Heger: Nemocní nebudou muset doplácet za potraviny

ČTK ČTK
20. 10. 2011 11:08
Ministr se na tom dohodl se zdravotními pojišťovnami a vyvrátil obavy lékařů i pacientů
Leoš Heger se dohodl s pojišťovnami na hrazení stravy nemocným
Leoš Heger se dohodl s pojišťovnami na hrazení stravy nemocným | Foto: Jan Langer

Praha - Za potraviny pro zvláštní lékařské účely nebudou lidé s rakovinou či chorobami metabolismu nadále nic platit.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger se dohodl se zdravotními pojišťovnami, že budou nemocným potraviny dál hradit. Obavy lékařů i pacientů, že by se vedle léků do 50 korun mohly z úhrad vyřadit i léčebné potraviny, vyvolaly reformní zákony.

Obsahují ustanovení, které umožňuje dvojí výklad. Heger uvedl, že se úprava vztahuje ale jen na léky. Do čtvrt roku přesto připraví jednoznačnou novelu.

"Nejsme pyšní, že tato situace nastala, je v tom určitá chyba, ale dali jsme zatím výklad pro překlenutí řekněme čtvrtročního období. Do té doby uděláme zrychleným procesem novelu, která vypustí z textu potraviny, aby znění bylo jednoznačné," řekl ministr. Na novele se dohodl se šéfem Národní rady osob se zdravotním postižením Václavem Krásou.

Podle Krásy by se měla novela stihnout do začátku příštího roku, kdy by mohly reformní zákony začít platit. "Je to vážná situace. Týká se asi 2000 lidí, takže z hlediska zdravotního pojištění to není takový problém, ale lidský problém je to obrovský," řekl Krása.

Speciální potraviny třeba pro pacienty s poruchou metabolismu zvanou fenylketonurie vyjdou totiž na 100.000 až 350.000 korun ročně. Pojišťovny je hradí jako jedinou účinnou léčbu. Pokud by přestaly, mohlo by to podle člena výboru odborné lékařské společnosti pro klinickou výživu Pavla Kohouta vést k přerušení léčby, tím i k ohrožení zdraví a v mnoha případech i života řady pacientů.

"Na recept se podle zákona o léku předepisují jenom léky, nelze na něj psát potraviny, ty stojí mimo zákon o léku. Takže by byl patový nonsens, že by se to vztahovalo na oboje," shrnul ministr.

Výklad ministerstva se shoduje s tím, který před pár dny zveřejnil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten rozhoduje o úhradách, stejně jako o tom, co pojišťovny hradit nebudou. Ústav uplatní podle ředitele Martina Beneše ustanovení novely tak, že nepřizná úhradu léčivým přípravkům, které lze vydávat i bez receptu. U potravin pro zvláštní lékařské účely přizná úhradu jako dosud.

Pokud by podle Krásy ministr novelu nepřipravil, bude o ni rada postižených usilovat sama. Obrátila by se kvůli ní na poslance, aby změnu zákona navrhli. Krása věří, že novelu podpoří jak koaliční, tak opoziční zákonodárci.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš. Dalších 5 miliard po analýze asi v únoru

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy