Hazard nemá být nástroj k ničení chudých, říká náměstek

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
1. 3. 2014 18:30
Babišův náměstek Ondřej Závodský chce od nového roku zavést novelu loterijního zákona.
Ondřej Závodský při předvolební kampani. Do Sněmovny se pod hlavičkou KDU-ČSL nedostal, Andrej Babiš si ho vzal na ministerstvo.
Ondřej Závodský při předvolební kampani. Do Sněmovny se pod hlavičkou KDU-ČSL nedostal, Andrej Babiš si ho vzal na ministerstvo. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Odvolání dlouholetého šéfa státního dozoru nad loteriemi Jana Řeholy a zkrácení hazardních licencí ze tří na jeden rok. To jsou dvě hlavní změny, které stihl během necelého měsíce prosadit nový náměstek ministra financí Andreje Babiše pro hazard Ondřej Závodský.

Už v březnu by navíc měla do Poslanecké sněmovny zamířit jeho návrh novely loterijního zákona, který významně posiluje postavení obcí v boji proti hazardnímu průmyslu.

Dosud platí, že pokud město zakáže na svém území veškerý hazard, musí se zrušení licencí složitě domáhat ve správním řízení na ministerstvu financí. To by teď díky novele mělo skončit.

"Povolení by zaniklo samo na základě toho, že obec podle svých ústavních pravomocí rozhodla," popisuje Závodský v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Z jakých důvodů byl odvolán šéf státního dozoru nad loteriemi Jan Řehola?

Závodský: My jsme předávali odvolání panu Řeholovi bez udání důvodů, proto nebudu ty důvody sdělovat ani nikam jinam.

Jeho nástupcem se stane Karel Blaha, který až dosud působil na Úřadu vlády. Jaký bude jeho prioritní úkol?

Současně s personální změnou dojde i ke změně v povolování videoloterijních terminálů, které se budou povolovat na dobu jednoho roku místo stávajících tří let. Zároveň je připravena krátká novela loterijního zákona a bude na nástupci pana Řeholy, abychom tyto věci dotáhli do konce a nebyli nejpřehazardovanější zemí na světě.

Správní řízení už nás nezahltí

Proč jste se rozhodli zkrátit trvání licencí na jeden rok?

V současné době, kdy Ústavní soud jasně deklaroval, že obecně závazná vyhláška může na samosprávné úrovni říci, kde budou či nebudou hrací přístroje, je potřeba na to reagovat rušením licencí. To však ve správním řízení trvá mnoho měsíců, protože provozovatelé podávají veškeré myslitelné i nemyslitelné námitky, stížnosti, odvolání a rozklady. Pokud bude licence udělena na rok a vyhláška vznikne třeba po tři čtvrtě roku, nebude důvod rozjíždět správní řízení a počká se na vypršení povolení. Zatímco když to budou tři roky, bude odbor zahlcen správními řízeními, která nebudou mít konce.

Zmínil jste, že už jste připravil novelu loterijního zákona. Kdy ji chcete prosadit a co v ní bude?

Doufám, že začne platit na začátku příštího roku. Zásadní věc, kterou by měla obsahovat, je rušení povolení na základě obecně závazných vyhlášek ze zákona. To znamená, že o zrušení by se nemuselo vést správní řízení, ale povolení by zaniklo samo na základě toho, že obec podle svých ústavních pravomocí rozhodla. Další věcí je, že u některých typů přístrojů jsou zákonem určené obnosy, které do nich lze vhazovat, a u jiných prakticky žádná regulace neexistuje. Omezení platí například pro klasické automaty, ale nikoli pro videoloterijní terminály. A podle mě by měla být i nějaká stropní částka i pro ně.

Chceme automaty pryč z barů

Již dříve jste zmiňoval, že vaším cílem je dostat automaty z restaurací a barů pouze do omezené sítě licencovaných kasin. Kdy je taková věc reálná?

Předpokládáme, že po novele dojde k určité redukci počtu výherních přístrojů. Pak se nad tím dál zamyslíme. Cílový stav je takový, aby hazard byl kratochvílí bohatších lidí, kteří můžou určité procento svých příjmů investovat do této zábavy. A ne že se stane masovým nástrojem sociální likvidace určité chudší části populace. Společně se vznikem licencovaných kasin bych byl i pro zavedení hráčské karty. Kdo například neplatí alimenty nebo pobírá sociální dávky, by nemohl hrát.

Podívejte se, jak se sází na severu Čech:

Mluvíte o redukci výherních přístrojů. Vládní koalice i hnutí ANO, jehož šéf je ministrem financí, si však dala do programu zvýšení výnosů z hazardu. Máte už spočítáno, jaký bude mít rušení licencí dopad na státní rozpočet?

Daňovou sekci jsem upozorňoval, že nelze počítat s navýšením příjmů z těchto her. Nicméně tím, že ubude výnosů daňových, tak tím pádem ubude i vhozů do automatů. Předpokládáme, že na jednu korunu daňových příjmů ušetříme tři až čtyři koruny výdajů z veřejných rozpočtů na likvidaci toho, co ta jedna vhozená koruna způsobila.

Budete tedy mít podporu ministra Babiše při přísnější regulaci loterií, když jeho strana právě výnosy z hazardu zmiňuje jako jeden z možných způsobů, jak zalepit díry v rozpočtu?

Myslím, že pan ministr není krátkozraký a vidí i tu skutečnost, že co ztratíme na příjmové stránce, tak mnohonásobně ušetříme na výdajové stránce. Myslím, že v tomto mezi námi žádný rozpor nenastane.

Návrh na zvýšení daně ještě nemáme

Koalice plánuje i zvyšování daní z hazardu, uvažovalo se o 21 nebo 22 procentech. Už se na tom pracuje?

V tuto chvíli není takový návrh na stole. Počkáme na výsledky novely a budeme nové parametry vkomponovávat do nového zákona o loteriích.

Provozovatelé hazardu často argumentují tím, že hazard se pouze přesune na internet nebo do černých heren. Stát tak přijde o peníze a problémy s hazardem zůstanou. Co na tu argumentaci říkáte?

Obava z rozšíření černých heren je v něčem poměrně oprávněná. Myslím ale, že to stávající provozovatelé s použitím této argumentace přehánějí. Přesto je potřeba situaci věnovat veškerou pozornost a ve spolupráci s orgány činnými v trestním řízení na ni být dobře připraveni. Co se týče regulace internetového sázení, to je pro mě priorita a jeden z hlavních důvodů, proč přijmout nový loterijní zákon. V tuto chvíli nemám ucelenou představu o konkrétním řešení, nejsem v tom specialista. Musíme využít zkušenosti ze zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy