Havel dostal posmrtně osvědčení o účasti v odboji proti komunistickému režimu

mp ČTK mp, ČTK
26. 2. 2020 17:04
Bývalý prezident Václav Havel získal posmrtně osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji. V pondělí o tom rozhodlo ministerstvo obrany. Havel tak doplnil seznam 5158 dalších lidí, kteří předtím už také získali toto osvědčení. Úcta a vděčnost za boj proti totalitě se tímto dokumentem vyjadřuje od roku 2011, kdy začal platit zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu.
Václav Havel
Václav Havel | Foto: Martin Svozílek

"Václav Havel, první polistopadový prezident naší země, se vůči totalitní moci vymezoval celý svůj život i na úkor své svobody. Svými postoji významně přispěl k polistopadovému obnovení svobody a demokracie v Československu," uvedlo ministerstvo obrany. 

V rozhodnutí o osvědčení stojí, že Havel nejpozději od roku 1965 do listopadu 1989 vyvíjel soustavnou a dlouhodobou protikomunistickou činnost. Spočívala v psaní textů, projevů, petic, veřejné obhajobě lidských práv či spoluzaložení Charty 77. Text osvědčení zmiňuje i Havlovy kontakty s politickým exilem, spolupráci s představiteli opozice či obránci lidských práv z dalších komunistických zemí.

Zákon č. 262/2011 Sb. o účastnících odboje a odporu proti komunismu vstoupil v platnost dne 17. listopadu 2011. Jeho cílem je vyjádřit úctu a vděčnost těm, kteří v období komunistické totalitní moci s nasazením vlastních životů, osobní svobody i majetku aktivně bránili hodnoty svobody a demokracie v tehdejším Československu.

Dokument stvrzující osvědčení podepsal v pondělí ředitel sekce pro válečné veterány z ministerstva obrany Pavel Kugler. Uznaní účastníci protikomunistického odboje dostávají pamětní odznak a 100 tisíc korun, pozůstalí manželé poloviční částku.

Osvědčení pro Václava Havla
Osvědčení pro Václava Havla | Foto: Ministerstvo obrany

Ministerstvo obrany eviduje celkem 5428 žádostí o toto osvědčení. Úředníci již rozhodli o 5158 případech, takže jim k posouzení zbývá asi pět procent žádostí. Jména lidí, kteří osvědčení získali, jsou k nahlédnutí na webu armády.

Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 a na jeho pohřeb 23. prosince dorazily do Prahy desítky zahraničních delegací, osobně se s ním rozloučily i desetitisíce Čechů.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy