Heger zruší změny, co se nepovedly. I souhlas rodičů

Radek Nohl Radek Nohl
3. 5. 2012 10:00
Lékaři již nebudou muset vyžadovat u některých zákroků podpis obou rodičů
U doktora již nebude nutný souhlas obou rodičů.
U doktora již nebude nutný souhlas obou rodičů. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo Leoše Hegera ustupuje od prvních změn, které jsou jen v několik týdnů starých zdravotnických zákonech.

Úřad chce ještě do podzimu zrušit, aby k některým výkonům byl nutný souhlas obou rodičů. Zároveň s tím upraví zákon tak, aby k práci na dohodu nebylo nutné podstoupit vstupní prohlídku u doktora.

"Další zásadní problémy, které by v tuto chvíli bylo nutné ve zrychleném režimu upravovat, nejsou. Je nutné, aby si zákon sednul a projevil se v praxi. Na to je nutný určitý čas," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra Martin Plíšek, který úpravy zákonů připravuje.

Právě zmíněný souhlas obou rodičů k některým zákrokům je v současné době zřejmě největším problémem nových Hegerových zákonů, které jsou platné teprve od dubna.

Doktoři odmítli některé děti léčit

V praxi se ukázalo, že zatímco ministerstvo zdravotnictví říká, že podpis obou rodičů je nutný jen například u chemoterapií, náročné plastické operace nebo amputace jedné z končetin, někteří lékaři ho vyžadují i třeba na zubní pohotovosti.

A kvůli tomu, že souhlas obou rodičů neměli, odmítli doktoři již některé děti léčit.

"Do práv u rozvedených rodin nebo rodičů, kteří spolu nekomunikují, se zasáhlo příliš. Z toho důvodu my ten povinný souhlas obou rodičů zrušíme, bude tedy platit souhlas jen jednoho rodiče," uvedl Plíšek.

Podle něj se počítá s tím, že novelu předloží sněmovně ministr Heger jako poslanec.

Platná by tak měla být již od letošního podzimu. Do té doby by se lékaři podle ministerstva měli řídit zdravým rozumem. 

Zruší se povinné vstupní prohlídky

Také další změna - nutnost projít vstupní prohlídkou u doktora - již pro zaměstnance, kteří budou pracovat na dohodu, nebude potřeba. Ministerstvo to podle Plíška změní do 1. dubna 2013. Právě v ten den totiž začne zmíněná úprava zákona platit.

Foto: Ondřej Besperát

Novelu kromě České lékařské komory kritizuje i Svaz pacientů. Jejich zástupci se shodli na tom, že předloží příští týden senátní návrh zákona o zdravotních službách.

Kromě toho, aby se zrušil písemný souhlas obou rodičů, který je nyní nutný k některým zákrokům, chtějí také vypustit požadavek, že lékař má požadovat od pacienta po uplynutí 30 dnů nový souhlas s léčbou.

Lékařská komora také žádá o to, aby znovu mohla nahlížet do zdravotnické dokumentace.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy