Hledejte chyby u sebe, ne u nás, vzkázal Sobotka Zimolovi. Končící hejtman míří na Hrad

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 4. 2017 14:24
Končící hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola se ve středu v Praze sejde s prezidentem Milošem Zemanem. Zimola ve čtvrtek rezignuje na funkci v čele kraje na mimořádném zastupitelstvu. Hejtmanem byl jihočeský politik od roku 2008. Novou jihočeskou hejtmankou se má stát sociální demokratka Ivana Stráská. Zimola patří k hlasitým kritikům vedení ČSSD v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou.
Miloš Zeman a Jiří Zimola.
Miloš Zeman a Jiří Zimola. | Foto: ČTK

Praha - Odstupující jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) se ve středu odpoledne setká na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem, a to na vlastní žádost. O den později na mimořádném zastupitelstvu rezignuje na funkci v čele kraje, kterou zastával od roku 2008.

Novou jihočeskou hejtmankou se má stát sociální demokratka Ivana Stráská. Kraj povede nová koalice, kterou tvoří ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a Pro Jižní Čechy.

Zimola patří k hlasitým kritikům vedení ČSSD v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz uvedl, že kauza rekreačního domu v Lipně nad Vltavou, která přispěla k jeho odstoupení, byla podle něj minimálně koordinovaná některými lidmi z vedení jeho strany. Nemá pro to ale důkazy.

Sobotka hejtmanovo tvrzení odmítl. "Vedení ČSSD nemá s kauzou chaty Jiřího Zimoly ani se záležitostí mnohamilionových odměn některých lidí ve vedení jihočeských nemocnic nic společného," sdělil v úterý Sobotka deníku Právo. Zimola by podle premiéra měl hledat chyby především u sebe.

Místopředsedkyně ČSSD Michaela Marksová Zimolovo tvrzení také odmítla. "Já si nedovedu představit, jak bychom jako vedení strany mohli zapříčinit, že si (Zimola) postavil chatu na Lipně za těch okolností, za kterých si ji postavil," řekla ministryně práce Marksová novinářům v Poslanecké sněmovně.

Očistí mě audit

Opozice a následně i ANO kritizovaly jihočeskou sociální demokracii za to, že předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha má roční příjem 7,2 milionu korun. Zároveň kritikům vadilo, že Bláha nechává v Lipně nad Vltavou stavět pro Zimolu rekreační dům. Zimola to označil za pseudokauzy, ohlásil ale svou rezignaci a plánuje se očistit prostřednictvím auditu.

Zimolu jihočeský krajský výkonný výbor ČSSD na jeho přání zařadil na poslední, 22. místo kandidátky pro říjnové sněmovní volby. Schválit ji musí předsednictvo strany. "Je ale otázka, jestli nakonec na kandidátce budu, protože zaznamenávám signály z vedení ČSSD, že se jim má kandidatura nelíbí. Mohou mne škrtnout a zbavit se mě, ale věřím, že jim stejně jako mně jde v první řadě o zájem strany, a že to tedy neudělají," uvedl Zimola pro Aktuálně.cz. Po volbách do sněmovny v říjnu 2013 patřil Zimola mezi účastníky tajné schůzky u prezidenta v Lánech.

ANO vedlo Jihočeský kraj v koalici s ČSSD a Jihočechy 2012, aliance ale kvůli neshodám ohledně krajského zdravotnictví a Zimolovým kauzám padla a ANO chtělo sestavit novou krajskou vládu bez sociálních demokratů. Oslovilo lidovce, Jihočechy 2012, Pro Jižní Čechy a chtělo spolupracovat s ODS. Zimola ale svým ohlášeným odstoupením z funkce hejtmana otevřel cestu pro vytvoření krajské koalice ČSSD s KDU-ČSL, Jihočechy 2012 a uskupením Pro Jižní Čechy.

Musíme se zamyslet nad naší politikou, výměna ministrů je první dobrý krok. Dienstbier je slabým článkem vlády, říká hejtman Jiří Zimola. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

teď

Egypský soud potvrdil trest smrti pro 12 členů Muslimského bratrstva, podílely se na krvavých demonstracích v roce 2013

Nejvyšší soud v Egyptě v pondělí potvrdil trest smrti pro 12 významných členů Muslimského bratrstva za podíl na demonstracích v roce 2013, které skončily smrtí stovek demonstrantů a několika policistů. Proti verdiktu není možné se odvolat. Trest oběšením ještě musí potvrdit prezident Abdal Fattáh Sísí. S odvoláním ne egyptské soudní zdroje o tom informovala agentura Reuters. Pondělní rozsudek i rostoucí počet poprav v Egyptě za Sísího vlády kritizuje organizace Amnesty International.

Muhammad Mursí se v červnu 2012 stal prvním demokraticky zvoleným prezidentem Egypta, byl kandidátem Muslimského bratrstva. Jeho vládu v roce 2013 ukončila armáda, na protest proti jeho svržení lidé vyšli do ulic. Policisté rozehnali dva protesty Mursího stoupenců, o život tehdy přišlo několik set demonstrujících. Rozlícený dav pak vtrhl do policejní stanice na káhirském předměstí Kardása a zabil tam 13 policistů.

před 28 minutami

Ukrajinský prezident trvá na tom, že Ukrajina je připravena vstoupit do NATO

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by chtěl, aby mu jeho americký protějšek Joe Biden jasně sdělil, zda Ukrajina dostane možnost zahájit proces vstupu do Severoatlantické aliance. Zelenskyj to v pondělí řekl v rozhovoru, který poskytl několika zahraničním agenturám. Zdůraznil přitom, že Ukrajina je na členství v NATO připravená. Biden po summitu NATO uvedl, že země se musí především vypořádat s korupcí, její vstup do aliance ale nevyloučil.

"Pokud mluvíme o NATO a MAP (Akční plán členství), tak bych rád slyšel (od Bidena) jasné ano, nebo ne," řekl Zelenskyj podle Reuters k akčnímu plánu, k němuž se připojují země usilující o vstup do NATO. "Každý den ukazujeme, že jsme připraveni být v alianci, a to víc než většina zemí Evropské unie, protože jsme již sedm let ve válce," citovala agentura AFP Zelenského slova poukazující na konflikt s proruskými separatisty na východní Ukrajině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy