reklama
 
 

Hegerův úřad opět ruší ústav, kde se léčí leukémie

6. 6. 2012 10:50
Po několikaleté odmlce je na stole rušení pražských nemocnic

Praha - Po několikaleté odmlce je na stole rušení pražských nemocnic. Ne sice největších, ale velmi důležitých pro vážně nemocné pacienty.

Informoval o tom deník Insider v úterním vydání s tím, že má v ruce dokument s názvem Návrh restrukturalizace Praha, který sepsaly zdravotní pojišťovny a který minulý čtvrtek rozeslal k připomínkám náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek.

Podle dokumentu má v hlavním městě zaniknout Ústav pro hematologii a krevní transfuzi, Revmatologický ústav a pět menších nemocnic. Nejistý je pak osud Nemocnice Na Homolce.

Nemocnice měly možnost odpovědět do poloviny tohoto týdne a o jejich osudu se velmi pravděpodobně rozhodně už příští pondělí, kdy bude ministr Leoš Heger o návrhu s pojišťovnami jednat. Termínem likvidace má být leden 2013.

Insider zjistil, že obdobné dokumenty se projednávají také v ostatních krajích.

Jedna z variant. Další nejsou známy

Pokud bude dokument schválen, nedostanou Ústav hematologie (ÚHKT) ani Revmatologický ústav na příští rok smlouvu od pojišťoven. Správu budov i léčení pacientů převezme v obou případech přilehlá Všeobecná fakultní nemocnice.

Nic přesnějšího návrh pojišťoven rozeslaný náměstkem Ženíškem neobsahuje. Likvidaci obou ústavů věnuje už pouze jedinou nepříliš srozumitelnou poznámku: "Zařazením k lůžkovému zdravotnickému zařízení se zabezpečenou základní péčí - možná redukce."

"Jde pouze o jednu z diskutovaných variant," potvrdil věrohodnost nového dokumentu Hegerův mluvčí Vlastimil Sršeň. Podrobnější komentář odmítá do chvíle, než bude další postup projednán s nemocnicemi.

Jaké jsou další varianty transformace pražského zdravotnictví, tak neupřesnil, avšak nějakou variantní verzi škrtů podle Insideru neobdržely ani pražské nemocnice.

Vzpomínka na Julínka

O stejný manévr, jaký je předložen nyní, se v případě ÚHKT pokusil koncem roku 2007 Tomáš Julínek. Jeho plán tehdy ztroskotal na odporu šéfa ústavu Pavla Klenera, místních lékařů a příbuzných pacientů s leukémií a také na tom, že jeho úřad nedokázal před pěti lety předložit důvěryhodnou analýzu, že se kvalita péče nesníží.

"Jsme přesvědčeni, že by tento krok vedl ke zhoršení poskytované zdravotní péče," řekl tehdy mluvčí nespokojenců Václav Trojan. ÚHKT totiž provádí nejsložitější, tzv. alogenní transplantace kostní dřeně a každý organizační zásah může ohrozit stávající kvalitu.

Před pěti lety se lékaři a příbuzní pacientů obávali, že ministerští úředníci prostě chtějí vyhnat nemocnici z lukrativních pozemků v pražském centru, v současném období úspor se mohou navíc významně snížit dotace na léčbu leukémie a dalších krevních chorob.

Pojišťovny dnes platí ÚHKT náklady na každého pacienta zvlášť podle druhu choroby a podle komplikací při léčení. Jeden pacient přitom v průměru přijde na milion korun. Všeobecná fakultní nemocnice, která podle nynějšího návrhu má pacienty převzít, dostává paušální platby za průměrného pacienta, které se mohou bez speciálních dohod o pacientech s leukémií plošně snížit.

--------------------------------------------------------------------------------

Nemocnice ve vašem kraji.

autor: Petr Holub | 6. 6. 2012 10:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama