Heparinové vraždy: Rozsudek ohlášen na čtvrtek

Jiří Máslo, spolupracovník Aktuálně.cz
19. 2. 2008 16:05
Pokračuje soud se Zelenkou, který měl zabít sedm lidí
Petr Zelenka u soudu
Petr Zelenka u soudu | Foto: Jiří Máslo

Hradec Králové - Státní zástupkyně Lenka Faltusová z případu heparinových vražd dnes na otázky novinářů u Krajského soudu v Hradci králové odpověděla jednoznačně:

"Důkazů, že sedm pacientů zemřelo na předávkování heparinem, máme dostatek. Průběh soudního líčení odpovídá tomu, co je napsáno v obžalobě," prohlásila Lenka Faltusová.

Zda navrhne doživotní trest, však odmítla komentovat.

Soud dnes také neuznal námitky advokáta obžalovaného Petra Zelenky a jeho požadavky na vypracování nových posudků označil za nadbytečné. Uzavřel tak další hledání důkazů a vynesení rozsudku naplánoval už na čtvrtek 21. února.

Znalec: Dávky byly obrovské

Soudní lékař Jan Pleskot dnes u Krajského soudu v Hradci Králové potvrdil, že obrovské dávky heparinu zabily v nemocnici v Havlíčkově Brodě sedm pacientů.

Přípravek snižující srážlivost krve podával těmto lidem Petr Zelenka, který teď stojí před soudem pro podezření z masové vraždy. Expert Jan Pleskot takto nepřímo potvrdil, že Petr Zelenka je skutečně vrah.

"Heparin snižuje srážlivost krve u každého, komu je podán. Petr Zelenka ho však dával pacientům na oddělení ARO, kteří byli ve velmi vážném stavu," uvedl Jan Pleskot. "Látku navíc vpichoval přímo do centrální žíly a pacientům podával až pětadvacetkrát vyšší dávky, než je obvyklé," dodal.

Podle znalce byly životy pacientů ohroženy i jinak. Při zvýšeném krvácení je bylo nutné znovu operovat, a to ještě více zhoršovalo jejich stav. To pak vedlo k jejich úmrtí.

Státní zástupkyni Lenku Faltusovou zajímalo, zda se vykrvácení pacientů dalo zabránit. Znalec odpověděl, že ano, kdyby byla včas podána látka neutralizující účinky heparinu.

"Taková léčba byla ale možná pouze v případě, že by bylo jasné, kolik heparinu pacient dostal. A to lékaři nevěděli. Tuto životně důležitou informaci měl pouze Petr Zelenka." konstatoval znalec.

Zelenka: Vypadali všichni stejně

Soud dnes znovu vyslýchal i Petra Zelenku. Snažil se zjistit, kde získával heparin a jak ho pacientům aplikoval. "Heparin byl volně dostupný v lékárně. Pokud byla některý lahvička načatá, dávala se do lednice. A právě tam jsem pro něj chodil," uvedl Zelenka.
Čas, který potřeboval pro podání vražedné látky byl prý velmi krátký.

"Byla to jen chvilka. Heparin jsem natáhl do stříkačky a pak ho vpíchl přes hadičky určené pro dávkování léků přímo do žíly. Od ledničky s heparinem k lůžku pacienta,  bylo jen pár metrů."

Pacienty pak podle vlastních slov nijak nevybíral "Heparin jsem podal vždy, když mně to napadlo. Pacienta jsem si nevybíral. Všichni vypadali stejně," dodal Zelenka.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy