Heparinový vrah zaslouží doživotí, řekl odvolací soud

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
11. 6. 2008 15:30
Petr Zelenka neuspěl se svým odvoláním
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Vrchní soud v Praze dnes rozhodl, že Petr Zelenka je vinen z takzvaných heparinových vražd a odsedí si za ně trest doživotí.

Zelenka a jeho obhájci tak neuspěli s odvoláním proti verdiktu královehradeckého soudu první instance. Ten Zelenku v únoru odsoudil k doživotnímu trestu odnětí svobody za sedm dokonaných vražd pacientů a deset pokusů o ně.

Rozhodnutí Vrchního soudu je pravomocné, Zelenka už ho může napadnout jenom pomocí dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten se ale případem bude zabývat automaticky jako všemi doživotními tresty.

"Jednal ve snaze dosáhnout vzrušení a aktivity své a ostatních kolegů," popsal v odůvodnění rozsudku Zelenkovy motivy předseda senátu Jiří Lněnička.

Znalci: Byl jako sázkař. Vsadil na pacienta a vyhrál, když přežil

Právě otázku motivu řešil i nový znalecký posudek, který soudu předložil Zelenkův advokát Jan Herout. Znalci v něm přirovnali Zelenku k sázkaři, který sleduje dostih a pokud "jeho kůň" vyhraje, to znamená, že pacient přežije, má radost. Pokud ale nepřežije, špatné pocity rychle překryje vzrušení z dalšího závodu.

Tento posudek měl Zelenkovi pomoci, ale ve finále mu ale ještě přitížil. Vrchní soud pak více než soud první instance v rozsudku zdůraznil zvlášť zavrženíhodné pohnutky chování zdravotníka. "Od druhé světové války se česká justice s něčím podobných nesetkala," řekl k počtu obětí soudce Lněnička.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz
Čtěte více ve SPECIÁLU:
Zdravotník zabíjel. Vše o kauze heparin

Podle něj už nyní Zelenka nemůže zpochybňovat svou účast na vraždách. "Během vyšetřování se čtyřikrát přiznal. Za přítomnosti advokáta, znalců. Pan obžalovaný je celkem inteligentní člověk. Muselo mu být jasné, že to pak těžko půjde zpochybnit," řekl soudce.

Zelenkův otec rozčílil pozůstalé

Příbuzní Zelenkových obětí jsou s rozhodnutím soudu spokojeni. Více než obhajoba samotného Zelenky, je v soudní síni rozlítila řeč jeho otce. Ten zpochybnil, že jeho syn způsobil smrt nebo zdravotní komlikace všem 17 lidem. U některých podle něj sehrála roli chyba lékařů či zemřeli přirozenou smrtí.

"Vy tady, chudáci, sedíte ale nikdo z vás si nemůže být jistý, že váš blízký skutečně umřel kvůli Petrovi," řekl Bohumil Zelenka pozůstalým.

Řeč Zelenkova otce rozčílila pozůstalé.
Řeč Zelenkova otce rozčílila pozůstalé. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Překvapilo mě to a znechutilo. Vadilo mi, že se na nás vůbec obracel," řekl po skončení soudu jeden z poškozených Petr Tláskal. 

Další komisi soud zamítl

Jeho advokát Jan Herout u soudu neúspěšně navrhoval i vytvoření znalecké komise složené z lékařů a dalších odborníků, která by prokázala, zda úmrtí sedmi lidí a zdravotní problémy  u dalších deseti skutečně vyvolal heparin.

"Už se k tomu vyjadřovala komise odborníků ministerstva zdravotnictví. Pro ty ale neplatí přísná pravidla jako pro skutečné soudní znalce," uvedl Herout.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy