Helena Vondráčková prohrála se státem soud o 14 milionů

Tomáš Fránek
6. 6. 2011 19:00
Zpěvačka žádala mnohamilionové odškodnění za útoky bulvárních médií
Módní přehlídka Osmany Laffita- Helena Vondráčková
Módní přehlídka Osmany Laffita- Helena Vondráčková | Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

Brno - Stát nebude muset zaplatit zpěvačce Heleně Vondráčkové přes 14 milionů korun za to, že nečinně přihlížel "útokům bulvárních časopisů".

Nejvyšší soud podle informací deníku Aktuálně.cz odmítl stížnost Heleny Vondráčkové, která v Česku ojedinělém sporu zažalovala Ministerstvo spravedlnosti. Vůbec poprvé totiž byla přesně vyčíslena částka, o kterou měl umělec kvůli článkům v časopisech přijít.

Na více jak 14 milionů zpěvačka vyčíslila škodu, kterou jí na tržbách za dva roky způsobily články v časopisech Rytmus života a Pestrý svět.

Přišla jsem o peníze

Časopisy podle zpěvačky vedly proti ní i jejímu manželovi Martinu Michalovi pomlouvačnou kampaň s jednoznačným úmyslem ji poškodit a policisté a státní zástupci neudělali nic, aby tuto lživou kampaň zastavili.

Žalobu na Ministerstvo spravedlnosti nejprve zamítl Městský soud v Praze. Soudci sice uznali, že prokazatelně došlo po roce 2004 ke zhoršení mediálního obrazu Heleny Vondráčkové v důsledku článků v bulvárních časopisech, stát ale na škodě, která ji vznikla, nenese žádnou odpovědnost.

Helena Vondráčková se proto obrátila na Nejvyšší soud. "Kdyby stát zasáhl, nebyla by mediální kampaň 'pisálků' a nevznikla by žádná škoda," uvedla zpěvačka v dovolání.

To ale senát Nejvyššího soudu vedený soudcem Ludvíkem Davidem odmítl.

Soudci rozhodli, že škodu zpěvačce nezpůsobil stát (policie, státní zastupitelství), ale články v časopisech. Stát tak nechyboval.

Soudí se často

"Škoda vznikala žalobkyni (Heleně Vondráčkové) na základě určitého poškozujícího jednání periodik a následný postup orgánů činných v trestním řízení mohl být pouze důsledkem těchto útoků," uvedli soudci.

Helena Vondráčková patří mezi umělce, které se kvůli článkům soudí nejčastěji.

V některých sporech s bulvárem uspěla (vysoudila odškodnění ve výši 250 tisíc korun), v dalších sporech, které se týkaly například informování o jejím manželovi, s žádosti o omluvu neuspěla.

Nejznámější spor Vondráčkové ale s bulvárem nesouvisel. Až Ústavní soud řešil její při s kritikem Janem Rejžkem. Ten v roce 2000 napsal, že zpěvačka za svůj nynější úspěch zřejmě vděčí kontaktům na mafiány z let normalizace.

Obecné soudy nařídily, aby se kritik zpěvačce omluvil. Podle Ústavního soudu šlo ale o názor, za nějž není možné nikoho stíhat.

"Co pan Rejžek napsal, mínil jako hodnocení. Obecné soudy se toho však chytily a dokazovaly, jestli paní Vondráčková byla, nebo nebyla napojena na mafiány. Posunulo se to do absurdní roviny," prohlásil ústavní soud František Duchoň.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

před 6 hodinami

V Dlouhé Lhotě na Příbramsku hoří výrobní hala. Hasiči vyhlásili 3. stupeň poplachu, na místě je 17 jednotek. Požár je zatím bez zranění

Další zprávy