Hejtman tlačí na ministra: Vyměňte ředitele Šumavy

Pavel Baroch
20. 7. 2010 20:35
Podle Pavla Drobila je ředitel Šumavského národního parku Krejčí kompetentní
Patnáct let sporů zda chránit přírodu či místní podnikatele
Patnáct let sporů zda chránit přírodu či místní podnikatele | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po nástupu nového ministra životního prostředí Pavla Drobila z ODS si nikdo z vedoucích pracovníku resortu nemůže být jistý svým místem.

Existuje však jedna překvapivá výjimka - v horkém křesle ředitele Šumavského národního parku zůstává František Krejčí, kterého tu kritizují lesníci, jindy obce, kraj nebo ekologické organizace. "Je to kompetentní člověk," tvrdí ovšem Drobil.

Zvrátit ministrův názor se pokusí jihočeský hejtman Jiří Zimola z ČSSD, který má s ministrem Drobilem ve středu odpoledne dojednanou schůzku.

"Samozřejmě plně respektuji právo ministra vybrat si své spolupracovníky," řekl Aktuálně.cz Zimola. "Myslím, že v zájmu zlepšené komunikace se šumavskými obcemi, v zájmu péče o národní park by měl ředitel zvážit svou pozici a měl by být panem ministrem vyměněn."

Ředitele Šumavského národního parku Františka Krejčího jmenoval do funkce Drobilův předchůdce Martin Bursík. Přežije Krejčí v
Ředitele Šumavského národního parku Františka Krejčího jmenoval do funkce Drobilův předchůdce Martin Bursík. Přežije Krejčí v | Foto: Národní park Šumava

Naopak ekologické Hnutí Duha pokládá za správné, aby Krejčí ve své funkci zůstal, byť má k jeho práci rovněž výhrady. "Změnu ředitele bychom považovali za destabilizaci," řekl Aktuálně.cz Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Seznam Krejčího chyb

Jihočeský hejtman Zimola jede do Prahy na jednání s ministrem Drobilem se seznamem Krejčího pochybení.

"Chci pana ministra upozornit na zásadní problémy, které na Šumavě jsou," konstatoval Zimola. Konkrétnější ovšem být nechtěl. Napřed je chce sdělit Drobilovi.

Hejtmal Zimola vede s ředitele Krejčím dlouhodobé spory například o kácení smrků napadených kůrovcem. Kraj dokonce podal na národní park žalobu, protože se mu nelíbilo, že správa vyhlásila bez jeho vyjádření oblasti, kam kvůli ochraně přírody nesmí chodit turisté.

Ekologické Hnutí Duha zase Krejčímu vyčítá například to, že zatím nesplnil doporučení mezinárodních expertů a nesloučil rozdrobená území první zóny parku do souvislého a většího celku.

Nový ministr Pavel Drobil
Nový ministr Pavel Drobil | Foto: Jan Langer

Stačila jedna hodina pohovoru

Ministr Pavel Drobil se rozhodl ponechat Františka Krejčího v čele Šumavského národního parku po přibližně hodinovém pohovoru.

"Udělal na mě ohromný dojem. Myslím, že na svém místě je výborný, a moc mu fandím," řekl Aktuálně.cz Drobil. Hejtmana Jiřího Zimolu překvapilo, že novému ministrovi stačila jenom hodina k tomu, aby se rozhodl.

"Nevím, jaký dojem mohl ředitel Krejčí na pana ministra během tak krátkého rozhovoru udělat. Možná mu přivezl pýr sazeniček smrku ze Šumavy," řekl Zimola, podle něhož dal Drobil spíše na rady svých spolupracovníků.

Náměstci jsou pryč, kdo bude další?

Ministr Drobil už odvolal všechny čtyři náměstky a ponechal si jako svou první zástupkyni pouze Rut Bízkovou, kterou v čele resortu vystřídal. Druhým náměstkem se stal Ivo Hlaváč, který například působil na ministerstvu zemědělství.

V následujících dnech se rozhodne o tom, zda ve svých funkcích zůstanou ředitelka České inspekce životního prostředí Eva Tylová, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc a ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 55 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy