Voliči se vrací zpět od STAN k Pirátům, zaskočil mě úspěch SPD v Brně, říká Herzmann

Jan Horák Jan Horák
25. 9. 2022 20:02
Hnutí ANO v některých velkých městech po letošních komunálních volbách výrazně posílilo, ale mnohá menší města a obce jsou pro něj stále zapovězené. Úspěch populistů a extremistů představuje pro vládní strany varování. A ČSSD pokračuje na cestě do zapomnění. Sociolog Jan Herzmann v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje další výrazné trendy hlasování do obecních zastupitelstvech.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš a předseda STAN Vít Rakušan.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš a předseda STAN Vít Rakušan. | Foto: DVTV

Podařilo se Andreji Babišovi z hnutí ANO a Tomiu Okamurovi za SPD udělat z komunálních voleb referendum o vládě?

Myslím, že charakter referenda o vládě to nemělo. K tomu mě vede především skutečnost, že volební účast je prakticky stejná jako v roce 2018. Dokonce je o jeden a půl procentního bodu menší. A výsledek vládních stran není fatálně špatný.

Ale jistý signál, že se daří víc opozici, než by bylo vládním stranám příjemné, tady je. A netýká se jen hnutí ANO, ale i SPD. Hnutí Tomia Okamury vychází ve výsledcích jako úspěšné v řadě měst, kde dosud nebylo v zastupitelstvu. Vůbec poprvé zasednou jeho kandidáti také na pražském magistrátu.

SPD v Ústí nad Labem, Karlových Varech, v Liberci nebo v Brně dosáhla na dvouciferný výsledek. Z povolebních reakcí to vypadá, že do složení městských rad spíše nepromluví a skončí v izolaci v opozici, máte stejný pocit?

Na západě a severu mě to tolik nepřekvapuje, v Brně mě to překvapuje. Ale je velmi pravděpodobné to, co říkáte. Svým způsobem sehraje roli, kterou zejména až do minulých komunálních voleb sehrála KSČM, se kterou nikdo nechtěl moc kamarádit. Ale přece jen museli být bráni vážně, mívali třeba funkce kontrolního typu v zastupitelstvech. A to může být pro lidi z SPD a pro jejich případné další posilování škola (krátce po pořízení rozhovoru se stalo SPD součásti koalice v Plzni - pozn. aut.).

Přejděme k hnutí ANO, které vyhrálo v osmi ze třinácti krajských měst. Je to jeho velký úspěch?

Ve většině velkých měst posílilo velmi podstatně. Koneckonců to platí i pro Prahu, i když dvacetiprocentní hranici nezdolalo. Ale tento výsledek je pro ANO proti minulým volbám, nejen komunálním před čtyřmi lety, ale i parlamentním loni, pozitivní posun. Druhá stránka věci je, že značná část území země je pro hnutí ANO stále zapovězená. Je řada obcí, kde nekandiduje, protože tam nemá své struktury.

Máte data k tomu, zda se voliči ANO rozhodovali podle obsazení kandidátek, nebo to vnímali jako hlas pro Babišovo hnutí?

Obecně platí, že čím větší město, tím větší roli hraje celostátní lídr uskupení. A čím výraznější celostátní lídr je, tím větší je tento efekt. A Andrej Babiš je velmi výrazný lídr. Totéž platí v současné době pro koalici Spolu, tam, kde kandidovala, a určitě pro SPD.

"Centrum neovládá místní buňky stran"

Strany spjaté s vládními stranami vyhrály volby v pěti krajských městech. Budete sledovat s velkým zájmem, zda budou domlouvat místní koalice na půdorysu centrální vlády, nebo se dohodnou s někým jiným?

Budu to sledovat s velkým zájmem a zaujetím zejména proto, že už při sestavování kandidátek a volebních koalic se ukázalo, že centrální sekretariáty zdaleka neovládají struktury svých stran v jednotlivých místech. Je řada měst, kde se nepodařilo sestavit kandidátku ve formátu Spolu. Myslím si, že jakási místní moudrost, abych to řekl zdvořile, převládne v některých městech nad centrálním doporučením. Můžeme očekávat koalice s hnutím ANO nebo koalice s jinými subjekty, které ve formátu vládní koalice nejsou.

Sledované jistě bude povolební vyjednávání v Praze, kde by mohla koalice Spolu postavit "vládní" většinu s Piráty a STAN. Ale stejně tak může mít Spolu těsnou většinu s hnutím ANO. Co podle vás bude v těchto jednáních rozhodující?

Vyjednávání je za hranicemi sociologie a politologie. Je to čirá politika. Čili musím odkázat na to, co mě kdysi dávno učili, když jsem studoval, jak dělat průzkum veřejného mínění: že "nevím" je také odpověď. Jak ale sleduji reakce, tak jsem na to velice zvědav.

Naplněná očekávání

Když se podíváme na celkový výsledek komunálních voleb, jak se setkaly vaše předvolební odhady s tím, jak hlasování dopadlo?

Měli jsme analytická očekávání, která se v zásadě naplnila. Žádná velká překvapení pro nás ve výsledcích komunálních voleb nejsou. Tím neříkám, že je třeba ještě někde neobjevíme, až půjdeme do detailu. Jen menší překvapení vidím v Praze, že Piráti jsou úspěšnější než Praha sobě. Myslel jsem si, že to bude spíše naopak. Druhé menší překvapení vidím v Liberci, kde koalice pod hlavičkou SLK dopadla hůř. Očekávali jsme poměrně jasné vítězství (hnutí SLK porazilo druhé ANO o dva procentní body - pozn. red).

Zmínil jste Piráty a STAN. Jak interpretujete jejich výsledky?

To je zajímavá záležitost. Po parlamentních volbách, kdy se obě strany výrazně rozkmotřily, to nějakou dobu vypadalo, že voličská podpora se přesunuje od Pirátů směrem ke STAN. Pak přišel Dozimetr a výsledky těchto voleb naznačují, že došlo ke zpětnému pohybu. Piráti vychází z voleb výrazně silnější než Starostové. STAN, i když pan předseda Vít Rakušan říkal, že sedm procent v Praze je výborný výsledek, musí být hodně zklamán.

Jsou dnes už Piráti standardní součásti komunální politické scény?

Prochází podobným procesem jako hnutí ANO. Obsazují další lokality, kde jsou významnou politickou strukturou, ale zdaleka také ještě nepokrývají celou republiku, nechme stranou malé obce, kde jsou sdružení nezávislých kandidátů, ale ani ve větších lokalitách nejsou zatím usazení zdaleka všude. Ale v tomto procesu pokračují, takže si myslím, že dnes je lze bez uzardění považovat za standardní součást komunální politiky.

Jaký ještě zajímavý rys pro vás komunální volby měly?

Sociální demokracii se v těchto volbách comeback nepodařil. Výsledky jsou tristní. Sociální demokracie, ať už sama, nebo ve spojení s nezávislými kandidáty, má jen kolem tří procent hlasů. Stále se nachází na cestě do zapomnění.

Video: Miloš Zeman a Andrej Babiš u volební urny (23. 9. 2022)

Prezident Miloš Zeman a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš u volební urny při komunálních a senátních volbách 23. září 2022. | Video: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Šanghaji znovu protestovaly stovky lidí proti přísným protikoronavirovým opatřením

V mnohamilionové čínské Šanghaji dnes stovky lidí znovu demonstrovaly proti přísným protikoronavirovým opatřením. S odvoláním na očitého svědka o tom informuje agentura AFP. Protesty v Číně v posledních dnech sílí a v některých městech se přelévají i do požadavku na odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga.

Demonstranti podle očitého svědka protestovali v neděli odpoledne místního času mlčky na několika křižovatkách Šanghaje. V rukou drželi bílé listy papíru, které se v Číně staly symbolem protestu proti cenzuře, a bílé květiny, dokud je nerozehnala policie.

Demonstrace, které se v posledních dnech rozšířily i do několika dalších měst, vyvolala smrt deseti lidí při požáru budovy v Urumči, hlavním městě provincie Sin-ťiang. Objevily se totiž informace, že kvůli protipandemickým opatřením, která někdy vedla i k mnohaměsíční nucené izolaci, se lidé nemohli dostat z hořící budovy. Úřady to popírají.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na italském ostrově Ischia dál pátrají po možných obětech půdního sesuvu

Na italském ostrově Ischia dnes záchranné složky po celonočním nasazení pokračují v pátrání po možných obětech sobotního půdního sesuvu, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní média. Podle úřadů je stále pohřešováno jedenáct lidí, nejméně jedna osoba v sesuvu zahynula.

Vedení prefektury v jihoitalské Neapoli by se dnes ráno mělo sejít k dalšímu krizovému jednání. Dopoledne by měla zasednout také italská vláda, aby v regionu vyhlásila výjimečný stav. Nutné je to mimo jiné proto, aby mohly být rychle uvolněny finanční prostředky.

Záchranné práce hasičů, policie a civilní ochrany komplikují pokračující bouře a déšť. Evakuováno bylo na 130 osob. Neapolská prefektura v sobotu pozdě večer uvedla, že 13 lidí utrpělo zranění a jedenáct lidí považuje za nezvěstné. Potvrzena byla smrt jedné ženy.

V noci na sobotu zasáhly středomořský ostrov v Neapolském zálivu bouřky a silné deště, které způsobily vážné škody zejména ve městech Casamicciola a Lacco Ameno na severním pobřeží Ischie. Směs půdy a kamení se na některých místech valila ulicemi, do moře bylo strženo několik aut.

Oblast je považována za rizikovou z hlediska sesuvů půdy. Podle odborníků byly snahy o nápravu situace v posledních letech nedostatečné, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouzská lyžařská střediska letos otevřou později a budou šetřit energii

Lyžařská střediska ve Francii letos kvůli teplému podzimu a nedostatku sněhu otevřou později než v předchozích letech a chystají se s ohledem na vysoké ceny energií zavádět úsporná opatření. Například alpské středisko Val Thorens zahájí provoz tento víkend, tedy o týden později než původně předpokládalo. V nadcházející sezoně chce šetřit například omezením provozní doby sněhových děl nebo snížením teploty uvnitř budov. Napsaly o tom agentury Reuters a AFP.

Střediska Val d'Isère a Tignes, která plánovala pustit lyžaře na sjezdovky tento víkend, se nakonec otevřou až 3. prosince. Kvůli vyšším teplotám tam dlouho nemohla pracovat sněhová děla, a v nižších polohách proto na sjezdovkách není dost sněhu.

"Při rozhodování jsme se řídili zdravým rozumem, nabídka pro naše klienty musí být kvalitní," uvedl Olivier Simonin ze společnosti Val d'Isère Téléphériques, která stejnojmenné středisko provozuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy