Pokud šlo o politický proces, tím spíš není důvod vést ho dál, rozhodl soud o hidžábu

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 10. 8. 2020 15:48
Není možné donutit studentku pokračovat ve sporu o to, zda bylo v pořádku jí bránit nosit ve škole hidžáb. Ředitelka střední školy svým protestem navíc paradoxně poskytla argumenty, na jejichž základě soud vyhověl dívčině rozhodnutí stáhnout žalobu. Plyne to z neveřejného rozsudku, jejž má Aktuálně.cz k dispozici. Spor o hidžáb začal už v roce 2013, k soudu se dostal o tři roky později.
Hidžáb je tradiční arabská pokrývka hlavy (ilustrační snímek).
Hidžáb je tradiční arabská pokrývka hlavy (ilustrační snímek). | Foto: Youharman / Foter / CC BY

"Předmětem žaloby je požadovaná omluva a finanční zadostiučinění, tedy svou povahou konkrétní individuální a osobní nárok, a pokud na tomto nadále žalobkyně netrvá, soud prvního stupně má za to, že žalobkyni nelze v rozporu s její vůlí 'nutit', aby v řízení pokračovala a nadále se tak žalobou uplatněného nároku domáhala," zní jeden z hlavních argumentů soudkyně Aleny Novotné, která rozhodnutí studentky 20. července potvrdila.

Ayan Jammal Ahmednuurová se letos v dubnu po více než čtyřech letech rozhodla, že ve sporu se Střední zdravotnickou školou v Praze 10 nebude pokračovat. Žalobu kvůli diskriminaci podala poté, co ji na začátku školního roku 2013/2014 ředitelka školy Ivanka Kohoutová vyzvala k odložení hidžábu, tradiční arabské pokrývky hlavy.

Právní zástupkyně dívky Radka Korbelová Dohnalová vysvětlila zpětvzetí žaloby tím, že studentku kauza vyčerpala. K jejímu rozhodnutí přispěly nepřátelské reakce širšího okolí. Dívka žádala po Střední zdravotnické škole omluvu a odškodnění 60 tisíc korun. "Čelila vyhrožování, dehonestaci, setkala se s obtížemi při hledání bydlení a zaměstnání," sdělila Deníku N advokátka.

Soudkyně Novotná Ahmednuurové vyhověla v neveřejném zasedání. Dosud proto nebyly jasné důvody, které k verdiktu vedly. Soudkyně při svém rozhodování musela vzít v potaz i argumenty střední školy, která se stažením žaloby nesouhlasila. Z rozsudku získaného Aktuálně.cz plynou i dosud neznámé podrobnosti odporujícího stanoviska školy.

Škola stála o pravomocný rozsudek

"Kauza měla zásadní dopad do politických diskusí, věci se věnovala domácí i zahraniční média a možné rozhodnutí ve věci může mít zásadní dopad i do organizace českého veřejného školství, kdy věc vyvolala iniciativy k možné právní úpravě užívání náboženských symbolů v sekulárním školství. Pravomocné rozhodnutí o nároku žalobkyně může být jasným signálem o směřování nejen českého školství, ale celé společnosti," bránila se škola.

Ústav zastupuje advokát Radek Suchý. Ten chtěl jménem školy pokračovat v kauze i kvůli ředitelce Kohoutové, která případ vnímala kvůli jeho mediální reflexi jako politický proces. Média k ní podle jejího soudu přistupovala nepřátelsky, zatímco ona chránila dobré jméno školy. I proto si podle svého přesvědčení zasloužila pravomocný rozsudek. Advokát v řízení současně zpochybňoval útrapy Ahmednuurové v průběhu procesu.

Ředitelka Střední zdravotnické školy Ivanka Kohoutová.
Ředitelka Střední zdravotnické školy Ivanka Kohoutová. | Foto: Marek Pokorný

"Jakkoli lze připustit, že řízení vzbudilo mediální a společenský zájem a pro žalovanou s sebou mohlo přinést v této souvislosti další obtíže, ani tuto skutečnost soud neshledal jako důvod pro pokračování v řízení za daných okolností, kdy žalobkyně vzala svou žalobu zpět," vysvětluje v rozsudku svůj verdikt soudkyně Novotná.

Ředitelce Kohoutové naopak doporučila, aby, pokud cítila, že její dobré jméno utrpělo, podala žalobu na ochranu osobnosti. Advokát Suchý pak slovy o politickém procesu v důsledku paradoxně pomohl k tomu, že soudkyně potvrdila stažení žaloby. Tím spíš je podle ní důvod kauzu nechat být.

"Pokud žalovaná vyjadřuje obavu, že soudu, jakož i času a energie všech zúčastněných bylo zásadně zneužito v politickém procesu, tím méně tedy, jednalo-li by se o takový proces, by byl dán důvod v takovém řízení dále pokračovat," píše soudkyně.

Společenské normy nebyly porušeny

Jak Aktuálně.cz zjistilo, škola se 3. srpna odvolala. Definitivní stažení žaloby bude mít v rukou Městský soud v Praze. Podle advokáta Suchého je škola přesvědčena, že "poskytla nalézacímu soudu vážné argumenty, pro které dle názoru žalované mělo být soudem rozhodnuto tak, že zpětvzetí žaloby není účinné, a v řízení se mělo pokračovat."

Ahmednuurová v první instanci u Obvodního soudu pro Prahu 10 v lednu 2017 prohrála, pražský městský soud verdikt potvrdil v září téhož roku. V prosinci 2019 Nejvyšší soud oba rozsudky zrušil a kauzu vrátil první instanci.

"Normy společenského chování včetně odívání však žalobkyně užitím muslimského šátku neporušila, neboť zahalení vlasů obecně nevzbuzuje pohoršení, je u žen běžné nejen při pobytu venku, ale i uvnitř budov. Skutečnost, že způsob vázání hidžábu je v naší společnosti cizorodým prvkem, neznamená porušení norem společenského chování, mravnosti, respektive morálky," vysvětlil tehdy své rozhodnutí Nejvyšší soud.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 7 hodinami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy