Hazard se rozbujel za ministra Sobotky, vrací kritiku Babiš

Marek Pokorný Lucie Stuchlíková Marek Pokorný, Lucie Stuchlíková
15. 5. 2015 10:50
Povolování videoloterijních terminálů začalo v roce 2005, když byl Bohuslav Sobotka ministrem financí. My je chceme omezit a navíc vybrat daně, říká Babiš.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přestřelka mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) kvůli podobě nového zákona o loteriích se přiostřuje. Babiš totiž předložil do Legislativní rady vlády mnohem mírnější podobu nového zákona, než před několika měsíci sliboval. Předseda vlády ho obvinil, že jde na ruku hazardu, a vyzval jej, ať se vrátí k původní, mnohem přísnější verzi.  

Podle Babiše to ale byl právě Sobotka, za jehož působení na ministerstvu financí do roku 2006 hazard začal bujet do současné podoby, a že se naopak snaží hazard regulovat víc než dosud. "Neměl by naše snahy podrážet, ale naopak by nám měl pomoci s jejich prosazením, když sám coby ministr financí zapříčinil současný stav," řekl Babiš.

Nejzásadnějším problémem, který přispěl k nárůstu závislosti na hracích přístrojích, bylo podle současného vedení ministerstva živelné a nesystémové povolování interaktivních videoloterijních terminálů. Jejich boom začal v letech 2005 a 2006, kdy stál v čele ministerstva financí právě Sobotka.

Zatímco podobné klasické automaty měly podle zákona omezené maximální možné vklady na jednu hru na dvě koruny v hospodě a pět korun v hernách, sázky na videoloterijních terminálech byly prakticky neomezené, protože dostaly výjimku.

"Videoloterijní terminály se začaly povolovat právě okolo roku 2005. Nyní je jich mnohonásobně víc než klasických a právě ony nejvíce přispěly k nárůstu závislostí," uvedl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Sobotku ale hájí bývalý protihazardní aktivista a nyní náměstek brněnského primátora Matěj Hollan. Za Sobotky sice podle něj Sazka jako první začala zavádět videoloterijní terminály, ne ale na tvrdý hazard.

"Tehdy byl šéfem Státního dozoru Pavel Němec, který úspěšně odolával nájezdům Ivo Valenty (majitel Synotu a dnes senátor – pozn. red.). Okamžitě po instalování do úřadu ho ale ministr financí první Topolánkovy vlády Vlastimil Tlustý vyhodil a na jeho místo dal Pavla Vrzáně, člověka přímo z hazardní branže,“ podotýká Hollan, podle něhož se masivní povolování videoloterijních terminálů rozmohlo až za Tlustého a zejména jeho nástupce Miroslava Kalouska. "Premiérovi lze jistě vyčítat plno věcí, podpora hazardu to ale skutečně není a od Babiše je to velmi nízké," dodal.

Sto korun místo pěti

Dlouho očekávaná norma ve své první verzi výrazně omezovala především hrací automaty a videoloterijní terminály. A k tomu ještě zvyšovala loterijním firmám daně. Do legislativní rady vlády ale nakonec Babiš zničehonic poslal mnohem měkčí verzi, než jakou koncem loňského roku představil veřejnosti.

"Ze zákona podle všeho vypadly veškeré části, které měly nějak chránit hráče před vznikem závislosti. Zvyšují se nejvyšší prohry, zmizela povinnost přerušit hraní nebo informovat o celkové prohře," uvedl pro deník Aktuálně.cz premiér. Například nejvyšší možná sázka na videoloterijním terminálu měla být 5 korun, nově navrhuje ministerstvo financí stokorunu.

Podobně se podle nového návrhu má zvednout i maximální možná suma, která jde prohrát za hodinu, nebo se výrazně zrychlit hra: Zatímco původní verze zákona navrhovala prodlevu mezi jednotlivými hrami na terminálu (tedy jejich „točení“) na minimálně pět vteřin, v nové verzi jsou to již jen dvě vteřiny.

Aby bylo kam ustupovat

Sám Babiš tvrdí, že měkčí zákon měl v plánu od začátku. Jinak by prý nevybral dost peněz na daních. Původní návrh byl prý pouze strategií, jak si udělat rezervu pro případ, že by hazardní lobby zatlačila na jeho kolegy ve vládě.

"Předložení stokorunového limitu hned na začátku by mohlo znamenat, že si hazardní firmy prolobbují v připomínkovém řízení 1000, respektive 5000 korun, což byl jejich původní požadavek,“ uvedl Babiš. A poslední verze je stále mnohem přísnější než stav, který je nyní.

"V žádném případě není pravda, že by ze zákona vypadla opatření proti vzniku závislostí," dodal Babiš. Zákon podle něj samozřejmě nadále obsahuje účinná opatření proti patologickému hráčství, například  "hráčské karty", po jejichž zavedení by nemohli sociální dávky utrácet u automatů lidé pobírající příspěvek v hmotné nouzi, lidé s prohlášeným úpadkem nebo dobrovolně se léčící patologičtí hráči.

Hrací automaty také budou muset zcela zmizet z restaurací a čerpacích stanic. Nadále budou moci být jen v hernách a kasinech, kde budou pod přísným dohledem.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy