Helena Vondráčková prohrála se státem soud o 14 milionů

Tomáš Fránek
6. 6. 2011 19:00
Zpěvačka žádala mnohamilionové odškodnění za útoky bulvárních médií
Módní přehlídka Osmany Laffita- Helena Vondráčková
Módní přehlídka Osmany Laffita- Helena Vondráčková | Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

Brno - Stát nebude muset zaplatit zpěvačce Heleně Vondráčkové přes 14 milionů korun za to, že nečinně přihlížel "útokům bulvárních časopisů".

Nejvyšší soud podle informací deníku Aktuálně.cz odmítl stížnost Heleny Vondráčkové, která v Česku ojedinělém sporu zažalovala Ministerstvo spravedlnosti. Vůbec poprvé totiž byla přesně vyčíslena částka, o kterou měl umělec kvůli článkům v časopisech přijít.

Na více jak 14 milionů zpěvačka vyčíslila škodu, kterou jí na tržbách za dva roky způsobily články v časopisech Rytmus života a Pestrý svět.

Přišla jsem o peníze

Časopisy podle zpěvačky vedly proti ní i jejímu manželovi Martinu Michalovi pomlouvačnou kampaň s jednoznačným úmyslem ji poškodit a policisté a státní zástupci neudělali nic, aby tuto lživou kampaň zastavili.

Žalobu na Ministerstvo spravedlnosti nejprve zamítl Městský soud v Praze. Soudci sice uznali, že prokazatelně došlo po roce 2004 ke zhoršení mediálního obrazu Heleny Vondráčkové v důsledku článků v bulvárních časopisech, stát ale na škodě, která ji vznikla, nenese žádnou odpovědnost.

Helena Vondráčková se proto obrátila na Nejvyšší soud. "Kdyby stát zasáhl, nebyla by mediální kampaň 'pisálků' a nevznikla by žádná škoda," uvedla zpěvačka v dovolání.

To ale senát Nejvyššího soudu vedený soudcem Ludvíkem Davidem odmítl.

Soudci rozhodli, že škodu zpěvačce nezpůsobil stát (policie, státní zastupitelství), ale články v časopisech. Stát tak nechyboval.

Soudí se často

"Škoda vznikala žalobkyni (Heleně Vondráčkové) na základě určitého poškozujícího jednání periodik a následný postup orgánů činných v trestním řízení mohl být pouze důsledkem těchto útoků," uvedli soudci.

Helena Vondráčková patří mezi umělce, které se kvůli článkům soudí nejčastěji.

V některých sporech s bulvárem uspěla (vysoudila odškodnění ve výši 250 tisíc korun), v dalších sporech, které se týkaly například informování o jejím manželovi, s žádosti o omluvu neuspěla.

Nejznámější spor Vondráčkové ale s bulvárem nesouvisel. Až Ústavní soud řešil její při s kritikem Janem Rejžkem. Ten v roce 2000 napsal, že zpěvačka za svůj nynější úspěch zřejmě vděčí kontaktům na mafiány z let normalizace.

Obecné soudy nařídily, aby se kritik zpěvačce omluvil. Podle Ústavního soudu šlo ale o názor, za nějž není možné nikoho stíhat.

"Co pan Rejžek napsal, mínil jako hodnocení. Obecné soudy se toho však chytily a dokazovaly, jestli paní Vondráčková byla, nebo nebyla napojena na mafiány. Posunulo se to do absurdní roviny," prohlásil ústavní soud František Duchoň.


 

Právě se děje

před 16 minutami

Podolski skončil v Japonsku a má namířeno do Antalyasporu

Bývalý německý fotbalový reprezentant Lukas Podolski skončil po dvou a půl letech v japonském Kóbe a má namířeno do Turecka. Podle tamních médií podepíše mistr světa z roku 2014 smlouvu na rok a půl se sestupem ohroženým Antalyasporem.

Čtyřiatřicetiletý útočník Podolski hrál za Vissel Kóbe od léta roku 2017 a na závěr svého působení mu na Nový rok pomohl vyhrát poprvé v klubové historii domácí pohár. V japonském klubu, v němž byli jeho spoluhráči i španělští mistři světa Andrés Iniesta a David Villa, následně Podolski po vypršení smlouvy skončil.

Další misí rodáka z polských Gliwic bude pomoc Antalyasporu, který je v ligové tabulce třetí od konce. V Turecku už Podolski působil před odchodem do Japonska v letech 2015-2017 v Galatasarayi.

Podolski byl dlouhá léta stabilním členem německé reprezentace, za kterou si zahrál na třech mistrovstvích světa a čtyřech mistrovstvích Evropy. V národním týmu nastoupil bývalý hráč Kolína nad Rýnem, Bayernu Mnichov, Arsenalu a Interu Milán ke 130 zápasům, v nichž vstřelil 49 branek.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Předpovědi v Austrálii varují před silnými bouřkami a záplavami

Východ Austrálie nyní místo ohně ohrožuje voda. Předpověď počasí pro australský stát Victoria zasažený v posledních měsících rozsáhlými požáry varuje před silnými bouřkami a případnými záplavami. Informuje o tom zpravodajský server BBC. Nedávné lijáky v místě sice část ohňů uhasily, na svědomí ale mají i výpadky energií a silniční uzávěry. Trpí také australský cestovní ruch. Požáry vypukly v září. Od té doby zničily tisíce domů, sežehly území o rozloze větší než má Česko a připravily o život 29 lidí a miliony zvířat. Vlhké počasí nyní pomáhá situaci zklidnit. Australská vláda znepokojená snížením zájmu turistů o návštěvu země navíc oznámila balíček opatření, který by měl turistický ruch oživit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na pražském Chodově neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků

Na pražském Chodově v sobotu večer dva neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků. Zranění jsou v nemocnici. Kriminalisté zatím nestanovili, o jaký trestný čin šlo. Na webu pražské policie to uvedl mluvčí Jan Rybanský. Útočníci napadli mladíky kolem 22:00 v Hrudičkově ulici. "Způsobili jim bodná zranění v horní části těla. Napadení byli ihned po incidentu okamžitě odvezeni do nemocnice k ošetření," uvedl mluvčí. Právní kvalifikaci skutku vyšetřovatelé podle Rybanského zatím neurčili. "Bude se odvíjet také od závažnosti způsobených zranění," doplnil mluvčí. Další informace policie nechce poskytovat, aby nezmařila vyšetření případu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy