Heger: Nemocní nebudou muset doplácet za potraviny

ČTK ČTK
20. 10. 2011 11:08
Ministr se na tom dohodl se zdravotními pojišťovnami a vyvrátil obavy lékařů i pacientů
Leoš Heger se dohodl s pojišťovnami na hrazení stravy nemocným
Leoš Heger se dohodl s pojišťovnami na hrazení stravy nemocným | Foto: Jan Langer

Praha - Za potraviny pro zvláštní lékařské účely nebudou lidé s rakovinou či chorobami metabolismu nadále nic platit.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger se dohodl se zdravotními pojišťovnami, že budou nemocným potraviny dál hradit. Obavy lékařů i pacientů, že by se vedle léků do 50 korun mohly z úhrad vyřadit i léčebné potraviny, vyvolaly reformní zákony.

Obsahují ustanovení, které umožňuje dvojí výklad. Heger uvedl, že se úprava vztahuje ale jen na léky. Do čtvrt roku přesto připraví jednoznačnou novelu.

"Nejsme pyšní, že tato situace nastala, je v tom určitá chyba, ale dali jsme zatím výklad pro překlenutí řekněme čtvrtročního období. Do té doby uděláme zrychleným procesem novelu, která vypustí z textu potraviny, aby znění bylo jednoznačné," řekl ministr. Na novele se dohodl se šéfem Národní rady osob se zdravotním postižením Václavem Krásou.

Podle Krásy by se měla novela stihnout do začátku příštího roku, kdy by mohly reformní zákony začít platit. "Je to vážná situace. Týká se asi 2000 lidí, takže z hlediska zdravotního pojištění to není takový problém, ale lidský problém je to obrovský," řekl Krása.

Speciální potraviny třeba pro pacienty s poruchou metabolismu zvanou fenylketonurie vyjdou totiž na 100.000 až 350.000 korun ročně. Pojišťovny je hradí jako jedinou účinnou léčbu. Pokud by přestaly, mohlo by to podle člena výboru odborné lékařské společnosti pro klinickou výživu Pavla Kohouta vést k přerušení léčby, tím i k ohrožení zdraví a v mnoha případech i života řady pacientů.

"Na recept se podle zákona o léku předepisují jenom léky, nelze na něj psát potraviny, ty stojí mimo zákon o léku. Takže by byl patový nonsens, že by se to vztahovalo na oboje," shrnul ministr.

Výklad ministerstva se shoduje s tím, který před pár dny zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten rozhoduje o úhradách, stejně jako o tom, co pojišťovny hradit nebudou. Ústav uplatní podle ředitele Martina Beneše ustanovení novely tak, že nepřizná úhradu léčivým přípravkům, které lze vydávat i bez receptu. U potravin pro zvláštní lékařské účely přizná úhradu jako dosud.

Pokud by podle Krásy ministr novelu nepřipravil, bude o ni rada postižených usilovat sama. Obrátila by se kvůli ní na poslance, aby změnu zákona navrhli. Krása věří, že novelu podpoří jak koaliční, tak opoziční zákonodárci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Leicester bude soupeřem Chelsea ve finále Anglického poháru

Fotbalisté Leicesteru porazili v semifinále Anglického poháru ve Wembley 1:0 Southampton. O cennou trofej se ve finále utkají s Chelsea, která v sobotu zdolala stejným výsledkem Manchester City.

Zápas sledovaly přímo v hledišti největšího anglického fotbalového stadionu čtyři tisíce diváků. Právě semifinále FA Cupu sloužilo jako testovací akce pro návrat fanoušků do ochozů.

Southampton v dosavadním průběhu Anglického poháru ještě neinkasoval, hned první soupeřova trefa pro něj ale znamenala konec v soutěži. V 55. minutě utekl po levé straně Jamie Vardy a předložil míč před bránu Kelechimu Iheanachovi, který nadvakrát překonal Frasera Forstera. Nigerijský útočník dal 15. gól v sezoně.

"Lišky" si zahrají finále FA Cupu poprvé od roku 1969 a budou usilovat o první triumf. Všechny čtyři finálové účasti v klubové historii pro ně skončily porážkou.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý finálový zápas v Kladně, tentokrát 4:1

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý zápas finále play off první hokejové ligy na ledě Kladna, tentokrát 4:1. Dukla udělala další krok směrem k postupu mezi elitu především díky dobře zvládnuté první třetině, po níž vedla 2:0. Třemi body za gól a dvě nahrávky se blýskl Matěj Pekr. Série se nyní přesune do Jihlavy, kde se odehrají ve středu a ve čtvrtek další dvě utkání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

11 mrtvých po nehodě vlaku v Egyptě

Při nehodě osobního vlaku v Egyptě zahynulo nejméně 11 lidí, dalších zhruba 100 se jich zranilo. Oznámilo to egyptské ministerstvo zdravotnictví.

Další zprávy