Škola nemá morální nárok, hlavní byla satisfakce studentky, uzavřel soud při o hidžáb

Jan Horák Jan Horák
3. 3. 2021 19:20
Příběh sporu o hidžáb mezi někdejší uchazečkou o studium a pražskou střední školou se pravomocně uzavřel. Soud na konci ledna rozhodl, že po stáhnutí žaloby nebude případ pokračovat. Deník Aktuálně.cz nyní získal neveřejné rozhodnutí včetně odůvodnění. Pře kvůli hidžábu započala v září 2013, soudy se jí začaly zabývat o tři roky později.
Spor vypukl kvůli hidžábu, tradiční muslimské pokrývce hlavy (ilustrační foto).
Spor vypukl kvůli hidžábu, tradiční muslimské pokrývce hlavy (ilustrační foto). | Foto: Youharman / Foter / CC BY

"S ohledem na povahu tohoto řízení, jehož předmětem byl požadavek na omluvu a peněžité zadostiučinění, nelze žalobkyni v rozporu s její vůlí nutit v takovém řízení osobnostní povahy pokračovat," zní jeden z hlavních argumentů rozhodnutí Městského soudu v Praze, které vypracoval senát v čele s předsedou Janem Klášterkou a jež má Aktuálně.cz k dispozici.

Žalobu kvůli diskriminaci podala Ayan Jammal Ahmednuurová na Střední zdravotnickou školu v Praze 10 poté, co ji ředitelka ústavu Ivanka Kohoutová vyzvala k odložení hidžábu, tradiční muslimské pokrývky hlavy. Studentka kvůli neshodě školu opustila. Po více než čtyřech letech soudních sporů se rozhodla, že ve sporu nechce pokračovat.

Loni v červenci jí soud prvního stupně vyhověl, stažení žaloby potvrdil. Škola proti tomu však podala stížnost. Advokát ústavu Radek Suchý upozornil, že je v morálním zájmu spor uzavřít věcným rozsudkem. Podle něj si navíc verdikt o tom, zda škola byla v právu, či nikoliv, ředitelka Kohoutová zaslouží. V průběhu soudního řízení údajně opakovaně utrpělo její dobré jméno.

"V obecné rovině morální zájem na věcném rozhodnutí může být důvodem pro pokračování v řízení, bez ohledu na pozadí však žalovaná nemůže mít svůj morální zájem na pokračování v řízení na ochranu osobnosti žalobkyně," oponoval však senát soudce Klášterky. Jediným legitimním nárokem ve sporu je vůle Ahmednuurové, která ji projevila stažením žaloby.

Zadostiučinění od Nejvyššího soudu

Pře se rozhodla zanechat kvůli tomu, jaké pozornosti se jí kvůli kauze dostalo. Popisuje veskrze negativní zkušenosti. "V důsledku řízení byla žalobkyně vystavena dalšímu pronásledování (vyhrožování, dehonestace v médiích, problémy při hledání bydlení a zaměstnání). Žalobkyně nechce, aby byl případ dále zneužíván, v České republice chce najít klid na práci a běžný život," tlumočil její zážitky pražský městský soud.

Důležitý pro rozhodnutí Ahmednuurové zanechat sporu byl verdikt Nejvyššího soudu z prosince 2019. U soudu prvního stupně a odvolací instance případ prohrála, podle nich k diskriminaci nedošlo. Nejvyšší soud však k případu přistoupil opačně. Předchozí rozsudky zrušil, nošením hidžábu se Ahmednuurová nijak neprovinila. Nebyl proto důvod, aby ho musela odložit. Tento verdikt byl pro ni dostačující.

Škola přesto ve stížnosti uvedla, že Ahmednuurová žalobu vzala zpět z jiných důvodů. Údajně chtěla utajit některé okolnosti případu, jež by mohly v dalším řízení v soudní síni vyjít najevo. Konkrétní však ústav v tomto ohledu nebyl. Městský soud v Praze ovšem tento argument s odkazem na zjištění nejvyšší instance odmítl.

"Z procesního jednání žalobkyně, která vzala žalobu zpět, proto ani nelze dovodit její snahu zmařit vydání již očekávaného a pro ni nepříznivého rozhodnutí. Přitom právě rozhodnutí dovolacího soudu pro ni představovalo již dostatečné zadostiučinění a bylo jedním z důvodů, pro které se již rozhodla v řízení nepokračovat," píše senát soudce Klášterky.

Vyznamenání od prezidenta

Právní zástupkyně Ahmednuurové Radka Korbelová Dohnalová v řízení o stažení žaloby namítla, že ředitelka Kohoutová naopak z celé kauzy těžila. Zmínila například její vyznamenání k 28. říjnu 2018, kdy od prezidenta Miloše Zemana převzala medaili Za zásluhy I. stupně díky "boji s netolerantní ideologií".

"Využila projednávanou věc jako hlavní pilíř předvolební kampaně své kandidatury do Senátu v roce 2020," cituje dále verdikt advokátku Korbelovou Dohnalovou. Kohoutová kandidovala na Kolínsku jako bezpartijní za Trikolóru. Z jedenácti uchazečů skončila na devátém místě. 

Ivana Kohoutová přebírá státní vyznamenání od prezidenta republiky.
Ivana Kohoutová přebírá státní vyznamenání od prezidenta republiky. | Foto: ČTK

Případ ke své propagaci využívá i právní zástupce školy Radek Suchý, který je předsedou odborné komise pro právo a spravedlnost hnutí Trikolóra. Na webu hnutí se představuje coby "advokát, obhájce ředitelky Kohoutové z kauzy 'muslimských šátků na českých školách'".

Vyčerpávající a přesvědčivé rozhodnutí

Městský soud v Praze označil rozhodnutí předchozí instance o stažení žaloby za vyčerpávající a přesvědčivé. Prvostupňový soud se například vypořádal s námitkou školy, podle níž se samotný spor o hidžáb vzhledem k zájmu médií či zapojení tehdejší veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové, jejíž úřad se za Ahmednuurovou postavil, stal politickým procesem.

"Pokud žalovaná vyjadřuje obavu, že soudu, jakož i času a energie všech zúčastněných bylo zásadně zneužito v politickém procesu, tím méně tedy, jednalo-li by se o takový proces, by byl dán důvod v takovém řízení dále pokračovat," uvedla k tomu tehdy soudkyně Alena Novotná.

Pokud by chtěl advokát školy Suchý zvrátit pravomocné rozhodnutí o stažení žaloby a spor o hidžáb znovu nastartovat, může se obrátit k Nejvyššímu soudu. A jak Aktuálně.cz potvrdil, dovolání podá. "Myslíme si, že škola, paní ředitelka a veřejnost si z etických důvodů zaslouží, aby bylo o podstatě věci pravomocně rozhodnuto," vysvětlil advokát.

 

Právě se děje

před 38 minutami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský exprezident Sarkozy u soudu, podle prokuratury za neúspěšnou kampaň utratil příliš mnoho peněz

Před pařížským soudem po více než měsíci zazněly závěrečné řeči v procesu s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který se týká financování jeho neúspěšné kampaně za znovuzvolení v roce 2012. Obhajoba požádala o zproštění obžaloby, napsal list L'Express. Prokuratura Sarkozymu navrhuje šestiměsíční vězení. Soud vynese verdikt 30. září.

"Nicolas Sarkozy se ničím neprovinil. Nepodepsal žádný rozpočet, nepodepsal žádnou fakturu, přijal všechna omezení, která se po něm žádala. Je na hony vzdálený hysterickému, nenasytnému kandidátovi. Respektuje hodnoty spravedlnosti," řekl soudu právní zástupce exprezidenta, který stál v čele Francie v letech 2007 až 2012.

Prokuratura naopak tvrdí, že Sarkozy je "jedinou osobou zodpovědnou za vlastní kampaň", píše L'Express.

Proces se Sarkozym, který se dnešního slyšení nezúčastnil, začal 20. května. Kromě Sarkozyho čelí obžalobě z falšování, podvodu nebo ilegálního financování kampaně dalších 12 lidí a společnost Bygmalion, která měla na starosti organizaci politických shromáždění. Právě podle jména této firmy je proces ve Francii označován jako kauza Bygmalion.

Prokurátoři tvrdí, že Sarkozyho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionů eur (574,2 milionu korun). Následně podle žalobců najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem v nejvyšší funkci se stal François Hollande.

Sarkozymu vedle půlročního trestu vězení hrozí pokuta 3750 eur (96.000 korun). Pro další obžalované prokuratura požaduje podmíněné tresty od 18 měsíců do čtyř let a pokuty až 150.000 eur (3,8 milionu korun).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy