Havlova tajemnice rok poté: Věřila jsem, že najde síly

Eliška Bártová Eliška Bártová
30. 12. 2012 14:00
Velmi osobní zpověď Sabiny Tančevové, dlouholeté spolupracovnice Václava Havla
Sabina Tančevová už pracuje v nové roli. Václav Havel je však stále s ní.
Sabina Tančevová už pracuje v nové roli. Václav Havel je však stále s ní. | Foto: Vojtěch Marek

Rozhovor - Po tom smutném dni, který nadešel před rokem 18. prosince, jí Dagmar Havlová nabídla, ať si vezme z kanceláře zesnulého prezidenta něco na památku. Neváhala. Vybrala si skleněné těžítko s velkým červeným srdcem uprostřed.

Sabina Tančevová pracovala pro Václava Havla čtyři roky jako tajemnice, do jeho týmu ale už předtím patřila řadu let. A i když dnes už stojí v nové roli u Jana Fischera, prvního českého prezidenta si stále připomíná vším kolem sebe.

Stěny v její kanceláři zdobí Havlovy Antikódy, na stole leží odznáčky Občanského fóra a snímek prezidenta kráčejícího k moři. Fotografiemi s ním se obklopila v celém svém domě. Visí na chodbě, na schodišti, v obývacím pokoji.

Foto: Chybí mi jeho hlas, vzpomíná Havlova tajemnice

"Václav Havel je pořád se mnou," říká a k lehkému úsměvu se i po dvanácti měsících od Havlova skonu přidává slzavý lesk v očích. Po roce vzpomíná, že přes vážný stav nečekala, že by prezident zemřel. „Nebyl na tom dobře už na jaře, tehdy jsme se moc báli. Jenže znovu nabral síly a já se nechala uchlácholit, že pokaždé ty síly zase najde a opět se dobije. Jenže tentokrát se to už nestalo."
 
Pro Sabinu Tančevovou jsou to těžké vzpomínky.

S rozhovorem pro deník Insider, jak prožila první rok po smrti svého dlouholetého a obdivovaného šéfa, dlouho váhala. Vzala si čas na rozmyšlenou, odmítla, a po několika dnech zase svolila.

Výjimečný osud Václava Havla ve fotografiích

Mluví otevřeně, s nadhledem a mimoděk přidává detaily z posledních měsíců Havlova života. Třeba o tom, že kvůli nemocnému Havlovi oslovil dalajláma v Polsku tibetského lékaře, nebo o tom, jaký dárek od ní Václav Havel dostal k posledním 75. narozeninám.

Co to bylo? Velký čokoládový dort, jako vždycky.

Čtěte více v placeném deníku Insider:
Celý rozhovor se Sabinou Tančevovou

 

Právě se děje

Další zprávy