Hele, mám tam blbce s kamerou, hlásil agent StB

Pavel Baroch
28. 5. 2009 17:10
Historici zveřejnili unikátní dokumenty z roku 1989

Praha - Listopad 1989. Několik dní před policejním zásahem proti studentům na pražské Národní třídě protestují v centru Teplic tisíce lidí. Chtějí čistší vzduch.

Několikadenní demonstrace jsou pod bedlivým dozorem StB, která si davy lidí rovněž natáčí.

"Hele, mám tu blbce s kamerou. ZDF," oznamuje jeden agent druhému, když se mezi demonstranty objeví štáb německé televize. A když v davu pozná svého bývalého spolužáka, kolega estébák mu se smíchem odpovídá: "No tak to povídej hodně nahlas!"

Ústav pro studium totalitních režimů na svých internetových stránkách zveřejnil unikátní dokumenty o událostech v roce 1989.

Úsměv i mrazení v zádech

Součástí jsou i filmy, které krátce před pádem komunistického režimu před 20 lety natočila Státní bezpečnost v Teplicích a Praze. Pásky nezachytily jen demonstranty, ale také rozhovory agentů, kteří byli do akcí nasazeni - včetně jejich vulgární mluvy nebo zesměšňování demonstrantů. "Hajzl jeden, já tě tam dostanu," vyhrožoval například jeden z estébáků.

"Když jsem si to pouštěl, vyvolávalo to úsměv i mrazení v zádech," konstatoval Pavel Žáček, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů. "Dostaneme se tím do myslí lidí, kteří bránili komunistický režim," dodal.

Bezpečnost spoustu záznamů zničila

Za zcela výjimečný označil Žáček záznam, na němž jeden sledovací tým zachytil studentskou demonstraci 17. listopadu 1989 od Albertova až po nemilosrdný zásah na Národní třídě.

"Těchto materiálů je velmi málo, zachovaly se jednotlivosti," řekl Žáček. Spoustu záznamů totiž bezpečnost zničila na přelomu let 1989 a 1990.

Ústav zveřejnil i spis "mrtvého studenta"

Pracovníci ústavu na svých internetových stránkách zveřejnily tisíce dokumentů. Kromě videí také desítky fotografií a dalších archivních dokumentů. Je zde i chronologie demonstrací, trestních stíhání a dalších represí po celý rok 1989 v Praze i regionech - více ZDE.

Ludvík Zifčák, agent StB
Ludvík Zifčák, agent StB | Foto: Archiv bezpečnostních složek

Mezi rarity patří celý personální spis "mrtvého studenta" Martina Šmída, ve skutečnosti agenta StB Ludvíka Zifčáka, kvůli němuž vznikla falešná zpráva, že 17. listopadu 1989 na Národní třídě zemřel student. Zifčáka nasadili jeho nadřízení právě mezi studenty a disidenty.

K tomuto "náročnému" úkolu se ovšem musel nejprve vypracovat. K práci u bezpečnosti se přihlásil v roce 1981.

"Žádost o přijetí podávám dobrovolně, jelikož mám zájem sloužit v SNB. Toto zaměstnání si chci zvolit jako své budoucí povolání. Slibuji, že v případě přijetí budu vykonávat službu v SNB čestně a odpovědně," napsal Zifčák osm let před tím, než se z něj stal "mrtvý student".

Ústav pro studium totalitních režimů hodlá databázi dokumentů o událostech v přelomovém roce 1989 doplňovat. Zároveň vyzval všechny občany, kteří mají zajímavé snímky či další podklady, jestli by je ústavu alespoň nezapůjčili k rozšíření archivu.

 

Právě se děje

Další zprávy