Havlův stav je stabilizovaný, v nemocnici ale zůstává

Domácí Domácí
9. 3. 2011 10:05
Exprezident musel kvůli zánětu dýchacích cest zrušit svůj nejbližší program
Václav Havel převzal cenu Franze Kafky
Václav Havel převzal cenu Franze Kafky | Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

Praha - Bývalý prezident Václav Havel byl v úterý odpoledne se zánětem dýchacích cest hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici. Je v péči lékařů interní kliniky, kde se o něj stará lékařské konsilium a manželka Dagmar.

"Důvody jsou stejné jako v pondělí, tedy problémy s dýcháním," řekla Aktuálně.cz tajemnice bývalého prezidenta Sabina Tančevová.

Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jany Zinke ve středu informovala, že exprezidentův stav je stabilizovaný. "V nemocnici však zůstane ještě několik dní," dodala.

Někdejší hlava státu už v pondělí zrušila svůj program. Podle jeho kanceláře by ale měl stihnout premiéru svého filmu Odcházení, která je naplánovaná na 24. března.

Pro exprezidenta znamená jakékoli respirační onemocnění zvýšené riziko, protože mu lékaři v roce 1996 odebrali polovinu pravé plíce kvůli zhoubnému nádoru. Havel, jemuž letos v říjnu bude 75 let, má potíže se zdravím často, a to nejen s plícemi.

V lednu 2009 byl tři týdny hospitalizován v motolské nemocnici. "Mohu říci, že jeho stav byl velmi kritický, velmi vážný. Takový, jaký nebyl nikdy předtím," řekl tehdy krátce po Havlově propuštění do domácího léčení náměstek motolské nemocnice Martin Holcát.

Havel měl tenkrát vážné dýchací a polykací problémy, zradily jej plíce, musel podstoupit operaci krku. V nemocnici strávil dva týdny, celý první týden lékaři hovořili o vážném stavu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy