Hlas za 500 korun i lístek na zábavu. Tak se kupovali voliči

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 13. 10. 2014 13:58
Na největší počet případů volební korupce narazili aktivisté v Ústeckém kraji. S těmi nejvýraznějšími se nevládní organizace chtějí obrátit na policii.
Aktivisté využívali v Bílině na Teplicku skryté kamery, aby kupčení s hlasy zaznamenali.
Aktivisté využívali v Bílině na Teplicku skryté kamery, aby kupčení s hlasy zaznamenali. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Čtyři nevládní organizace získaly během víkendových senátních a komunálních voleb důkazy a svědectví, že na nejméně sedmi místech zejména v severních Čechách a ve Slezsku došlo ke kupčení s hlasy voličů.

Lidé prý dostávali za hlasy pro konkrétní stranu od dvou do pěti stovek, ale třeba i vstupenku na zábavu.

Nejvíce případů objevili aktivisté v Ústeckém kraji. Kvůli těm nejvýraznějším chtějí nevládní organizace podat trestní oznámení. Na policii se již obrátili v Opavě a Českém Těšíně.

"Ti lidé to berou jako samozřejmost. Volby jsou pro ně příležitost si přivydělat. Nejde jim o to, že si zvolí svého kandidáta," řekl Lukáš Landa ze sdružení Oživení.

Voliče svážely taxíky

V Bílině na Teplicku zadokumentovali Landovi kolegové předání peněz na skrytou kameru. Úplatky za volbu konkrétní strany měl lidem předat místní obyvatel vietnamské národnosti. Již během pátku měl takto údajně získat zhruba 100 voličů.

Když Vietnamce při předání úplatku natočili, nabídli mu spolupráci. On ale odmítl. "Zajímala náš špička celé struktury, chtěli jsme ho získat jako svědka," prohlásil analytik sdružení Naši politici Michal Voda.

V Kadani na Chomutovsku sváželi údajní korupčníci voliče z části obce Prunéřov k volebním místnostem místní taxislužbou.

Že docházelo i tady k manipulaci s hlasy, dokládá podle nevládních organizací zejména nezvykle vysoká volební účast. V některých okrscích dosahovala až 70 procent, přitom celorepublikový průměr ležel o zhruba třicet procent níž.

Těžko uvěřitelné nakupování voličů pak probíhalo i v Brně. Jednotlivá svědectví prokazují, že se voliči účastnili voleb výměnou za speciální náramky, které byly jakousi vstupenkou na zábavu v brněnském klubu Musilka s jídlem a programem zdarma.

Voliče tam doprovázeli "volební koordinátoři", kteří dle svých slov vysvětlovali voličům, jakým způsobem mají volit. "Nakoupení voliči v Brně převážně netušili, komu vlastně odevzdali hlas, a ani se netajili, že tak činili, aby se mohli zúčastnit následné akce v Musilce," řekl Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci.

Ať policie poslouchá

Kromě protikorupčního fondu se na víkendové akci podíleli ještě zástupci organizací Naši politici, Transparency International a Oživení.

Sdružení navrhla také změny, kterými by se mohlo množství případů kupčení snížit. Třeba umožnit v trestním řádu policii používat během voleb nahrávací techniku či odposlouchávat mobilní telefony podobně jako u případů uplácení či korupce.

"Řešením může být i vázání aktivního volebního práva na délku pobytu voliče například v délce šesti měsíců," uvedla právnička Oživení Petra Bielinová. Ten, kdo by pobýval v dané lokalitě kratší dobu, by nesměl hlasovat.

Podle dostupných informací byl trestním příkazem v poslední době odsouzen jediný muž, který údajně zaplatil voličům v Trmicích na Ústecku 200 korun za jeden hlas. Od soudu odešel s půlroční podmínkou. Dalšího obžalovaného čeká soud v listopadu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy