Hegerova reforma má skluz. Do vlády půjde za tři týdny

Radek Nohl Radek Nohl
7. 6. 2011 19:25
Tři zákony měli ministři projednat ve středu. Kvůli řadě připomínek to Heger nestihl
Foto: Julie Remy

Praha - Tři klíčové reformní zákony ponese ministr zdravotnictví Leoš Heger na vládu nejméně o tři týdny později.

Podle zástupců ministerstva je nutné, aby se ještě upravily některé pasáže novely, které vzešly z připomínkových řízení.

Heger tak nestihne avizovaný termín 8. června, kdy o zákonech měli ministři jednat. Nepodaří se tedy zřejmě ani splnit plán, že je do konce června v prvním čtení projednají poslanci ve sněmovně.

"Po dohodě v rámci koalice a dohodě s premiérem budou předloženy na konci měsíce. Ke všeobecně shodě došlo s tím, že by bylo vhodné doladit ještě některé technické parametry vzešlé z připomínkových řízení," zdůvodnil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň, proč má reformní balíček zpoždění.

Lékaři Hegerovu reformu kritizují

Velká zdravotní reforma má přinést řadu radikálních změn.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Zákon o zdravotních službách má například praktickým lékařům nařizovat, že musí sloužit pohotovost. Pokud to odmítnou, bude jim hrozit pokuta.

Doktoři také budou muset kdykoliv dát pacientovi jeho zdravotní dokumentaci. Nyní se běžně stává, že když mu ji nevydají, může se bránit pouze žalobou.

Nově budou moci za pochybení dostat lékaři okamžitě pokutu, nebo jim bude až na jeden rok odebrána licence.

"Zákon není napsaný správně. Výrazně se tím změní vztah mezi lékařem a pacientem," myslí si prezident lékařské komory Milan Kubek.

U pacienta musí být sanitka do 20 minut

Co se má změnit?

 • Zákon o zdravotních službách:
 • posílení práv pacienta - například právo na informace, úctu, volbu lékaře, konzultace jiného doktora, na přítomnost blízké osoby, na informace o ceně zákroků a služeb a způsob jejich hrazení, na duchovní péči ve zdravotnickém zařízení
 • úprava utajeného porodu
 • úprava pravidel pro použití omezovacích prostředků
 • zřízení a provozování registrů
 • sankce za porušování
 • Zákon o specifických zdravotních službách:
 • zákaz vytváření lidských klonů
 • posuzování zdravotní způsobilosti a stavu
 • pravidla ochranného léčení, o němž rozhoduje soud
 • Zákon o zdravotnické záchranné službě:
 • dojezdová doba záchranářů do 20 minut
 • stanovení pravidel součinnosti mezi záchrannou službou a nemocnicemi
 • nemocnice má mít urgentní příjem, předává informace o volné kapacitě

V dalším zákoně o zdravotnické záchranné službě chce ministerstvo nařídit, aby sanitka k pacientovi vždy přijela do dvaceti minut. Podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Pavelky s tím v 95 procentech případů nebude problém.

Provozovatelům se ale plán nelíbí. Důvodem je také to, že pokud záchranka k pacientovi nepřijede včas, dostanou pokutu. Starostové zejména horských obcí říkají, že během zimy nebude téměř možné dojezdové časy dodržet.

Velkou diskuzi vzbudil také zákon o specifických zdravotních službách. Problematická byla například otázka potratů.

Heger původně navrhoval, že pokud by dívka od 16 do 18 let podstoupila potrat, nemuseli by o tom být již informováni její rodiče. S tím ale mají problém někteří konzervativní politici z řad TOP 09 i ODS.

Ministr se ale s nimi již dohodl, že tuto část zákona měnit nebude. "Vzhledem k tomu, že jde o složitou problematiku, ke které je potřeba vést diskusi nejen z hlediska zdravotního výkonu, ale i v oblasti etické, tak ji v tuto chvíli řešit nebudeme," řekl náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek.

Zákon o specifických službách obsahuje i pravidla pro ochranné léčení, sterilizaci či operativní přeměnu pohlaví.

Ministr v tuto chvíli finišuje s přípravou první části reformy. Ve sněmovně má ve druhém čtení malou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která zvyšuje platby za den v nemocnici z 60 na 100 korun a ruší zákaz připlácení za nadstandard.

Do této normy se také přidalo to, že by pacienti platili hotově levné léky do 50 korun. Naopak by už nehradili za každou položku na receptu, jen za celý recept. Spor je u úhrad pojišťoven za běžné amalgámové plomby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy