reklama
 
 

Německý historik vrací medaili za zásluhy. Vadí mu, že ji dostal prezident Zeman

27. 8. 2016 16:09
Německý historik Werner Imhof se rozhodl vrátit medaili za zásluhy Českému svazu bojovníků za svobodu. Vadí mu, že ji dostal i prezident Miloš Zeman, kterému vytýká nejenom toleranci pravicových extrémistů, ale i vyhledávání blízkých vztahů s čínským a ruským prezidentem.

PrahaNěmecký historik Werner Imhof, který organizoval a pedagogicky doprovázel několik stovek debat s českými pamětníky holocaustu, vrací zpět medaili za zásluhy Českému svazu bojovníků za svobodu (ČSBS).

Vadí mu, že ji od nového vedení svazu dostal i prezident Miloš Zeman

Imhof ocenění převzal v únoru 2011. "Vnímal jsem to jako velkou čest obdržet tuto medaili jako teprve druhý Němec, po vedoucím památníku Flossenbürg, Jörgu Skriebeleitovi," uvedl.

Vedle pořádání besed se zabýval například překládáním autobiografií s tématikou holocaustu z češtiny do němčiny, působil rovněž jako průvodce v Terezíně.

Medaili ale nyní na protest vrací. "Když si tuto medaili zaslouží pan Miloš Zeman, tak já si ji nezasloužím," sdělil historik. Prezidentovi vytýká, že srdečně vítá německé protiuprchlické hnutí Pegida, toleruje pravicové extremisty, vyzývá k vlastnímu ozbrojování, uráží novináře a záslužné neziskové organizace, vyhledává blízkost prezidentů Číny a Ruska nebo nabádá k nerespektování dohod EU o přijetí uprchlíků.

"Jestli toto jsou zásluhy, tak já nemohu držet krok," podotkl ImhofZeman podle něj likviduje tradici a pověst České republiky. Své rozhodnutí Imhof svazu sdělil e-mailem,medaili pošle příští týden poštou.

Politické gesto, reaguje Ovčáček

Podle Ovčáčka se Imhof profiluje jako budovatel česko-německého mostu přátelství, ale tímto krokem se vědomě rozhodl tento most poškodit.

"Jde v každém případě o čistě politické gesto, které ocení jen část médií, Pražská kavárna a TOP 09," sdělil prezidentův mluvčí.

Zemana ocenil ČSBS za "dlouhodobou podporu svobody a demokracie" letos v červnu, kdy prezident vystoupil na desátém sjezdu této organizace. Svaz si na sjezdu mimo jiné zvolil nové vedení. 

Zeman, který je členem svazu, už v minulosti dostal od organizace Kříž Českého svazu bojovníků za svobodu. Kříž ČSBS si v červnu odnesl třeba ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt.

Máme druhého prezidenta v řadě za sebou, který není zván do metropolí západních zemí, říká ekonom Jan Švejnar. To je pro ČR velmi špatná zpráva. | Video: Martin Veselovský |  23:20

autor: ČTK | 27. 8. 2016 16:09

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama