Helena Vondráčková prohrála se státem soud o 14 milionů

Tomáš Fránek
6. 6. 2011 19:00
Zpěvačka žádala mnohamilionové odškodnění za útoky bulvárních médií
Módní přehlídka Osmany Laffita- Helena Vondráčková
Módní přehlídka Osmany Laffita- Helena Vondráčková | Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

Brno - Stát nebude muset zaplatit zpěvačce Heleně Vondráčkové přes 14 milionů korun za to, že nečinně přihlížel "útokům bulvárních časopisů".

Nejvyšší soud podle informací deníku Aktuálně.cz odmítl stížnost Heleny Vondráčkové, která v Česku ojedinělém sporu zažalovala Ministerstvo spravedlnosti. Vůbec poprvé totiž byla přesně vyčíslena částka, o kterou měl umělec kvůli článkům v časopisech přijít.

Na více jak 14 milionů zpěvačka vyčíslila škodu, kterou jí na tržbách za dva roky způsobily články v časopisech Rytmus života a Pestrý svět.

Přišla jsem o peníze

Časopisy podle zpěvačky vedly proti ní i jejímu manželovi Martinu Michalovi pomlouvačnou kampaň s jednoznačným úmyslem ji poškodit a policisté a státní zástupci neudělali nic, aby tuto lživou kampaň zastavili.

Žalobu na Ministerstvo spravedlnosti nejprve zamítl Městský soud v Praze. Soudci sice uznali, že prokazatelně došlo po roce 2004 ke zhoršení mediálního obrazu Heleny Vondráčkové v důsledku článků v bulvárních časopisech, stát ale na škodě, která ji vznikla, nenese žádnou odpovědnost.

Helena Vondráčková se proto obrátila na Nejvyšší soud. "Kdyby stát zasáhl, nebyla by mediální kampaň 'pisálků' a nevznikla by žádná škoda," uvedla zpěvačka v dovolání.

To ale senát Nejvyššího soudu vedený soudcem Ludvíkem Davidem odmítl.

Soudci rozhodli, že škodu zpěvačce nezpůsobil stát (policie, státní zastupitelství), ale články v časopisech. Stát tak nechyboval.

Soudí se často

"Škoda vznikala žalobkyni (Heleně Vondráčkové) na základě určitého poškozujícího jednání periodik a následný postup orgánů činných v trestním řízení mohl být pouze důsledkem těchto útoků," uvedli soudci.

Helena Vondráčková patří mezi umělce, které se kvůli článkům soudí nejčastěji.

V některých sporech s bulvárem uspěla (vysoudila odškodnění ve výši 250 tisíc korun), v dalších sporech, které se týkaly například informování o jejím manželovi, s žádosti o omluvu neuspěla.

Nejznámější spor Vondráčkové ale s bulvárem nesouvisel. Až Ústavní soud řešil její při s kritikem Janem Rejžkem. Ten v roce 2000 napsal, že zpěvačka za svůj nynější úspěch zřejmě vděčí kontaktům na mafiány z let normalizace.

Obecné soudy nařídily, aby se kritik zpěvačce omluvil. Podle Ústavního soudu šlo ale o názor, za nějž není možné nikoho stíhat.

"Co pan Rejžek napsal, mínil jako hodnocení. Obecné soudy se toho však chytily a dokazovaly, jestli paní Vondráčková byla, nebo nebyla napojena na mafiány. Posunulo se to do absurdní roviny," prohlásil ústavní soud František Duchoň.


 

Právě se děje

Další zprávy