Heger zruší změny, co se nepovedly. I souhlas rodičů

Radek Nohl Radek Nohl
3. 5. 2012 10:00
Lékaři již nebudou muset vyžadovat u některých zákroků podpis obou rodičů
U doktora již nebude nutný souhlas obou rodičů.
U doktora již nebude nutný souhlas obou rodičů. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo Leoše Hegera ustupuje od prvních změn, které jsou jen v několik týdnů starých zdravotnických zákonech.

Úřad chce ještě do podzimu zrušit, aby k některým výkonům byl nutný souhlas obou rodičů. Zároveň s tím upraví zákon tak, aby k práci na dohodu nebylo nutné podstoupit vstupní prohlídku u doktora.

"Další zásadní problémy, které by v tuto chvíli bylo nutné ve zrychleném režimu upravovat, nejsou. Je nutné, aby si zákon sednul a projevil se v praxi. Na to je nutný určitý čas," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra Martin Plíšek, který úpravy zákonů připravuje.

Právě zmíněný souhlas obou rodičů k některým zákrokům je v současné době zřejmě největším problémem nových Hegerových zákonů, které jsou platné teprve od dubna.

Doktoři odmítli některé děti léčit

V praxi se ukázalo, že zatímco ministerstvo zdravotnictví říká, že podpis obou rodičů je nutný jen například u chemoterapií, náročné plastické operace nebo amputace jedné z končetin, někteří lékaři ho vyžadují i třeba na zubní pohotovosti.

A kvůli tomu, že souhlas obou rodičů neměli, odmítli doktoři již některé děti léčit.

"Do práv u rozvedených rodin nebo rodičů, kteří spolu nekomunikují, se zasáhlo příliš. Z toho důvodu my ten povinný souhlas obou rodičů zrušíme, bude tedy platit souhlas jen jednoho rodiče," uvedl Plíšek.

Podle něj se počítá s tím, že novelu předloží sněmovně ministr Heger jako poslanec.

Platná by tak měla být již od letošního podzimu. Do té doby by se lékaři podle ministerstva měli řídit zdravým rozumem. 

Zruší se povinné vstupní prohlídky

Také další změna - nutnost projít vstupní prohlídkou u doktora - již pro zaměstnance, kteří budou pracovat na dohodu, nebude potřeba. Ministerstvo to podle Plíška změní do 1. dubna 2013. Právě v ten den totiž začne zmíněná úprava zákona platit.

Foto: Ondřej Besperát

Novelu kromě České lékařské komory kritizuje i Svaz pacientů. Jejich zástupci se shodli na tom, že předloží příští týden senátní návrh zákona o zdravotních službách.

Kromě toho, aby se zrušil písemný souhlas obou rodičů, který je nyní nutný k některým zákrokům, chtějí také vypustit požadavek, že lékař má požadovat od pacienta po uplynutí 30 dnů nový souhlas s léčbou.

Lékařská komora také žádá o to, aby znovu mohla nahlížet do zdravotnické dokumentace.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Český řidič kamionu zemřel na německé dálnici, když narazil do kolony aut

Při nehodě na dálnici v německém Sasku-Anhaltsku zahynul český řidič kamionu, který zřejmě kvůli nepozornosti naboural do kolony stojících vozidel. Informoval o tom deník Leipziger Volkszeitung. Neštěstí se stalo v pondělí odpoledne na dálničním úseku mezi Halle a Lipskem poblíž města Merseburg. Čtyřiatřicetiletý řidič zůstal po nárazu do stojícího kamionu zaklíněný v kabině a na místě podlehl svým zraněním. Podle policie zatím není zřejmé, zda řidiče přemohla únava nebo nehodu způsobila chvilková nepozornost.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy