Herec Hanák vyzývá Fischera: Odstupte kvůli KSČ

ČTK ČTK
27. 12. 2012 20:48
Jde o součást kampaně občanského sdružení Dekomunizace

Praha - Občanské sdružení Dekomunizace zahájilo v prosinci výtvarnou soutěž "Komunista na Hradě? V žádném případě!". Má upozornit na údajně rostoucí vliv KSČM v Česku a na možnost, že se stane prezidentem ČR bývalý člen KSČ.

Před rokem 1989 byli členy komunistické strany prezidentští kandidáti Jan Fischer a Miloš Zeman. Ve spolupráci s Dekomunizací také vyzval herec Tomáš Hanák Fischera k odstoupení z volby. Fischer řekl, že svého angažmá u komunistů lituje.

Organizátoři chtějí soutěží grafických návrhů nabídnout veřejnosti prostor k vyjádření názorů na aktuální politickou situaci.

"Soutěž reaguje na stále vzrůstající vliv komunistů a ochotu ostatních politických stran s nimi aktivně spolupracovat na všech úrovních správy České republiky," sdělil jeden ze zákládajících členů Dekomunizace Libor Kleček.

"S blížící se prezidentskou volbou navíc existuje reálná hrozba, že pozice hlavy státu bude obsazena bývalým komunistou," dodal. Soutěž končí 11. ledna 2013.

"Není hanba se mýlit"

Tomáš Hanák ve spolupráci se sdružením zveřejnil dnes na serveru YouTube video, v němž vyzývá kvůli komunistické minulosti k odstoupení z přímé prezidentské volby kandidáta Jana Fischera.

"Není hanba se mýlit. Hanba je nevyvodit z toho důsledky," říká ve videu Hanák.

Fischer byl členem KSČ v letech 1980 až 1989. "Byla to chyba, ze které jsem se poučil. Třeba i v tom, že by mě nikdy nenapadlo jít prosit o podporu na sekretariát KSČM, či kterékoli jiné politické strany," uvedl Fischer.

"Kandiduji proto, že mě do volby nominovalo 100 000 občanů, které oslovil můj program a kteří na jedné straně zvážili mou minulost a na druhé straně fakt, že jsem nikdy nikomu neublížil, nikoho neudával, nebral úplatky a snažil se 23 let odvádět tu nejlepší práci," dodal politik.

Z prezidentských kandidátů žádali o podporu komunisty bývalý premiér Miloš Zeman, který byl komunistické straně v letech 1968 až 1970, a místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier.

Cílem sdružení Dekomunizace je zbavit členy komunistické strany podílu na moci v ČR "neustálým nenásilným připomínáním zločinů této ideologie veřejnosti". Mezi zakladateli sdružení byl například již zesnulý známý publicista Ivan Medek či režisér a herec Ladislav Smoljak, který je již také po smrti.

V minulosti už sdružení pořádalo podobné akce, jako je ta nynější. Soutěží "Trikem proti komunismu" a "Nechci mít na triku další totalitu" se v letech 2005 a 2008 zúčastnilo dohromady 266 grafiků, kteří přihlásili celkem 641 motivů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Porota dospěla k verdiktu v procesu s expolicstou Derekem Chauvinem, který čelí obvinení z vraždy černocha George Floyda, píše agentura AP

Zdroj: ČTK
Další zprávy