Historik: Poslanec KSČM byl `horlivý` dozorce

čtk
9. 8. 2007 14:30
Vypovídají o tom dobové dokumenty

Praha -Aktivní až "horlivý" tak se v dobových dokumentech píše o bývalém dozorci, dnes poslanci za KSČM, Josefu Vondruškovi.

Říká to historik Tomáš Bursík, který studoval jeho personální spis příslušníka Sboru nápravné výchovy (SNV).

Podnět k vyšetřování jeho působení v 70. a 80. letech podal loni v září známý disident a aktivista Petr Cibulka. Vondruška za komunistického režimu působil jako dozorce ve věznici v Minkovicích na Liberecku a na jeho chování si stěžuje řada lidí, kteří se s ním tehdy ve vězení setkali.

Bude stíhán? Rozhodne sněmovna

Okresní státní zastupitelství v Liberci ve středu požádalo sněmovnu, aby Vondrušku zbavila imunity. Žádost souvisí právě s jeho činností za minulého režimu.

Vondruška podle dochovaných materiálů nastoupil k SNV v roce 1972. Až do února 1990, kdy požádal o uvolnění, jeho kariéra strmě stoupala. Z rotmistra povýšil na majora a ve službě také dokončil střední i vysokou školu Sboru národní bezpečnosti. V roce 1988 pak získal titul doktora práv.

Podle pravidelných hodnocení byl údajně velice aktivní, ale při řešení problémů "až příliš horlivý". Nadřízení ho prý často upozorňovali, aby nejednal s vězni sám, protože se tak s nimi dostává do konfliktů. Měl také zlepšit své jednání a vystupování.

V roce 1977 byl kázeňsky potrestán za to, že nenahlásil svůj konflikt s vězněm. "To už musela být opravdu mimořádná událost, když se nezametla pod koberec a objevila se ve spise," podotkl Bursík.

Minkovice patřily k nejtvrdším

Historik také potvrdil, že věznice v Minkovicích patřila k nejhorším v republice. "Bylo to peklo na zemi. Věznice sice patřila do druhé nápravné skupiny, ale lidé, kteří tam byli přeřazeni například z třetí skupiny ve Valdicích, po několika týdnech žádali o návrat," uvedl. Pamětníci prý popisovali incidenty, kdy opilí bachaři vtrhli do cely a bezdůvodně zbili bezbranné vězně.

Nesnesitelné byly také pracovní podmínky v továrně Precioza, kde vězni vyráběli skleněnou bižutérii. Odsouzení museli pracovat na zastaralých strojích a plnit limity, které neplatily ani v civilní výrobě. Často se pracovalo na tři směny, to vše za naprosto nevyhovujících hygienických podmínek.

Podle tehdejších vězňů využíval Vondruška násilí a tresty nejčastěji, když vězni neplnili normu. Na jejich pracovních výkonech prý byl ekonomicky zainteresovaný.

Vondruška popírá, že by vězně jakkoli trýznil. Podle něj jde o "holé nesmysly". Poslanci KSČM zastávají názor, že by se jeho minulost a případná trestná činnost měly řádně vyšetřit.

Vondruška byl v loňských volbách lídrem KSČM v Libereckém kraji. Vondruškovo chování ve věznici podle Lidových novin popsali dva bývalí "muklové" - Jiří Wolf a Jiří Gruntorád. Wolf už dokonce v roce 1981.

 

Právě se děje

Další zprávy