Havel zůstává v nemocnici, termín propuštění není

ČTK ČTK
11. 3. 2011 10:54
Bývalý prezident má zánět dýchacích cest, léčí jej antibiotiky
Václav Havel zůstane v Ústřední vojenské nemocnici v Praze i přes víkend
Václav Havel zůstane v Ústřední vojenské nemocnici v Praze i přes víkend | Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

Praha - Bývalý prezident Václav Havel, který má zánět dýchacích cest, stráví v Ústřední vojenské nemocnici v Praze i víkend.

Mluvčí nemocnice Jitka Zinke řekla, že lékaři zatím nevědí, kdy bývalou hlavu státu pustí domů. Havlův zdravotní stav je nadále stabilizovaný, leží na interní klinice.

Exprezidentova kancelář předpokládá, že se bude moci 22. března zúčastnit slavnosti k uvedení svého filmu Odcházení, který režíroval podle své původní divadelní hry.

Havlovi se přitížilo v pondělí, následující den šel do nemocnice. Doktoři ho léčí antibiotiky.

Jakékoli onemocnění dýchacího systému je pro čtyřiasedmdesátiletého Havla rizikové, protože má pouze půl pravé plíce. Část mu odstranili před 15 lety kvůli zhoubnému nádoru. Havla oslabily i následné časté záněty, kdysi také kouřil a nepřidal mu ani pobyt ve vězení za komunismu.

Havlův stav byl vážný nejen v roce 1996, kdy se podrobil operaci plic kvůli rakovině, ale několikrát i v následujících letech. Naposledy to bylo v roce 2009, když ležel na klinice ORL v pražském Motole. Byl tam na malé operaci, při níž mu byl odstraněn zánět z krku, avšak jeho pooperační stav poté velmi zkomplikovalo zahlenění části pravého plicního laloku.

Kritický byl jeho stav v roce 1998 během pobytu v Rakousku, kde se musel v Innsbrucku akutně podrobit operaci kvůli proděravělému tlustému střevu. Loni v USA ho trápila také arytmie srdce.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy