Hejtmanství chystá kampaň - Řemeslo není pro blbečky

Lenka Smyčková
13. 4. 2008 8:20
Jihomoravský kraj chce podpořit perspektivní řemesla
Šikovný řemeslník prý vydělá víc než neschopný právník
Šikovný řemeslník prý vydělá víc než neschopný právník | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Na učňák chodí jen blbečci, kteří se jinam nedostali. To je prý názor rozšířený mezi čtrnáctiletými dětmi a jejich rodiči.

I ti průměrní žáci se tlačí na gymnázia a zedníků, soustružníků, svářečů nebo obráběčů je už několik let edostatek.

Jihomoravští radní to chtějí zvrátit. Rozjíždějí projekt, který má navrátit prestiž řemeslu a učňovským oborům.

Kraje nemůžou příliš ovlivňovat oborovou skladbu středních škol na svém území. To může jen ministerstvo školství.

Jenže to poměr "uplatnitelných" a "neuplatnitelných" oborů nijak nereguluje. Proto kraj začíná apelovat přímo na uchazeče o studium.

Plakáty, spoty, ale i peníze na ruku učňům

"Šikovný řemeslník se může uplatnit lépe a vydělat více než podprůměrný právník," je přesvědčený radní Jihomoravského kraje pro optimalizaci a koncepci ve školství Lubomír Šmíd.

Tento názor má mezi děti a jejich rodiče reklamní kampaň na letácích a v médiích, pomáhat přímo na základních školách mají vyškolení kariérní poradci.

Kraj také uvažuje, že bude učňům vyplácet stipendia zčásti z vlastní kapsy, zčásti jsou prý ochotny přispět firmy, které v kraji marně shání kvalifikovanou pracovní sílu. Ty by měly také hradit část nákladů na "proučňovskou" kampaň.

Jihomoravané se učili v Pardubickém kraji. Ten s podobnou kampaní začal již před čtyřmi lety.  A má první výsledky. "Zájem o technické obory po třech letech konečně vzrostl," řekla radní Pardubického kraje pro rozvoj lidských zdrojů Jana Smetanová.

Ministerstvo prý otvírá zbytečné obory

Dětí je málo. Můžou si vybírat
Dětí je málo. Můžou si vybírat | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Klacky pod nohy prý naopak hází krajům ministerstvo školství. Šmídovi se nelíbí, že ministerstvo v uplynulých letech posvětilo otevření několika studijních oborů, přestože krajský úřad upozorňoval na to, že jejich absolventi nebudou na trhu práce uplatnitelní.

"Ani v jednom případě ministerstvo na naše doporučení neotvírat takový obor nereagovalo," tvrdí Šmíd.

Peníze od státu a kraje pak plynou do "zbytečných" školních tříd. Dětí ubývá, ale  středních škol nikoli. Nabídka natolik převyšuje poptávku, že děti a jejich rodiče si mohou dovolit ten "luxus" umístit deváťáka na obor, ve kterém si pak práci jen stěží najde.

Čtěte více: Dostat se na střední školu je letos snazší, žáků ubývá

"Například ve Švýcarsku je pravidlem, že žádný z kantonů nesmí mít převis kapacity ve školách víc než pět procent. Rodiče se zkrátka musí do této nabídky vlézt," naznačil Šmíd jak by mohl stát střední školství regulovat.

Ministerstvo: Rozhodující je zájem žáků a rodičů

"Že chybí podpora ministerstva školství, je bohužel pravda. Začalo to v dobách ministryně Buzkové, kdy se masivně podporovala gymnázia. Teď to jen stěží v krajích vracíme zpátky," přizvukuje Smetanová.

Ministerstvo namítá, že neupřednostňuje ani všeobecné vzdělání před odborným, ani naopak. Děti a jejich rodiče se o své budoucnosti musejí rozhodnout sami.

Regulovat rozvrstvení nabízených oborů ministerstvo nemůže ani nechce.

"Ministerstvo není oprávněno rozhodovat, zda se ty či ony obory vzdělání budou vyučovat či zda jsou neperspektivní. Rozhodující je zájem žáků a rodičů a nabídka zřizovatele škol," upřesnila Tereza Brůchová z ministerstva.

Doporučení kraje pro ministerstvo není závazné. "Závazný je pro nás dlouhodobý záměr vzdělávání příslušného kraje a ten bývá formulován velmi obecně a nebývají v něm nedoporučovány konkrétní obory," dodala Brůchová.

 

Právě se děje

Další zprávy