Hegerova novinka: Operace od primáře bude za 15 tisíc

Radek Nohl Radek Nohl
3. 5. 2012 15:56
Pacienti si budou moci připlatit za jimi vybraného lékaře od června
Chcete operaci od přednosty? Zaplatíte až 15 tisíc korun.
Chcete operaci od přednosty? Zaplatíte až 15 tisíc korun. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Pacienti za operaci od jimi vybraného přednosty nebo primáře zaplatí až 15 tisíc korun. Zákrok od jiného lékaře vyjde nejvýše na 5 tisíc korun.

Takové jsou maximální částky, které budou moci nemocnice podle nových pokynů ministerstva zdravotnictví vybírat za ošetření nebo operaci u vyhlášeného doktora.

Dokument, který ministerstvo Leoše Hegera zdravotnickým zařízením v nejbližší době odešle, pro ně bude jakýmsi návodem, kterého se budou muset držet, aby neporušily zákon.

"Metodický návod by měl být jedním z nástrojů na potlačení šedé ekonomiky a zároveň by měl působit jako ochrana pacientů, kteří mohou být mnohdy pod tlakem lékařů," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Přestože tato unikátní novinka začne platit od 1. června, podle informací Aktuálně.cz již mají některé nemocnice první ceníky připravené.

Část peněz zůstane lékařům

Jak se bude platit za lékaře?

  • Pacient se nesmí v souvislosti se zaplacením poplatku za volbu konkrétního lékaře domáhat žádných dalších výhod, které by mohly vést k poškození jiných pacientů, zejména přednostního poskytnutí zdravotních služeb a operačního termínu podle jeho přání.
  • V případě nesplnění podmínek získává pacient jasné právo na vrácení finančních prostředků.
  • Možnost připlatit si za lékaře je pouze v případě plánovaných operací.
  • Lze předpokládat, že některá zdravotnická zařízení ceníky nezavedou vůbec.
  • Výše poplatku za volbu přednosty/primáře však nesmí být vyšší než 15 tisíc korun, u dalšího lékaře, který není přednostou/primářem, nesmí být vyšší než 5 tisíc korun.
  • Ceník, který nemocnice vydá, musí obsahovat seznam jmen konkrétních lékařů, kteří mohou výkon provést.

Pacienti si za jimi vybraného doktora budou moci zaplatit pouze u plánovaných operací. A cena za jednotlivé přednosty nebo primáře se bude lišit nemocnici od nemocnice.

"Podle našich informací by část prostředků, které vyberou, měla jít ve prospěch lékaře, který výkon provede a další část by se rozdělila mezi další doktory a zdravotnické zařízení, které tak bude mít možnost tyto prostředky investovat," řekl Aktuálně.cz Sršeň.

Peníze by tak mohly jít do zkvalitnění služeb či vybavení zdravotnických zařízení.

Nemocnice se na novinku připravily. Některé z nich mají již ceníky hotové.

"Plánovali jsme to spíše jako výjimečnou záležitost, aby to nenarušilo běžný provoz. Pro začátek asi 10 000 korun za operaci přednostou. Následné úpravy ceny bychom prováděli podle zájmu pacientů," prohlásil pro Aktuálně.cz ředitel ostravské fakultní nemocnice Svatopluk Němeček.

Další nadstandardy

Mezi nadstandardy již od 1. ledna také patří některé druhy kvalitnějších čoček, vakcín nebo sáder. V některých zdravotnických zařízeních si pacienti například za lepší čočky připlatí i 80 tisíc korun. 

V budoucnu by se na seznam mohly podle plánu ministerstva dostat například lázně, zubní plomby pro dospělé, rehabilitace, dlouhodobá péče nebo zdravotní doprava.

Jaké máte zkušenosti s nadstandardy? Zaplatíte si za to, aby vás operoval špičkový lékař? Své názory pište na mou stránku na Facebooku zde.

 

Právě se děje

Další zprávy