Havel dostal posmrtně osvědčení o účasti v odboji proti komunistickému režimu

mp ČTK mp, ČTK
26. 2. 2020 17:04
Bývalý prezident Václav Havel získal posmrtně osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji. V pondělí o tom rozhodlo ministerstvo obrany. Havel tak doplnil seznam 5158 dalších lidí, kteří předtím už také získali toto osvědčení. Úcta a vděčnost za boj proti totalitě se tímto dokumentem vyjadřuje od roku 2011, kdy začal platit zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu.
Václav Havel
Václav Havel | Foto: Martin Svozílek

"Václav Havel, první polistopadový prezident naší země, se vůči totalitní moci vymezoval celý svůj život i na úkor své svobody. Svými postoji významně přispěl k polistopadovému obnovení svobody a demokracie v Československu," uvedlo ministerstvo obrany. 

V rozhodnutí o osvědčení stojí, že Havel nejpozději od roku 1965 do listopadu 1989 vyvíjel soustavnou a dlouhodobou protikomunistickou činnost. Spočívala v psaní textů, projevů, petic, veřejné obhajobě lidských práv či spoluzaložení Charty 77. Text osvědčení zmiňuje i Havlovy kontakty s politickým exilem, spolupráci s představiteli opozice či obránci lidských práv z dalších komunistických zemí.

Zákon č. 262/2011 Sb. o účastnících odboje a odporu proti komunismu vstoupil v platnost dne 17. listopadu 2011. Jeho cílem je vyjádřit úctu a vděčnost těm, kteří v období komunistické totalitní moci s nasazením vlastních životů, osobní svobody i majetku aktivně bránili hodnoty svobody a demokracie v tehdejším Československu.

Dokument stvrzující osvědčení podepsal v pondělí ředitel sekce pro válečné veterány z ministerstva obrany Pavel Kugler. Uznaní účastníci protikomunistického odboje dostávají pamětní odznak a 100 tisíc korun, pozůstalí manželé poloviční částku.

Osvědčení pro Václava Havla
Osvědčení pro Václava Havla | Foto: Ministerstvo obrany

Ministerstvo obrany eviduje celkem 5428 žádostí o toto osvědčení. Úředníci již rozhodli o 5158 případech, takže jim k posouzení zbývá asi pět procent žádostí. Jména lidí, kteří osvědčení získali, jsou k nahlédnutí na webu armády.

Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 a na jeho pohřeb 23. prosince dorazily do Prahy desítky zahraničních delegací, osobně se s ním rozloučily i desetitisíce Čechů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

Další zprávy