Hegerův úřad opět ruší ústav, kde se léčí leukémie

Petr Holub
6. 6. 2012 10:50
Po několikaleté odmlce je na stole rušení pražských nemocnic
Déjá vu po pěti letech.
Déjá vu po pěti letech. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Po několikaleté odmlce je na stole rušení pražských nemocnic. Ne sice největších, ale velmi důležitých pro vážně nemocné pacienty.

Informoval o tom deník Insider v úterním vydání s tím, že má v ruce dokument s názvem Návrh restrukturalizace Praha, který sepsaly zdravotní pojišťovny a který minulý čtvrtek rozeslal k připomínkám náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek.

Podle dokumentu má v hlavním městě zaniknout Ústav pro hematologii a krevní transfuzi, Revmatologický ústav a pět menších nemocnic. Nejistý je pak osud Nemocnice Na Homolce.

Nemocnice měly možnost odpovědět do poloviny tohoto týdne a o jejich osudu se velmi pravděpodobně rozhodně už příští pondělí, kdy bude ministr Leoš Heger o návrhu s pojišťovnami jednat. Termínem likvidace má být leden 2013.

Insider zjistil, že obdobné dokumenty se projednávají také v ostatních krajích.

Jedna z variant. Další nejsou známy

Pokud bude dokument schválen, nedostanou Ústav hematologie (ÚHKT) ani Revmatologický ústav na příští rok smlouvu od pojišťoven. Správu budov i léčení pacientů převezme v obou případech přilehlá Všeobecná fakultní nemocnice.

Nic přesnějšího návrh pojišťoven rozeslaný náměstkem Ženíškem neobsahuje. Likvidaci obou ústavů věnuje už pouze jedinou nepříliš srozumitelnou poznámku: "Zařazením k lůžkovému zdravotnickému zařízení se zabezpečenou základní péčí - možná redukce."

"Jde pouze o jednu z diskutovaných variant," potvrdil věrohodnost nového dokumentu Hegerův mluvčí Vlastimil Sršeň. Podrobnější komentář odmítá do chvíle, než bude další postup projednán s nemocnicemi.

Jaké jsou další varianty transformace pražského zdravotnictví, tak neupřesnil, avšak nějakou variantní verzi škrtů podle Insideru neobdržely ani pražské nemocnice.

Vzpomínka na Julínka

O stejný manévr, jaký je předložen nyní, se v případě ÚHKT pokusil koncem roku 2007 Tomáš Julínek. Jeho plán tehdy ztroskotal na odporu šéfa ústavu Pavla Klenera, místních lékařů a příbuzných pacientů s leukémií a také na tom, že jeho úřad nedokázal před pěti lety předložit důvěryhodnou analýzu, že se kvalita péče nesníží.

"Jsme přesvědčeni, že by tento krok vedl ke zhoršení poskytované zdravotní péče," řekl tehdy mluvčí nespokojenců Václav Trojan. ÚHKT totiž provádí nejsložitější, tzv. alogenní transplantace kostní dřeně a každý organizační zásah může ohrozit stávající kvalitu.

Před pěti lety se lékaři a příbuzní pacientů obávali, že ministerští úředníci prostě chtějí vyhnat nemocnici z lukrativních pozemků v pražském centru, v současném období úspor se mohou navíc významně snížit dotace na léčbu leukémie a dalších krevních chorob.

Pojišťovny dnes platí ÚHKT náklady na každého pacienta zvlášť podle druhu choroby a podle komplikací při léčení. Jeden pacient přitom v průměru přijde na milion korun. Všeobecná fakultní nemocnice, která podle nynějšího návrhu má pacienty převzít, dostává paušální platby za průměrného pacienta, které se mohou bez speciálních dohod o pacientech s leukémií plošně snížit.

--------------------------------------------------------------------------------

Nemocnice ve vašem kraji.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 43 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy