Heger zvýší mzdy lékařů jen částečně, zbytek je nejistý

Radek Nohl Radek Nohl
4. 11. 2011 16:04
Slíbeno měli 10 %, dostanou ale o třetinu méně. Odboráři proto spustí novou kampaň
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. V pozadí šéf lékařských odborů Martin Engel.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. V pozadí šéf lékařských odborů Martin Engel. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nemocnice nebudou mít hned od 1. ledna 2012 na desetiprocentní navýšení platů zdravotního personálu.

Doktoři a zdravotní sestry dostanou na začátku roku navíc jen část peněz, které si lékaři vybojovali při protestní akci "Děkujeme, odcházíme". Konkrétně půjde o 6,25 %, což rozpočet resortu zatíží částkou kolem tří miliard.

Na další navýšení platů si budou muset počkat, uvidí se v průběhu roku. Záležet bude na aktuální ekonomické situaci. 

"Vývoj v Evropě je hrozivý, takže se k celému desetiprocentnímu zvýšení mezd neodvážíme zavázat," řekl ministr zdravotní Leoš Heger na mimořádně svolané tiskové konferenci

Zároveň tak odpověděl na ultimátum, které mu daly lékařské odbory. Ty chtěly do páteční půlnoci záruky, že i v příštím roce budou peníze na navýšení platů v nemocnicích. Letos přitom již doktorům stouply o 5000 až 8000 korun.

Ministerstvo také připustilo, že není vůbec jisté, zda lékaři dostanou navýšení celé. "V případě velkého nárůstu nezaměstnanosti a propadu výběru pojistného ale férově říkáme, že bude velmi obtížné provést druhou fázi valorizace již v polovině příštího roku," uvedl náměstek ministra Petr Nosek.

Odbory již připravují protitah

Lékaři předem oznámili, že od příštího týdne odstartují happeningy, kterými se chtějí navýšení platů domoci. Akce budou součástí měsíční kampaně "Zůstáváme, splňte sliby".

"Od pondělí začneme pracovat na tom, co už je připravené," potvrdil předseda lékařských odborů Martin Engel. "Nebudou to žádné masové akce a určitě ani nenaruší chod nemocnic, to znamená dostupnost péče pro pacienty," dodal šéf lékařských odborářů.

Foto: Ludvík Hradilek

Ministr Heger říká, že navýšení platů od začátku roku 2012 neslíbil. Odkazuje přitom na memorandum, které s odborovými předáky podepsal. V něm podle něj není uvedeno, že se platy zdravotníků mají zvýšit hned od 1. ledna.

Happeningy odborů by měly trvat měsíc. Odboráři ale tentokrát vypůjčenou sanitku Mudr.ncák ke svým akcím nevyužijí, protože ji vrátili filmovým producentům.

Na začátku prosince se lékaři dohodnou na dalším postupu. Do té doby neplánují hromadné podání výpovědí. "Obávám se toho, kdy dojde lékařům trpělivost," prohlásil mluvčí lékařské komory a člen předsednictva odborů Michal Sojka.

První připomínkou ministrova slibu se stala figurína Doktora Exoda, na které odstartovali odboráři před budovou ministerstva odpočítávání času pro odpověď. Ultimátum skončí právě v pátek večer.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Policie hledá muže, který na ulici v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Dnešní střelba ve městě Espelkamp v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádala dva mrtvé. Pachatel je na útěku, sdělil agentuře DPA mluvčí policie v Bielefeldu. Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Bild uvedl, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu.

Policie podezřívá z činu 52letého muže z Dolního Saska. Tvrdí, že veřejnosti nebezpečí nehrozí. "Policie má operační situaci plně pod kontrolou, ve službě je mnoho příslušníků," uvedla mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy