Hejtmana ČSSD obvinili z podplacení. Byl jen ve špatný čas na špatném místě, říká jeho advokát

Radek Nohl Radek Nohl
15. 10. 2015 11:31
Olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu obvinili z podplacení. Podle jeho advokáta Petra Konečného politik žádné peníze nepřevzal a to, co mu klade policie za vinu, odmítá. "Byl v nesprávný čas na nesprávném místě s nesprávnou osobou," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Konečný. Rozbořil podle něj v současné době odpočívá poté, co byl po dvou dnech propuštěn na svobodu.
Hejtman ČSSD Jiří Rozbořil.
Hejtman ČSSD Jiří Rozbořil. | Foto: ČTK

Můžete potvrdit, že byl hejtman Jiří Rozbořil obviněn?

Je to pravda.

A z jakého trestného činu?

Ten skutek je tam uveden jedním slovem: podplácení.

Budete v této souvislosti podávat stížnost proti stíhání?

Stížnost už je podaná. Pan hejtman s obviněním nesouhlasí. Je to otázka interpretace nějaké události.Takže pan Rozbořil říká, že k žádnému podplácení z jeho strany nedošlo? Žádné peníze nepředal?

Ne. O žádném předání peněz nemluví ani policie.

Policie tedy vychází z odposlechů?

Ano. Dá se to tak říct. V obvinění rozhodně není, že by došlo k nějakému předání peněz, to netvrdí ani policie. Z mého pohledu pan hejtman byl možná v nesprávný čas na nesprávném místě s nesprávnou osobou, kdy vedli nějaký rozhovor.

Můžete tu svou větu vysvětlit?

To právě moc ne, protože policie trvala na tom, abychom k té věci žádné informace neposkytovali. Nejde tam o žádnou rozsáhlou činnost. Z mého pohledu, pokud ten případ má sto procent, tak pana hejtmana se týká tak jedno procento. On je sice nejslavnější, ale je to okrajová záležitost.Byl tedy pan hejtman propuštěn na svobodu?

Ano, je na svobodě. V tuto chvíli odpočívá. Dva dny se věnoval policii, teď je jen unavený. Včera celý den probíhaly úkony policie. Myslím si, že už dneska, kdy policie tu část vyšetřování uložila, se k tomu pan hejtman vyjádří.

Jak dlouho na policii vypovídal?

Jeho výslech tak dlouho neprobíhal.

Byly panu hejtmanovi zajištěny nějaké osobní věci - mobil, notebook nebo dokumenty?

Policie na hejtmanství byla, ale já u toho nebyl. Je to možné, ale já to nevím, nezkoumal jsem to. Pan hejtman nepožadoval nic vrátit.

Kdy by se mohl vrátit do úřadu?

Já se klientů na to neptám, ale úkony probíhaly do pěti hodin ráno. Myslím si, že si jen odpočine, podle mě se ale každou minutou objeví. 

 

Právě se děje

před 46 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy