Heger chce utnout korumpování lékařů, žádá obří pokuty

Radek Nohl Radek Nohl
12. 1. 2012 12:04
Firma, která bude u lékaře lobbovat, aby předepisoval její léky, dostane pokutu 15 milionů
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Pro farmaceutické společnosti bude výrazně těžší lobbovat u lékařů za to, aby pacientům předepisovali jejich lék.

Ministerstvo zdravotnictví totiž dokončilo práci na novele zákona, která podobné praktiky firem znemožní. Návrh úřad ministra Leoše Hegera ve středu odeslal do připomínkového řízení a Aktuálně.cz ho má k dispozici.

Novela má omezit výjezdy doktorů na konference farmaceutických firem. Zakáže také různé hry, jimiž se ovlivňuje předepisování léků. Zatímco teď hrozila za porušení zákona pokuta v řádu stovek tisíc korun, nově bude možné udělit sankce až do 15 milionů korun.

"Lékař také nebude moci předepsat lék podle reklamního lobbingu, ale jasného zdravotního stavu pacienta, což by mělo přinést i úspory," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra Martin Plíšek.

Ministerstvo počítá, že se zákon dostane v únoru do vlády a bude platný od podzimu letošního roku.

Z kongresů se stávají zájezdy

V současné době je mimo jiné běžné, že ti lékaři, kteří se zapojí do studie, dostávají od firem peníze nebo počítač. 

Ministr Leoš Heger.
Ministr Leoš Heger. | Foto: Jan Langer

V některých případech jedou na zahraniční kongres, který je ve skutečnosti spíše pobytovým zájezdem.

"Zákon říká, že bude možné hradit pouze zdůvodnitelné výdaje - registrační poplatek a náklady spojené s ubytováním, dopravou a stravou," uvedl Plíšek. 

Nově bude hrozit pokuta také za marketing prostřednictvím třetích osob. Novela tedy bude platit nejen pro lékaře, lékárníky a zástupce farmaceutických firem, ale třeba i pro rodiny, které s nimi na lukrativní zahraniční kongres pojedou.

"Očekáváme, že informace o pořádaných akcích budou zveřejňovány na internetu," dodal Plíšek s tím, že již první společnosti se k tomu odhodlaly. 

Ministr Heger lékařům cesty na kongresy za zvýhodnění firem zakázal již na začátku loňského roku.

Experti z Národní ekonomické rady vlády mu však poté doporučili, aby vznikl fond, do něhož by farmaceutické společnosti přispívaly a z nějž by se cesty doktorů na lukrativní kongresy platily. Odpadla by tak přímá vazba mezi lékařem a firmou, a tím i riziko korupce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy