Heger zruší změny, co se nepovedly. I souhlas rodičů

Radek Nohl Radek Nohl
3. 5. 2012 10:00
Lékaři již nebudou muset vyžadovat u některých zákroků podpis obou rodičů
U doktora již nebude nutný souhlas obou rodičů.
U doktora již nebude nutný souhlas obou rodičů. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo Leoše Hegera ustupuje od prvních změn, které jsou jen v několik týdnů starých zdravotnických zákonech.

Úřad chce ještě do podzimu zrušit, aby k některým výkonům byl nutný souhlas obou rodičů. Zároveň s tím upraví zákon tak, aby k práci na dohodu nebylo nutné podstoupit vstupní prohlídku u doktora.

"Další zásadní problémy, které by v tuto chvíli bylo nutné ve zrychleném režimu upravovat, nejsou. Je nutné, aby si zákon sednul a projevil se v praxi. Na to je nutný určitý čas," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra Martin Plíšek, který úpravy zákonů připravuje.

Právě zmíněný souhlas obou rodičů k některým zákrokům je v současné době zřejmě největším problémem nových Hegerových zákonů, které jsou platné teprve od dubna.

Doktoři odmítli některé děti léčit

V praxi se ukázalo, že zatímco ministerstvo zdravotnictví říká, že podpis obou rodičů je nutný jen například u chemoterapií, náročné plastické operace nebo amputace jedné z končetin, někteří lékaři ho vyžadují i třeba na zubní pohotovosti.

A kvůli tomu, že souhlas obou rodičů neměli, odmítli doktoři již některé děti léčit.

"Do práv u rozvedených rodin nebo rodičů, kteří spolu nekomunikují, se zasáhlo příliš. Z toho důvodu my ten povinný souhlas obou rodičů zrušíme, bude tedy platit souhlas jen jednoho rodiče," uvedl Plíšek.

Podle něj se počítá s tím, že novelu předloží sněmovně ministr Heger jako poslanec.

Platná by tak měla být již od letošního podzimu. Do té doby by se lékaři podle ministerstva měli řídit zdravým rozumem. 

Zruší se povinné vstupní prohlídky

Také další změna - nutnost projít vstupní prohlídkou u doktora - již pro zaměstnance, kteří budou pracovat na dohodu, nebude potřeba. Ministerstvo to podle Plíška změní do 1. dubna 2013. Právě v ten den totiž začne zmíněná úprava zákona platit.

Foto: Ondřej Besperát

Novelu kromě České lékařské komory kritizuje i Svaz pacientů. Jejich zástupci se shodli na tom, že předloží příští týden senátní návrh zákona o zdravotních službách.

Kromě toho, aby se zrušil písemný souhlas obou rodičů, který je nyní nutný k některým zákrokům, chtějí také vypustit požadavek, že lékař má požadovat od pacienta po uplynutí 30 dnů nový souhlas s léčbou.

Lékařská komora také žádá o to, aby znovu mohla nahlížet do zdravotnické dokumentace.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 55 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy