HIV se šíří a volat po osobní zodpovědnosti nestačí. Lidé se přestali bát, varuje epidemiolog

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
18. 7. 2017 20:15
Počty nakažených HIV rok od roku strmě rostou, nejohroženější jsou homosexuální muži. Stát a lékaři vidí příčinu v lehkovážnosti a v tom, že se lidé přestali infekce bát a málo se při sexu chrání. Nevládní organizace Česká společnost AIDS pomoc ministerstvu zdravotnictví vyčítá, že v oblasti prevence zaspalo a zůstalo především u výzev ke svědomitému používání kondomu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Praha - Počet nakažených virem HIV se v Česku za posledních pět let zvýšil o tisíc na celkové tři tisícovky. Čísla dál rostou a mezi gayi především v Praze už se dá mluvit o epidemii. Právě homosexuální muži tvoří skoro dvě třetiny všech nakažených v Česku.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) vidí za šířením HIV i dalších pohlavních chorob neinformovanost a lehkovážnost mladých lidí. Ministerstvo jedná o navýšení desetimilionové dotace, která má na osvětu a testování HIV jít letos. Dalších osm milionů ministerstvo vyčlenilo na vlastní související aktivity.

Nevládní organizace Česká společnost AIDS pomoc tyto kroky ale nepovažuje za dostatečné a ministerstvu vyčítá, že v oblasti prevence zaspalo a zůstalo především u výzev ke svědomitému používání kondomu. "Ano, kondom zůstává jedním z pilířů prevence, ale pokud chceme epidemii zastavit, tak škála preventivních prostředků musí být mnohem širší," říká předseda spolku Robert Hejzák.

Připomíná, že pravděpodobnost nákazy je při análním sexu dvacetkrát vyšší než při vaginálním. Odhaduje se navíc, že v Česku žije s HIV kolem šesti set lidí, kteří o své nákaze nevědí.

"Pokud má žena nechráněný sex, tak spíš otěhotní, než že narazí na HIV pozitivního partnera. To je velmi nepravděpodobné. V pražské gay populaci je naopak velmi vysoká pravděpodobnost, že narazíte na někoho, kdo je HIV pozitivní a neví o tom," říká Hejzák.

Lékař: HIV se kvůli lepší léčbě tak nebojíme

Plzeňský epidemiolog a místopředseda Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii ČLS JEP Petr Pazdiora nárůst počtu infikovaných přičítá právě tomu, že lidé polevili v opatrnosti. A to zejména proto, že si už na přítomnost viru v populaci zvykli.

"Další věc je, že díky možnostem léčby lidé dnes přežívají daleko delší dobu než před deseti dvaceti lety, takže tuto infekci vnímáme jako chronické onemocnění, nikoli jako smrtelné. Máme pocit, že když se nakazíme, dostaneme nějaké prášky a budeme žít stejně dlouho jako naši vrstevníci," říká lékař.

Právě proto, že se virus šíří čím dál víc, je podle Pazdiory potřeba, aby se zejména promiskuitní gayové chovali zodpovědně. "Všichni víme, jak čelit pohlavně přenosným nákazám, ale ne všichni se tak chovají," podotýká.

Podle Hejzáka ale apelovat na osobní zodpovědnost každého jedince k zastavení epidemie nestačí. "Nevidím jediný argument, v čem jsou gayové nezodpovědní, v čem se chovají jinak než zbytek populace. Jsou více protestováni, více používají kondom, ale prostě mají tu smůlu, že jsou náchylnější k infekci a mají kolem sebe více nosičů, kteří je mohou nakazit," myslí si.

Připomíná, že lékaři v Česku ročně provedou 20 tisíc interrupcí. "Dvacet tisíc žen mělo nechráněný pohlavní styk a šlo na potrat, další desetitisíce si dítě nechaly, další statisíce měly štěstí a neotěhotněly. Nechráněný sex je realita. Nemůžeme strkat hlavu do písku a říkat, že lidé jsou nezodpovědní," říká.

Navíc ne vždy podle něj může za infekcí stát hazard se zdravím. "Máme v poradně Domu světla případy, kdy se k nám přijdou otestovat lidé, kteří jsou nakonec pozitivní, a ukáže se, že je nakazil jejich životní partner. Zahnul jim po pěti letech vztahu, nepoužil kondom a doma to neřekl. Kde je potom ta nezodpovědnost? Žijete v monogamním vztahu, věříte svému partnerovi a stejně se nakazíte," říká Hejzák.

Jako jednu z cest ke snížení počtu nových případů infekce vidí Hejzák takzvanou preexpoziční profylaxi, tedy preventivní užívání léků na HIV před případnou nákazou. Metoda je trendem v některých západních zemích.

Léčba za 20 tisíc měsíčně

I Češi už tuto možnost mají, musí si ji ale platit ze svého, přičemž měsíční náklady se mohou vyšplhat až k 20 tisícům. Hejzák by chtěl, aby alespoň těm nejrizikovějším skupinám hradila tento typ prevence zdravotní pojišťovna. Náměstkyně Teska Arnoštová to odmítá. "Trochu se mi příčí hradit lék, který bude někdo preventivně užívat, aby mohl hazardovat se svým zdravím," uvedla.

S tím souhlasí i epidemiolog Pazdiora. "Preexpoziční profylaxe je nadstavba. Měla by se týkat jen výjimečných situací. Lidé, kteří se na ni spolehnou, přestávají používat prezervativy a roste u nich třeba počet případů syfilis, kapavky nebo chlamydiových infekcí," varuje Pazdiora.

Pazdiora souhlasí s Hejzákem v tom, že stát toho dělá v oblasti prevence málo. "Kolikrát v posledním roce vystoupil v médiích s touto problematikou třeba ministr zdravotnictví? Myslím, že ani jednou," podotkl.

Podle něj by se mělo ministerstvo více věnovat osvětě a také dostupnosti testování. Počty testů na vlastní žádost se v posledních dvou letech pohybují mezi tisícem a 1500 měsíčně. "Stát by měl zajistit dostatek osvětových materiálů, měl by mít k dispozici hustou síť odběrových center, kterou zhruba před deseti lety zredukoval. Určité povinnosti od státu převzaly neziskové organizace," řekl epidemiolog.

Řadu let podle něj byla minimální i finanční podpora preventivních projektů státních i nestátních organizací. "Je paradoxní, že právě v letech, kdy prudce začal stoupat výskyt této infekce u nás," dodal Pazdiora.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Lidé v Praze i v Brně pořádají demonstrace proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy