Pavel sebejistotou přitáhl Zemanovy voliče. Babiš ale nepadl, naopak, míní expert

Jan Horák Jan Horák
28. 1. 2023 19:50
Téměř o milion hlasů porazil Petr Pavel svého soupeře Andreje Babiše ve finále prezidentské volby. Bývalý šéf vojenského výboru NATO získal 3,3 milionu hlasů. Je to dosud nejjednoznačnější výsledek přímé prezidentské volby. Proč penzionovaný generál vyhrál a proč poraženého předsedu hnutí ANO nelze odepisovat, vysvětluje v rozhovoru pro Aktuálně.cz sociolog Jan Herzmann.
Petr Pavel, zvolený prezident České republiky.
Petr Pavel, zvolený prezident České republiky. | Foto: Aktuálně.cz

Petr Pavel vyhrál s největším ziskem hlasů a největším rozdílem v historii přímé prezidentské volby. Jaký je váš první postřeh?

Potvrdilo se, co se čekalo. Všechny průzkumy z prvního týdne po úvodním kole se shodovaly. V tom, že vyhraje Petr Pavel s poměrně velkým náskokem. Rozdíly v nich byly opravdu minimální. Ukazuje se, že mapa zůstává přibližně taková, jaká byla. Některé okrajové části volí spíše Andreje Babiše, stejně jako některé vnitřní periferie. A většina republiky volí Pavla.

Ta většina je dramaticky výrazná. Vyhrál ve všech krajích kromě tří, což je dvojnásobný nárůst proti prvnímu kolu. Kde se vzala taková podpora?

Kdybychom jeho výsledek z prvního kola dali dohromady s výsledky Danuše Nerudové, Pavla Fischera a Marka Hilšera, mapu získaných krajů bychom dostali prakticky stejnou. Neměl dost na to, aby sám porazil Andreje Babiše, ale v součtu s nimi na to v nově získaných krajích měl. To byl hlavní důvod, proč vyhrál.

Podařilo se mu také mobilizovat část voličů, kteří se prvního kola nezúčastnili. Pravděpodobně zejména v Praze a Středočeském kraji. Tyto dva faktory jednoznačně rozhodly v jeho prospěch.

Babiše porazil téměř o milion hlasů. O čem to číslo vypovídá?

Číslo potvrzuje, jak je rozdělená česká společnost ve vztahu k Babišovi. On má kolem 40 procent příznivců a zbytek je proti němu. To rozdělení je přítomné už delší dobu. Nechci říct, že se nutně muselo projevit, nakonec se ale spíše projevilo. Babiš zatím rozhodně nemá na většinovou podporu ve společnosti.

Nabízí Babišův výsledek ještě jinou interpretaci?

Rozdělení na Babišovy příznivce a odpůrce není dáno jen dělením na město a venkov. Potvrzuje se, že je dáno celkovým klimatem v některých částech země. Mám na mysli nespokojenost, pocit lidí, že žijí v zapomenutých a odstrčených lokalitách. Nejsou tam vysoké příjmy, dostatek zdravotní péče či mateřských škol. Lidé tam pak volí spíš proti vládě než za konkrétního kandidáta.

Volební motivace je jiná tam, kde jsou problémy menší nebo se s nimi lidé snáze vyrovnají, protože mají vyšší příjmy a mohou si zařídit alternativu k tomu, co nefunguje. Tam chtěli méně kontroverzního, konsenzuálnějšího kandidáta.

Pavel alternativou pro Zemanovy voliče

Zvolený prezident Pavel získal 3,3 miliony hlasů. Takhle napříč společností rozkročeného kandidáta jsme v Česku ještě neměli. Jak k tomu dospěl?

Pokud jde o rozkročení, Jiří Drahoš na tom byl v minulých volbách velmi podobně. Jen Miloše Zemana neporazil. Pavel byl kandidát, kterého lidé volí ne proto, že by byli pro něj úplně nadchnutí. Není to idol českého voliče, ale je to z mnoha pohledů přijatelný reprezentant. A přijatelný kompromis.

Je jasné, že Pavel musel přitáhnout velkou část někdejších voličů Miloše Zemana. Můžeme odhadnout kolik?

Přesná data, kolik dostal ve druhém kole hlasů od někdejších Zemanových voličů, nemáme. Máme ale výsledky z prvního kola. Ty naznačují, že skutečně určitou část z nich získal. Podle mě to má pozitivní i negativní důvody.

Negativní v tom smyslu, že Zemana část jeho podporovatelů opustila. Důvěra vůči jeho osobě se pohybuje kolem 30 procent. Vzhledem k tomu, že to bývaly dvě třetiny, zbylá třetina hledala alternativu. A ukázalo se, že se jí v dostatečné míře nestal Babiš, ale spíše Pavel.

A jaký byl ten pozitivní důvod?

Spočíval v tom, že mnozí Zemanovi voliči obdivovali Pavlovu sebejistotu a klid, se kterým vystupoval v kampani. Možná to bylo někdy vykoupené tím, že mnoho neřekl. Ale zkrátka to působilo sebejistě. Podle mého soudu tím zapůsobil na podstatnou část Zemanových příznivců. Navíc se mi zdá, že Zeman v posledních dvou týdnech výrazně omezil podporu Babišovi.

Mobilizace proti Babišovi i pro něj

Volební účast překročila 70 procent. Předpokládal jste takovou?

Dovolte mi pochlubit se. Ve čtvrtek večer jsem v komerční televizi řekl, že očekávám účast velmi blízko 70 procentům. Proto mě číslo nepřekvapuje. Situace se v průběhu kampaně ve společnosti vyhrotila, panovaly silné emoce. Pavel se vezl zejména na pozitivní emoci, vůči Babišovi převažovala negativní. A vždy, když je volba provázená silnými emocemi, přináší to vyšší účast.

Andrej Babiš uznal porážku a pogratuloval zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi.
Andrej Babiš uznal porážku a pogratuloval zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi. | Foto: ČTK

Babiš proti Pavlovi spustil nejvyhrocenější kampaň v historii přímé volby. Nepřímo ho označil za člověka, který přivede Česko do války na Ukrajině. Neodradil tím od sebe lidi, na které taková kampaň byla už prostě moc?

O tom se vede polemika. Musím říct, že asi ano. Současně ale mobilizoval hodně lidí pro svoji podporu, shromáždil jich 2,4 milionu. To je opravdu hodně. Téměř se vyrovnal výsledku Jiřího Drahoše v minulých prezidentských volbách. Ačkoliv s Pavlem prohrál dramaticky více než Drahoš se Zemanem. Pro Babiše je to každopádně vynikající vklad do dalšího politického působení. 

Přesto ale Babiš prohrál troje volby po sobě, navíc ty nejsledovanější. Není v jeho případě hlavním sdělením spíše to?

To je velmi složitá otázka. Pro řadu lidí to může být signál, že je pořád bit, pořád ho někdo poráží, a proto je mu potřeba konečně pomoci. Na jedné straně prohrávat volby není žádná sláva. Nicméně prohrát volby, ale dostat o milion hlasů víc než jeho hnutí ve volbách do Poslanecké sněmovny je jisté sdělení.

S tím úzce souvisí druhá věc. Skutečnost, že ve volbách do sněmovny hnutí ANO prohrálo velmi těsně s nynější vládní koalicí. Jako jednotlivá strana bylo ale jasně nejsilnější. Vytváří se tu prostor, aby šlo ANO do příštích voleb také v podobě nějaké aliance.

K urnám dorazilo 5,8 milionu lidí, 3,3 milionu volilo Petra Pavla. Co to pro sociologa vypovídá o stavu společnosti?

To bych si úplně netroufl říct. Uvidíme, jaká bude odezva na výsledky. Určité sdělení jsem viděl už v kampani. Společnost je hluboce rozdělená, dokonce vnitřně znepřátelená. To je špatná výbava pro dobu krize. V krizi je vždy lepší, aby společnost táhla za jeden provaz. A teď to vypadá, že by nic takového neuměla.

Proč myslíte?

Setkali jsme se sice s pozitivním hodnocením, jak se chovala společnost vůči ukrajinským uprchlíkům. Ale nesmíme přehlédnout, že aktivně se tak chovala relativně malá část lidí. Je jasné, že by bylo dobré společenskou atmosféru uklidnit a že by se o to měl Petr Pavel coby prezident pokusit. To je úplně jasná věc. Ale jak by toho měl dosáhnout, to si netroufnu říct. 

Zvolený Petr Pavel ve svém štábu ve chvíli, kdy měl vítězství jisté.
Zvolený Petr Pavel ve svém štábu ve chvíli, kdy měl vítězství jisté. | Foto: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy