Hejtman Palas chce, aby povodňové domky stály do Vánoc

Petra Sasínová
14. 7. 2009 12:50
Obce s největším počtem demolic už chystají pozemky na kopcích
Blesková povodeň pobořila v Jeseníku nad Odrou osmnáct domů.
Blesková povodeň pobořila v Jeseníku nad Odrou osmnáct domů. | Foto: Reuters

Ostrava - Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas slibuje nejvíce postiženým obcím, že prosadí výstavbu povodňových domů pro lidi, kteří přišli při červnových povodních o střechu nad hlavou. Domky by podle něho mohly stát za pár měsíců.

"Ti lidé by měli do Vánoc bydlet. Budeme dělat vše proto, aby to tak bylo. Odeslali jsme vládě naše návrhy, jednáme o tom s ministerstvem pro místní rozvoj," uvedl sociální demokrat Palas.

Mělo by jít o rychlou výstavbu domů, na jejichž financování by se podílel stát, kraj, obce, případní sponzoři i samotní lidé, jejichž dům je zničen. Účast státu na výstavbě povodňových domů při návštěvě Novojičínska slíbil i premiér Jan Fischer. "Ideální bude kombinace finančních prostředků. Budeme hledat souhru s kraji," řekl.

Náhradní výstavba rozhodně na kopci

Starostové tří obcí na Novojičínsku - Jeseníku nad Odrou, Kunína a Životic - kde statici zatím rozhodli celkem o šestatřiceti demolicích rodinných domů, což je nejvíce v republice, už mají vytipované pozemky. Jde podle nich o pozemky, které jsou dál od vody a na vyvýšených místech, takže lidé by tam měli být při dalších povodních v bezpečí.

"Zbývá jen dokončit projektovou dokumentaci a můžeme začít se zasíťováním pozemků. Jsme však v situaci, kdy nemáme peníze ani na to," uvedl starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček.

"O výstavbu domků však máme enormní zájem. A lidé z vesnice také. Nechceme, aby se stěhovali někam jinam," řekl starosta Jeseníku nad Odrou, kde proběhlo čtrnáct úplných a čtyři částečné demolice.

Životice u Nového Jičína patří vedle Jeseníku a Kunína k obcím, které velká voda zasáhla nejvíce. Velké škody byly také v několika vesnicích v oblasti Rychlebských hor v sousedním Olomouckém kraji.
Životice u Nového Jičína patří vedle Jeseníku a Kunína k obcím, které velká voda zasáhla nejvíce. Velké škody byly také v několika vesnicích v oblasti Rychlebských hor v sousedním Olomouckém kraji. | Foto: Jan Langer

Dodal, že pokud by stát lidem nepomohl tímto způsobem, stejně by mu někteří lidé zůstali na krku. "Mnozí totiž přišli úplně o všechno. Někteří nejsou ani pojištěni, nebo zjišťují, že jsou pojištěni nedostatečně," zdůraznil Machýček.

Starosta Jeseníku nad Odrou předběžně zjistil, že o povodňové domky by mělo zájem patnáct až dvacet lidí. "Zajímá to i lidi, jejichž domy voda nezničila totálně, ale oni nechtějí opravovat a žít přitom ve strachu, kdy na ně přijde další podobná pohroma, " dodal starosta.

Nechceme, aby se lidé odstěhovali

V Kuníně statik dosud rozhodl o jedenácti demolicích. Osm se týká obydlených domů. Sedmnáct lidí přišlo o bydlení. Přes sto padesát obytných domů bylo poškozeno.

"Jsme v hrozné situaci. Obec má třicet milionů dluhů, protože jsme se před povodní pustili do několika velkých akcí," řekla Aktuálně.cz starostka Kunína Dagmar Novosadová.

"Povodňové domky bychom moc potřebovali. Lidé by měli do zimy bydlet. Nechceme, aby se odtud stěhovali jinam. Sami je však nemáme kam dát a na výstavbu domků nemáme peníze," dodala.

Dům v Jeseníku nad Odrou po povodni. Vesenici před osmnácti dny poničila voda z potoka i z polí.
Dům v Jeseníku nad Odrou po povodni. Vesenici před osmnácti dny poničila voda z potoka i z polí. | Foto: Lenka Smyčková

I Kunín má vytipovaný bezpečný pozemek pro výstavbu, na kterém ovšem také chybí inženýrské sítě. Podobně Životice u Nového Jičína, kde je určeno k demolici osm domů a dvanáct hospodářských budov.

"Potřebovali bychom pro naše lidi rychle několik domečků. Pozemek máme, ale bez inženýrských sítí," řekl starosta Životic Pavel Hasalík.

Povodňová výstavba, osvědčená pomoc

V minulosti se výstavba povodňových domů několikrát osvědčila. Například po povodních v roce 2002 v jižních Čechách. "Tehdy se tam stavělo asi čtyřicet domů. Byly postavené za několik měsíců a pomohly například i Lesy České republiky, které poskytly na montované stavby zcela zdarma dřevo," uvedl Palas.

Zvláštním příkladem povodňových domů je Vesnička soužití v Ostravě, ve které našli po katastrofálních povodních v roce 1997 nové bydlení chudí lidé ze zatopených částí města Přívoz či Hrušov.

Na mimořádný projekt, který zároveň řešil i soužití Romů s neromskými sousedy, přispěl stát, město i zahraniční sponzoři. Oběti povodní přispívaly hlavně vlastní prací.

 

Právě se děje

Další zprávy