Zveřejněme záznam z jednání o dalajlámovi, podpořil Zaorálkův návrh Herman

ČTK ČTK
2. 11. 2016 11:07
Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) vítá návrh svého vládního kolegy Lubomíra Zaorálka, aby byl zveřejněn záznam dva roky starého jednání kabinetu, na kterém se ministři domlouvali na postoji k dalajlámovi. Pro zveřejnění záznamu se při příchodu na zasedání kabinetu vyslovil i lidovecký ministr Jurečka.
Ministr kultury Daniel Herman
Ministr kultury Daniel Herman | Foto: DVTV

Praha – Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) poděkoval šéfovi diplomacie Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) za to, že chce na středeční schůzi kabinetu probrat záznam dva roky starého jednání, na kterém se domlouvali členové vlády na postoji k dalajlámovi. Rád by ho zveřejnil. Neví ale jistě, zda to bude možné. Zveřejnění přepisu diskuse podpořili i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD).

"Předpokládám, že když pan ministr o tom hovořil, tak pravděpodobně si zjistil, zda to v tom utajeném režimu nebylo. Ale já přesně úplně si to nepamatuji," řekl Herman novinářům před Strakovou akademií na dotaz, v jakém režimu se schůzka uskutečnila a zda bude moci být záznam zveřejněn.

Zaorálek po úterní schůzce ústavních činitelů na Hradě oznámil, že na středeční schůzi vlády bude chtít, aby byly zveřejněny stenozáznamy z vládního jednání, na kterém se podle něj ministři domluvili, že se oficiálně nesejdou s dalajlámou. Už v minulých dnech řekl, že toto ujednání Herman porušil, když se s dalajlámou setkal na půdě ministerstva kultury. Herman popírá, že by něco takového slíbil.

"Je třeba, aby pravda vyšla najevo," uvedl Herman k Zaorálkovu návrhu. Zopakoval, že na schůzce nic neslíbil, naopak řekl, že je pro něj zákaz styku s dalajlámou naprosto nepřijatelný. "Je to pro mne, jako by po mně někdo chtěl, abych se nescházel s papežem," uvedl. Na schůzce podle něj ministři měli slíbit, že se s tibetským duchovním vůdcem nesejdou během svého mandátu. Neřešilo se podle něj, zda se zákaz má týkat oficiálního, či neoficiálních vystupování.

Pro zveřejnění záznamu se při příchodu na zasedání kabinetu vyslovil i lidovecký ministr Jurečka. "Nevím, jaké jsou na to podmínky, ale nemám s tím problém, aby to bylo zveřejněno," uvedl. Herman podle něj slíbil, že bude o setkání předem informovat premiéra a ministra zahraničí, ale nehovořilo se o tom, že by mělo být jen neoficiální.

Naopak Mládek si na tento závazek vzpomíná. "Já jsem to chápal tak, že kolega Herman nám sice sdělil, že mu svědomí nedovolí se s dalajlámou nesejít, pokud přijede do Prahy, nicméně také slíbil, že pokud se s ním sejde, nebude to na úřední půdě," řekl novinářům.

Po schůzce Hermana s dalajlámou vydali prezident, premiér a předsedové obou parlamentních komor prohlášení o vztazích s Čínou, ve kterém se od ministra distancovali. Kritici prohlášení tvrdí, že je projevem vazalství Česka vůči Číně.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy