Hazardní firmy se lekly exekucí, začaly splácet daňové dluhy

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 10. 2014 7:00
Po letních zátazích finančních úřadů klesly závazky loterijních firem vůči státu na třetinu.
V casinu Happy Day v Praze na Václavském náměstí letos v červenci finanční správa kvůli dluhům na daních zabavovala peníze i hrací přístroje
V casinu Happy Day v Praze na Václavském náměstí letos v červenci finanční správa kvůli dluhům na daních zabavovala peníze i hrací přístroje | Foto: Reuters

Praha - Více než dvě stě milionů korun dluhů na daních zaplatily během prázdnin loterijní firmy. Může za to tažení, které finanční správa spustila letos v létě. Berní úředníci provedli několik přepadových kontrol kasin a heren, kde kvůli dluhům zabavovali hotovost a obstavovali hrací přístroje.

"Některé firmy začaly se správcem daně spolupracovat a rozhodly se řešit svoje nedoplatky," potvrdila mluvčí finančního ředitelství Jitka Ježková.

Slovy čísel: zatímco loni ke konci srpna činily nedoplatky loterijních firem na daních a odvodech za loterie 352 milionů korun a ke konci letošního června tato suma stoupla na 370 milionů, aktuální výše jejich dluhů poklesla na 124 milionů korun. Hazardní firmy tedy během dvou měsíců snížily své dluhy vůči státu o čtvrt miliardy korun.

Viditelně pověšený oběšenec

Zlepšený výběr kvituje i náměstek ministra financí pro oblast hazardu Ondřej Závodský. Právě on stojí za tvrdším postupem proti dlužníkům.

"Zastávám středověkou teorii dobře pověšeného oběšence, která funguje i dnes. Lapka, oběšený na křižovatce královských cest, je poměrně dobrý signál pro ostatní lapky. Odradí je to," řekl Závodský, který odmítá v boji proti neplatičům polevit.

"Hlavním mottem v oblasti hazardu je vymahatelnost práva. Jestli nějaké společnosti profitují z peněz, které mají povinně odvést státu a stát si naopak musí hradit pokladní poukázky, tak proti tomu budeme tvrdě postupovat," uvedl Závodský.

V červnu provedla finanční správa několik kontrol na západě Čech, v červenci pak i ve dvou kasinech, patřících do velké sítě Happy Day Antonína Šimka.

Zatímco první vlna kontrol na západě Čech proběhla bez povšimnutí veřejnosti, druhá v Šimkových kasinech v Praze na Václavském náměstí a v Jablonci nad Nisou se neobešla bez zájmu médií.

Dražby se odkládají

Při první vlně kontrol zabavili daňoví exekutoři vybavení kasin (například 19 hracích stolů a 121 výherních hracích přístrojů) v hodnotě takřka 22 milionů korun, pět milionů v hotovosti a k tomu pět automobilů.

V kasinech Happy Day pak v červenci obstavili 19 hracích automatů a zabavili několik milionů korun. Nerozpakovali se také zabavovat alkohol a cigarety.

Pohrozili zároveň, že pokud firma bezodkladně dlužné daně nezaplatí, prodají zabavené přístroje v dražbě. To zjevně zapůsobilo. "Deklarované závazky vůči státu jsou z osmdesáti procent uhrazeny a na dalších splátkách se intenzivně pracuje," uvedl majitel kasin Happy Day Antonín Šimek.

I když jsou přístroje stále oblepené exekučními nálepkami, zůstávají na místě a jejich avizované dražby se zatím odkládají. Přístroje tak mají čas na to, aby vydělaly na splacení zbytku dluhů.

"Daňové subjekty začaly se správcem daně spolupracovat, zavázaly se k dobrovolným úhradám a tyto dohody plní. Vzhledem k tomu, že předpokládáme úhradu celého dluhu, prozatím exekuci hracích přístrojů neplánujeme," dodala Jitka Ježková z finančního ředitelství.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy