Hazard se rozbujel za ministra Sobotky, vrací kritiku Babiš

Marek Pokorný Lucie Stuchlíková Marek Pokorný, Lucie Stuchlíková
15. 5. 2015 10:50
Povolování videoloterijních terminálů začalo v roce 2005, když byl Bohuslav Sobotka ministrem financí. My je chceme omezit a navíc vybrat daně, říká Babiš.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Přestřelka mezi ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) kvůli podobě nového zákona o loteriích se přiostřuje. Babiš totiž předložil do Legislativní rady vlády mnohem mírnější podobu nového zákona, než před několika měsíci sliboval. Předseda vlády ho obvinil, že jde na ruku hazardu, a vyzval jej, ať se vrátí k původní, mnohem přísnější verzi.  

Podle Babiše to ale byl právě Sobotka, za jehož působení na ministerstvu financí do roku 2006 hazard začal bujet do současné podoby, a že se naopak snaží hazard regulovat víc než dosud. "Neměl by naše snahy podrážet, ale naopak by nám měl pomoci s jejich prosazením, když sám coby ministr financí zapříčinil současný stav," řekl Babiš.

Nejzásadnějším problémem, který přispěl k nárůstu závislosti na hracích přístrojích, bylo podle současného vedení ministerstva živelné a nesystémové povolování interaktivních videoloterijních terminálů. Jejich boom začal v letech 2005 a 2006, kdy stál v čele ministerstva financí právě Sobotka.

Zatímco podobné klasické automaty měly podle zákona omezené maximální možné vklady na jednu hru na dvě koruny v hospodě a pět korun v hernách, sázky na videoloterijních terminálech byly prakticky neomezené, protože dostaly výjimku.

"Videoloterijní terminály se začaly povolovat právě okolo roku 2005. Nyní je jich mnohonásobně víc než klasických a právě ony nejvíce přispěly k nárůstu závislostí," uvedl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

Sobotku ale hájí bývalý protihazardní aktivista a nyní náměstek brněnského primátora Matěj Hollan. Za Sobotky sice podle něj Sazka jako první začala zavádět videoloterijní terminály, ne ale na tvrdý hazard.

"Tehdy byl šéfem Státního dozoru Pavel Němec, který úspěšně odolával nájezdům Ivo Valenty (majitel Synotu a dnes senátor – pozn. red.). Okamžitě po instalování do úřadu ho ale ministr financí první Topolánkovy vlády Vlastimil Tlustý vyhodil a na jeho místo dal Pavla Vrzáně, člověka přímo z hazardní branže,“ podotýká Hollan, podle něhož se masivní povolování videoloterijních terminálů rozmohlo až za Tlustého a zejména jeho nástupce Miroslava Kalouska. "Premiérovi lze jistě vyčítat plno věcí, podpora hazardu to ale skutečně není a od Babiše je to velmi nízké," dodal.

Sto korun místo pěti

Dlouho očekávaná norma ve své první verzi výrazně omezovala především hrací automaty a videoloterijní terminály. A k tomu ještě zvyšovala loterijním firmám daně. Do legislativní rady vlády ale nakonec Babiš zničehonic poslal mnohem měkčí verzi, než jakou koncem loňského roku představil veřejnosti.

"Ze zákona podle všeho vypadly veškeré části, které měly nějak chránit hráče před vznikem závislosti. Zvyšují se nejvyšší prohry, zmizela povinnost přerušit hraní nebo informovat o celkové prohře," uvedl pro deník Aktuálně.cz premiér. Například nejvyšší možná sázka na videoloterijním terminálu měla být 5 korun, nově navrhuje ministerstvo financí stokorunu.

Podobně se podle nového návrhu má zvednout i maximální možná suma, která jde prohrát za hodinu, nebo se výrazně zrychlit hra: Zatímco původní verze zákona navrhovala prodlevu mezi jednotlivými hrami na terminálu (tedy jejich „točení“) na minimálně pět vteřin, v nové verzi jsou to již jen dvě vteřiny.

Aby bylo kam ustupovat

Sám Babiš tvrdí, že měkčí zákon měl v plánu od začátku. Jinak by prý nevybral dost peněz na daních. Původní návrh byl prý pouze strategií, jak si udělat rezervu pro případ, že by hazardní lobby zatlačila na jeho kolegy ve vládě.

"Předložení stokorunového limitu hned na začátku by mohlo znamenat, že si hazardní firmy prolobbují v připomínkovém řízení 1000, respektive 5000 korun, což byl jejich původní požadavek,“ uvedl Babiš. A poslední verze je stále mnohem přísnější než stav, který je nyní.

"V žádném případě není pravda, že by ze zákona vypadla opatření proti vzniku závislostí," dodal Babiš. Zákon podle něj samozřejmě nadále obsahuje účinná opatření proti patologickému hráčství, například  "hráčské karty", po jejichž zavedení by nemohli sociální dávky utrácet u automatů lidé pobírající příspěvek v hmotné nouzi, lidé s prohlášeným úpadkem nebo dobrovolně se léčící patologičtí hráči.

Hrací automaty také budou muset zcela zmizet z restaurací a čerpacích stanic. Nadále budou moci být jen v hernách a kasinech, kde budou pod přísným dohledem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy