Havlovu vůli obdivuji, říká lékař nemocného prezidenta

ČTK ČTK
15. 7. 2011 16:25
Havel rehabilituje doma pod dohledem renomovaného fyzioterapeuta Pavla Koláře
Exprezident Václav Havel.
Exprezident Václav Havel. | Foto: Reuters

Praha - Exprezident Václav Havel, který se dosud nezotavil z březnového zánětu dýchacích cest, rehabilituje doma pod dohledem renomovaného fyzioterapeuta Pavla Koláře. Havlův zdravotní stav se přitom nadále lepší, i když velmi pomalu.

Zlepšovat by se měl do té doby, než přijde další plicní komplikace, řekl jeho osobní lékař Tomáš Bouzek.

"Určitě někdy přijde, protože si nedovedu představit, že by se u něj žádný další zánět průdušek nebo plic neobjevil," uvedl Bouzek s tím, že pak bude záležet na tom, jak bude exprezident budoucí nemoc zvládat.

Lázně nepřinesly očekávaný výsledek

Havel nyní pobývá doma v Praze, kam za ním docházejí lékaři a sestry. Stará se o něj i manželka Dagmar. Podstupuje cílená dechová cvičení, chodí po domě, zahradě a schodech. Do společnosti ale nechodí.

Exprezident byl nedávno i v lázních, které ale nepřinesly očekávaný výsledek. Zotavování mu totiž podle lékaře komplikují následky mnoha minulých plicních zánětů a věk.

Bývalému prezidentovi, který v minulosti prodělal i rakovinu plic, bude letos 75 let. Havlův respirační systém je znevýhodněn tím, že kvůli rakovině mu byla odstraněna polovina pravého plicního laloku.

"On je opravdu po té infekci zesláblý, pohublý, jak přeci jen déle ležel v posteli, tak tělo ztratilo kondici, chuť k jídlu. Než se to znovu nahodí, u zdravého čtyřicátníka to trvá dva měsíce. U člověka, který je na to sice zvyklý, ale přeci jen je mu přes 70 a má těch komplikací a zánětů víc, už to nejde tak snadno," konstatoval Bouzek.

"I když musím říct, že jeho regenerační schopnosti a vůli do teď jen obdivuji, protože zvládá daleko víc věcí, než by si člověk normálně přestavil," uvedl lékař.

Havlovi nyní přitěžují i výkyvy počasí a měnící se atmosférický tlak. Současné dýchací potíže jako kašel a dušnost se pak projevují na horší výkonnosti těla, objasnil Bouzek.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy