Helsinský výbor: Postavení Romů v ČR se prudce zhoršuje

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
10. 9. 2013 15:30
Romové jsou označování za viníky nejrůznějších problémů ve společnosti, varuje zpráva
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zhoršující se životní podmínky i životní úroveň, neexistence zákona o sociálním bydlení nebo prudce se zhoršující postavení Romů. To jsou pouze některé problémy, se kterými se Česká republika v oblasti lidských práv dlouhodobě potýká.

Vyplývá to ze Zprávy o stavu lidských práv v České republice, kterou každý rok vydává Český helsinský výbor.

"Zpráva má komplexně zachytit problematiku dodržování lidských práv za dané období," uvádí ředitelka Českého helsinského výboru, Markéta Kovaříková.

Byznys s chudobou

"Stát přihlíží výnosnému obchodu, který se na trhu s bydlením rozjel," upozorňuje například zpráva na důsledky absence zákona o sociálním bydlení. Ze statistických údajů totiž podle zprávy vyplývá, že výdaje na bydlení u osob, které jsou příjemci doplatku na bydlení, jsou vyšší než u osob, které tyto příspěvky nepobírají. "Platí tak, že čím chudší lidé, tím vyšší náklady na bydlení hradí."

Na ubytovny se dostávají sociálně slabí lidé, především romské národnosti, pro které není na běžném trhu s byty místo.

Celkově se podle výboru v Česku prudce zhoršuje postavení Romů ve společnosti, kteří tvoří většinu obyvatel ubytoven.

"Sílí negativní protiromské nálady, Romové jsou označování za viníky nejrůznějších problémů ve společnosti. Svůj hněv proti nim obrací stále více lidí," uvádí zpráva.

Podle ní ke zhoršení situace přispívá i laxní postoj politických představitelů nebo naopak mnohdy jejich protiromské populistické výroky. "Rovněž média bohužel v mnohém přispěla k eskalaci napětí, když přinášela neověřené vymyšlené nebo zkreslené zprávy," píše se dále ve zprávě.

Trestné činy páchané z nenávisti podle zprávy vyžadují ze své podstaty zvláštní pozornost státních orgánů. Jejich postih by měl směřovat k ochraně celé společnosti.

Zkreslené studie neukazují realitu

Zpráva dále připomíná, že dojem stabilizace zhoršujících se životní podmínek zapříčinila provedená šetření, která nepřinesla reálná čísla. Šetření například nemapovalo situaci osob žijících v ústavních zařízeních nebo osob žijících na ubytovnách a mimo bytový fond.

"S velkou jistotou lze přitom předpokládat, že právě nejvíce osob žijících pod a na hranicí chudoby, jsou právě lidé, kteří žijí na ubytovnách a obecně mimo bytový fond," píše se ve zprávě.

Zhoršování životní úrovně navíc u mnoha lidí podle zprávy zapříčiňuje vznik frustrace. "Důsledky této frustrace běžných lidí jsou velmi nebezpečné, protože na povrch společně s každým zhoršením společenské atmosféry vyplouvá latentní rasismus," upozorňuje.

Dokument obsahuje také témata jako diskriminace, problematika hate crime, vězeňství, policie, svoboda slova, sociální práva, sociální bydlení, protiústavní a populistické předpisy, postavení Romů v České republice, práva dětí, žen, seniorů, osob se zdravotním postižením, pacientů, sexuálních menšin, cizinci a problematika extradic.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy