Hegerův úřad opět ruší ústav, kde se léčí leukémie

Petr Holub
6. 6. 2012 10:50
Po několikaleté odmlce je na stole rušení pražských nemocnic
Déjá vu po pěti letech.
Déjá vu po pěti letech. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Po několikaleté odmlce je na stole rušení pražských nemocnic. Ne sice největších, ale velmi důležitých pro vážně nemocné pacienty.

Informoval o tom deník Insider v úterním vydání s tím, že má v ruce dokument s názvem Návrh restrukturalizace Praha, který sepsaly zdravotní pojišťovny a který minulý čtvrtek rozeslal k připomínkám náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek.

Podle dokumentu má v hlavním městě zaniknout Ústav pro hematologii a krevní transfuzi, Revmatologický ústav a pět menších nemocnic. Nejistý je pak osud Nemocnice Na Homolce.

Nemocnice měly možnost odpovědět do poloviny tohoto týdne a o jejich osudu se velmi pravděpodobně rozhodně už příští pondělí, kdy bude ministr Leoš Heger o návrhu s pojišťovnami jednat. Termínem likvidace má být leden 2013.

Insider zjistil, že obdobné dokumenty se projednávají také v ostatních krajích.

Jedna z variant. Další nejsou známy

Pokud bude dokument schválen, nedostanou Ústav hematologie (ÚHKT) ani Revmatologický ústav na příští rok smlouvu od pojišťoven. Správu budov i léčení pacientů převezme v obou případech přilehlá Všeobecná fakultní nemocnice.

Nic přesnějšího návrh pojišťoven rozeslaný náměstkem Ženíškem neobsahuje. Likvidaci obou ústavů věnuje už pouze jedinou nepříliš srozumitelnou poznámku: "Zařazením k lůžkovému zdravotnickému zařízení se zabezpečenou základní péčí - možná redukce."

"Jde pouze o jednu z diskutovaných variant," potvrdil věrohodnost nového dokumentu Hegerův mluvčí Vlastimil Sršeň. Podrobnější komentář odmítá do chvíle, než bude další postup projednán s nemocnicemi.

Jaké jsou další varianty transformace pražského zdravotnictví, tak neupřesnil, avšak nějakou variantní verzi škrtů podle Insideru neobdržely ani pražské nemocnice.

Vzpomínka na Julínka

O stejný manévr, jaký je předložen nyní, se v případě ÚHKT pokusil koncem roku 2007 Tomáš Julínek. Jeho plán tehdy ztroskotal na odporu šéfa ústavu Pavla Klenera, místních lékařů a příbuzných pacientů s leukémií a také na tom, že jeho úřad nedokázal před pěti lety předložit důvěryhodnou analýzu, že se kvalita péče nesníží.

"Jsme přesvědčeni, že by tento krok vedl ke zhoršení poskytované zdravotní péče," řekl tehdy mluvčí nespokojenců Václav Trojan. ÚHKT totiž provádí nejsložitější, tzv. alogenní transplantace kostní dřeně a každý organizační zásah může ohrozit stávající kvalitu.

Před pěti lety se lékaři a příbuzní pacientů obávali, že ministerští úředníci prostě chtějí vyhnat nemocnici z lukrativních pozemků v pražském centru, v současném období úspor se mohou navíc významně snížit dotace na léčbu leukémie a dalších krevních chorob.

Pojišťovny dnes platí ÚHKT náklady na každého pacienta zvlášť podle druhu choroby a podle komplikací při léčení. Jeden pacient přitom v průměru přijde na milion korun. Všeobecná fakultní nemocnice, která podle nynějšího návrhu má pacienty převzít, dostává paušální platby za průměrného pacienta, které se mohou bez speciálních dohod o pacientech s leukémií plošně snížit.

--------------------------------------------------------------------------------

Nemocnice ve vašem kraji.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy