2018 20:17
I když má ČSSD téměř 18 tisíc členů, kteří mají od pondělí možnost hlasovat v referendu o vládě s hnutím ANO, případné hlasování o důvěře této vládě bude v rukou 15 poslanců sociální demokracie. Jejich předseda Jan Chvojka v rozhovoru pro Aktuálně.cz tvrdí, že sám ještě není rozhodnutý, jak se v referendu zachová. Je ale přesvědčený, že klub bude ve sněmovně jednotný a strana se nerozpadne. "Věřím ve zdravý rozum našich straníků," uvedl.
Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka tvrdí, že klub ČSSD bude při hlasování o důvěře Babišově vládě jednotný.
Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka tvrdí, že klub ČSSD bude při hlasování o důvěře Babišově vládě jednotný. | Foto: Ludvík Hradilek

Už jste se rozhodl, jak budete v referendu hlasovat?

Nerozhodl. Mám na diskusi s dalšími členy ČSSD ještě téměř tři týdny, které strávím přemýšlením, jak hlasovat.

Vy jste mimo jiné předsedou ČSSD v Pardubickém kraji, samotné Pardubice hlasovaly proti vládě. Zdá se, že v této části země je nálada proti vládnutí s Andrejem Babišem…

Byl jsem v Pardubicích, kde jsme diskutovali se 60 spolustraníky a názory byly různé. Dělíme se v ČSSD na třetiny, jedna je rozhodnutá jít do vlády, druhá je rozhodnutá, že do vlády by se za žádnou cenu jít nemělo, a třetí třetina váhá. Do té patřím právě já.

Přikláníte se ale přece jen k některé z těchto variant?

Vstup do vlády má své plusy a minusy, odchod do opozice také. Opravdu nevím, co je lepší. Ve finále se budu muset nějak rozhodnout.

A řeknete své rozhodnutí veřejně?

Určitě ano.

Nemáte obavu, že referendum stranu rozdělí a může skončit i rozpadem ČSSD?

Rozhodnutí může stranu poškodit. Je docela možné, že hlasování dopadne 51:49 ať už pro vládu s ANO, nebo proti. Menšina, která prohraje, tak může být ve skutečnosti hodně velká. Věřím ale ve zdravý rozum našich straníků, stejně jako věřím, že poražená část bude kopat za jeden tým, za jednu sociální demokracii.

Jak ale zareaguje na výsledek referenda váš poslanecký klub, ve kterém někteří poslanci mluví proti účasti ve vládě?

Poslanecký klub by měl ctít rozhodnutí členské základny. Pokud rozhodne referendum proti vládě, tak se není o čem bavit, žádná vláda nebude. Pokud rozhodne členská základna o vstupu do vlády, tak předpokládám, že všech 15 poslanců bude hlasovat tak, jak si přeje členská základna. 

Včetně třeba poslance Milana Chovance, který je jasně proti vládnutí s ANO?

Věřím, že budou všichni pro důvěru vládě, pokud referendum odsouhlasí účast ČSSD ve vládě. Jsme součástí osmnáctitisícové strany, a když se v ní většina pro něco rozhodne, tak já věřím, že to bude každý poslanec respektovat.

Účastnil jste se jednání předsednictva, kde předseda ČSSD Jan Hamáček oznámil jména kandidátů na ministry. Mezi nimi je i možný ministr zahraničí Miroslav Poche, ke kterému má výhrady prezident. Neustoupíte nakonec prezidentovi?

V podstatě celé politické grémium tvrdí, že pan předseda Hamáček se při setkání s prezidentem minulý týden nebyl ptát na to, jestli může nominovat pana Pocheho. My tady máme parlamentní systém, ne prezidentský, prezident nevybírá ministry. I když tady v minulosti byly od prezidentů Václava Havla a Václava Klause nějaké výhrady k různým kandidátům na ministry, tak se nakonec případný střet zahladil a prezidenti kandidáty jmenovali. Předpokládám, že pan předseda Hamáček bude dál držet pana Pocheho.

Neuvažujete o někom jiném, kdyby náhodou prezident odmítl pana Pocheho jmenovat?

Žádné jiné jméno na jednání vedení ČSSD nepadlo.

Mimochodem, jste spokojený, s jakými jmény váš předseda přišel? 

Je to na zodpovědnosti pana předsedy, koneckonců v každé koaliční vládě má předseda strany právo nominovat si lidi. Věřím, že každý z našich pěti adeptů na ministry by byl dobrým ministrem a odváděl co nejlepší práci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Google po volbách v USA zablokuje volební reklamu

Společnost Google bude po amerických prezidentských volbách, které se uskuteční 3. listopadu, na své platformě blokovat volební reklamu. S odvoláním na mluvčí Googlu o tom informovala agentura Reuters. Podle zpravodajského webu Axios napsal Google svým inzerentům, že nebude po volebním dni zobrazovat reklamy "odkazující na kandidáty, volby a výsledky voleb vzhledem k tomu, že se letos bude sčítat bezprecedentní množství hlasů". Blokace by podle mluvčí Google mohla trvat týden i déle.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kvůli výměně pražců je do úterního rána přerušen provoz části metra C

Provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Kačerov je od soboty až do úterního rána přerušen. Důvodem je pokračující výměna dřevěných pražců za betonové. Místo metra v daném úseku pojedou autobusy.

Na trase C se musí pražce vyměňovat po větších částech, a to kvůli zabezpečovacímu zařízení, které musí být celé vypnuto. Například na trase A funguje jiný typ zabezpečení, který umožňuje výměnu jednotlivých pražců v noci. To na trase C nelze.

Pro cestující dopravní podnik zavedl od soboty do pondělí náhradní autobusovou dopravu s označením XC na trase Pražského povstání - Pankrác - Budějovická - Kačerov.

před 2 hodinami

Biden označil Lukašenka za diktátora. Trumpa zkritizoval za to, že o dění v Bělorusku mlčí

Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden označil běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za diktátora. Svého republikánského protivníka v boji o Bílý dům Donalda Trumpa kritizoval, že k současné situaci v Bělorusku mlčí, informovala agentura Reuters.

Biden uvedl, že stojí na straně demonstrantů, kteří podle něj vyjadřují pokojně svůj názor a požadují nové volby. Bývalý viceprezident USA také vyzval, aby Minsk propustil několik konkrétních vůdců opozice. Označil je za "politické vězně".

V Bělorusku už sedmý týden trvají demonstrace proti Lukašenkově setrvání v úřadu. Mnoho Bělorusů je přesvědčeno, že jeho vítězství v srpnových volbách je zfalšované, a opozice, stejně jako EU, jeho vítězství neuznává. Protesty, jejichž účastníci žádají Lukašenkův odchod a nové volby, pokračují přes mnohdy brutální policejní zákroky a zatýkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy