Hegerovo ministerstvo nechá podezřelé zakázky policii

Jakub Novák
20. 7. 2012 11:52
Ministerstvo zdravotnictví není podle svého mluvčí oprávněno cokoliv vyšetřovat
22:34 Po hodině a půl od počátku operace je najednou na sále klid. Játra jsou připravena k vyjmutí. Teď se musí počkat, až dorazí kolegové z odběrového týmu s novými.
22:34 Po hodině a půl od počátku operace je najednou na sále klid. Játra jsou připravena k vyjmutí. Teď se musí počkat, až dorazí kolegové z odběrového týmu s novými. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Úplatkářská kauza Davida Ratha opět vynesla na světlo jména několika společností, o nichž Aktuálně.cz dlouhodobě píše v souvislosti s předražováním zakázek ve zdravotnictví.

Ani poslední obvinění policie však nepovedou k vyšetřování podezřelých zakázek ze strany ministerstva zdravotnictví.

"Ministerstvo zdravotnictví není organ činný v trestním řízení a není oprávněn cokoli prošetřovat," říká k tomu mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Tuto práci ministerstvo přenechá raději policii.

"Domníváme se, že orgány činné v trestním řízení jsou plně kompetentní," dodává k tomu Sršeň.

Společnosti Hospimed, Puro-Klima a B Braun Medical, které se objevují v souvislosti s nabízením úplatků v poslední žádosti policie o vydání poslance Davida Ratha, nefigurovaly pouze ve středočeských nemocnicích.

Tyto tři společnosti měly podle policie nabízet "všimné" za přihrání významných zakázek na dodávky nemocničního vybavení.

Podívejte se: Nekonečný příběh Krajské zdravotní

Jak psalo Aktuálně.cz středočeský model vedoucí k předražování zakázek kopírují některé nemocnice i v dalších krajích.

Na konci března letošního roku vypsalo pět krajských nemocnic (ve Znojmě, Náchodě, Frýdku-Místku, Kladně a Jindřichově Hradci) výběrová řízení podle stejného vzoru, už v říjnu potom provedla zakázku v podobném stylu i nemocnice v Klatovech.

Z pohledu ministerstva zdravotnictví je kámen úrazu především v tom, že nemá kompetence a pravomoci v oblasti zadávání veřejných zakázek řídit jiné nemocnice než ty, jejichž je zřizovatelem.

Kromě zdravotnických zařízení jako je například IKEM (kde v současnosti probíhá policejní šetření) k nim patří například fakultní nemocnice.

"Pokud jde o pravidla k zadávání veřejných zakázek, ty jsou uveřejněny na internetu a pro fakultní nemocnice jsou mnohem přísnějsi, než určuje zákonná norma," říká Sršeň s tím, že nemocnice zřizované kraji se jimi však řídit nemusí.

Kolik stály přístroje pro karlovarskou nemocnici?

 

Právě se děje

Další zprávy