Hazard se rozbujel za ministra Sobotky, vrací kritiku Babiš

Marek Pokorný Lucie Stuchlíková Marek Pokorný, Lucie Stuchlíková
15. 5. 2015 10:50
Povolování videoloterijních terminálů začalo v roce 2005, když byl Bohuslav Sobotka ministrem financí. My je chceme omezit a navíc vybrat daně, říká Babiš.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přestřelka mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) kvůli podobě nového zákona o loteriích se přiostřuje. Babiš totiž předložil do Legislativní rady vlády mnohem mírnější podobu nového zákona, než před několika měsíci sliboval. Předseda vlády ho obvinil, že jde na ruku hazardu, a vyzval jej, ať se vrátí k původní, mnohem přísnější verzi.  

Podle Babiše to ale byl právě Sobotka, za jehož působení na ministerstvu financí do roku 2006 hazard začal bujet do současné podoby, a že se naopak snaží hazard regulovat víc než dosud. "Neměl by naše snahy podrážet, ale naopak by nám měl pomoci s jejich prosazením, když sám coby ministr financí zapříčinil současný stav," řekl Babiš.

Nejzásadnějším problémem, který přispěl k nárůstu závislosti na hracích přístrojích, bylo podle současného vedení ministerstva živelné a nesystémové povolování interaktivních videoloterijních terminálů. Jejich boom začal v letech 2005 a 2006, kdy stál v čele ministerstva financí právě Sobotka.

Zatímco podobné klasické automaty měly podle zákona omezené maximální možné vklady na jednu hru na dvě koruny v hospodě a pět korun v hernách, sázky na videoloterijních terminálech byly prakticky neomezené, protože dostaly výjimku.

"Videoloterijní terminály se začaly povolovat právě okolo roku 2005. Nyní je jich mnohonásobně víc než klasických a právě ony nejvíce přispěly k nárůstu závislostí," uvedl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Sobotku ale hájí bývalý protihazardní aktivista a nyní náměstek brněnského primátora Matěj Hollan. Za Sobotky sice podle něj Sazka jako první začala zavádět videoloterijní terminály, ne ale na tvrdý hazard.

"Tehdy byl šéfem Státního dozoru Pavel Němec, který úspěšně odolával nájezdům Ivo Valenty (majitel Synotu a dnes senátor – pozn. red.). Okamžitě po instalování do úřadu ho ale ministr financí první Topolánkovy vlády Vlastimil Tlustý vyhodil a na jeho místo dal Pavla Vrzáně, člověka přímo z hazardní branže,“ podotýká Hollan, podle něhož se masivní povolování videoloterijních terminálů rozmohlo až za Tlustého a zejména jeho nástupce Miroslava Kalouska. "Premiérovi lze jistě vyčítat plno věcí, podpora hazardu to ale skutečně není a od Babiše je to velmi nízké," dodal.

Sto korun místo pěti

Dlouho očekávaná norma ve své první verzi výrazně omezovala především hrací automaty a videoloterijní terminály. A k tomu ještě zvyšovala loterijním firmám daně. Do legislativní rady vlády ale nakonec Babiš zničehonic poslal mnohem měkčí verzi, než jakou koncem loňského roku představil veřejnosti.

"Ze zákona podle všeho vypadly veškeré části, které měly nějak chránit hráče před vznikem závislosti. Zvyšují se nejvyšší prohry, zmizela povinnost přerušit hraní nebo informovat o celkové prohře," uvedl pro deník Aktuálně.cz premiér. Například nejvyšší možná sázka na videoloterijním terminálu měla být 5 korun, nově navrhuje ministerstvo financí stokorunu.

Podobně se podle nového návrhu má zvednout i maximální možná suma, která jde prohrát za hodinu, nebo se výrazně zrychlit hra: Zatímco původní verze zákona navrhovala prodlevu mezi jednotlivými hrami na terminálu (tedy jejich „točení“) na minimálně pět vteřin, v nové verzi jsou to již jen dvě vteřiny.

Aby bylo kam ustupovat

Sám Babiš tvrdí, že měkčí zákon měl v plánu od začátku. Jinak by prý nevybral dost peněz na daních. Původní návrh byl prý pouze strategií, jak si udělat rezervu pro případ, že by hazardní lobby zatlačila na jeho kolegy ve vládě.

"Předložení stokorunového limitu hned na začátku by mohlo znamenat, že si hazardní firmy prolobbují v připomínkovém řízení 1000, respektive 5000 korun, což byl jejich původní požadavek,“ uvedl Babiš. A poslední verze je stále mnohem přísnější než stav, který je nyní.

"V žádném případě není pravda, že by ze zákona vypadla opatření proti vzniku závislostí," dodal Babiš. Zákon podle něj samozřejmě nadále obsahuje účinná opatření proti patologickému hráčství, například  "hráčské karty", po jejichž zavedení by nemohli sociální dávky utrácet u automatů lidé pobírající příspěvek v hmotné nouzi, lidé s prohlášeným úpadkem nebo dobrovolně se léčící patologičtí hráči.

Hrací automaty také budou muset zcela zmizet z restaurací a čerpacích stanic. Nadále budou moci být jen v hernách a kasinech, kde budou pod přísným dohledem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy