Havlův stav byl téměř fatální, přiznali lékaři

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
29. 1. 2009 11:20
Bývalý prezident Václav Havel opouští po 14 dnech nemocnici
Exprezident Václav Havel.
Exprezident Václav Havel. | Foto: Reuters

Praha - Lékaři motolské nemocnice ve čtvrtek potvrdili, že o poledni propustí do domácí péče bývalého prezidenta Václava Havla.

Ve chvíli, kdy je Havel v podstatě fit, také řekli, že stav někdejší hlavy státu byl skutečně velmi vážný. "Mohu říci, že jeho stav byl velmi kritický, velmi vážný. Takový, jaký nebyl nikdy předtím," řekl náměstek motolské nemocnice Martin Holcát.

Havel měl vážné dýchací a polykací problémy, zradily jej plíce, musel podstoupit operaci krku. V nemocnici strávil dva týdny, celý první týden lékaři hovořili o vážném stavu. "Nyní už dýchací problémy ustoupily, rána pana prezidenta je zhojena. Jsem velmi rád, že ho můžeme propustit v takto dobrém stavu," uvedl šéf ORL Jan Betka.

Nyní čekají Václava Havla kontroly a další rehabilitační cvičení. "Odchází se spoustou medikací, ale jde o léky, které bere dlouhodobě. Pokud jde o omezení, je potřeba, aby se vyvaroval širšího kontaktu s populací, aby se vyvaroval možného kontaktu s chřipkou," uvedla primářka ARO Martina Pelichovská.

Lékaři zkraje týdne podmiňovali Havlův odchod z nemocnice tím, že se exprezidentův stav do dneška nijak nezkomplikuje. A to se nestalo. "Pan prezident má už tak velkou kapacitu dýchání, že je schopen odchod domů zvládnout," dodal fyzioterapeut Pavel Kolář, který je dalším z členů lékařského konzilia, jež se o exprezidenta během posledního léčení stará.

/Kompletní seznam členů lékařského konzilia najdete na konci článku)

Vážnější než jindy

Fyzioterapeut Pavel Kolář.
Fyzioterapeut Pavel Kolář. | Foto: Ludvík Hradilek

Zřejmě nejproslulejší český fyzioterapeut Pavel Kolář dělal s nemocným exprezidentem v Motole rehabilitační cvičení, která pomáhala Václavu Havlovi zbavovat zanícené plíce nahromaděných hlenů.

Václav Havel přišel původně do Motola kvůli standardnímu chirurgickému zákroku v krku.

Nastoupil proto na ORL kliniku motolské nemocnice, ale po zákroku se jeho stav zhoršil, zanítily se mu plíce, měl potíže s dýcháním a byl umístěn na jednotce intenzivní péče.

Pavel Kolář dnes označil nynější Havlovo onemocnění za vážnější než některá jiná v minulosti. "Zejména v prvních dnech to bylo velmi závažné," uvedl fyzioterapeut.

Praha, nebo moře? 

Václav Havel by měl po odchodu z Motola zůstat do neděle doma a mezitím se bude podle Koláře rozhodovat o dalším způsobu léčení.

Fyzioterapeut řekl, že se zvažují zhruba tři varianty, jak nemocného exprezidenta doléčit. Dvě z nich poté vypočetl.

Uvažuje se prý o pobytu na rehabilitační klinice v Praze na Malvazinkách - zde pobýval po červencové operaci kyčle také nynější prezident Václav Klaus. 

Druhou možností je pobyt u moře, proti této možnosti ale hovoří krom jiného náročné cestování a teplotní rozdíl v porovnání s mrazivým Českem.

Už v prvních dnech Havlovy hospitalizace v Motole lékaři konzilia připomněli, že doléčení exprezidenta jako chronicky nemocného pacienta bude dlouhé.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy